ନବ ପ୍ରତିଭା

ଲୁଡୁ ଖେଳ
|- ବିଭୁ ସାମନ୍ତ
କାନ୍ଦୁଛି ପତିତ ସିଂହ ଦୁଆରେ
|- ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ମିଶ୍ର, ପାତ୍ତପାଟ୍ଟନମ୍‌, ଶ୍ରୀକାକୁଲମ୍‌(ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ)
ପୁଅ ଆମେ ଓଡ଼ିଶାର
|- ଶକ୍ତି ସିଆ,ଗଞ୍ଜାମ

ସାମ୍ପ୍ରତିକ ‘ପୁସ୍ତକ ପ୍ରକାଶନ’ ସୁବିଧା ଓ ପ୍ରତିଯୋଗିତାପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିବାରୁ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ସାହିତ୍ୟ ବଦଳରେ ନିମ୍ନରୁଚିର ସାହିତ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି କି ?

ସର୍ବମୋଟ ମତଦାନ: ୧୮୨୮ Back to Vote Screen

ଲେଖକ ଓ ଲେଖିକା

ମନମୋହନ ମିଶ୍ର
କେ.ଶ୍ୟାମବାବୁ ଦୋରା
ଶୈଳେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ଜେନା
ଫକୀରମୋହନ ସେନାପତି
ରଜତ କୁମାର ମିଶ୍ର
ଭୁବନେଶ୍ବର ବେହେରା

ସ୍ବାର୍ଥର ବନିତା ଅଟେ ତୋଷାମୋଦ
ଭୟ, ମିଥ୍ୟା ତାଙ୍କ ପୁତ୍ର,
ରାଜ୍ୟରେ ବିପ୍ଳବ ନିଶ୍ଚୟ ଘଟିବ
ଏମାନେ ହେଲେ ଏକତ୍ର


-ଉତ୍କଳଗୌରବ ମଧୁସୂଦନ ଦାସ

ଯୁବ ନାଟକ ମହୋତ୍ସବର ଶୁଭାରମ୍ଭ
 |- ଓଡ଼ିଆସାହିତ୍ୟ ପ୍ରବନ୍ଧକ
 
 
ତା: ମାର୍ଚ୍ଚ୍ ୨୩, ୨୦୧୦  
ମୂଳ ପୃଷ୍ଠାସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି
 

Jubasahitya Mahotsabaଭୂବନେଶ୍ବର : ସାହିତ୍ୟକୁ ଜୀବନ୍ତ ରୂପରେ ରୁପାୟନ କରିବାରେ ନାଟକର ଭୂମିକା ଅବର୍ଣ୍ଣନୀୟ୤ ସମାଜରେ ଯୁବଶକ୍ତିର ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ, ସ୍ଥାନୀୟ ରବିନ୍ଦ୍ର ମଣ୍ଡପଠାରେ ନାଟ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ରଙ୍ଗଭୂମୀ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ୫ ଦିନିଆ ଯୁବ ନାଟ୍ୟ ମହୋତ୍ସବର ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ମଞ୍ଚସ୍ଥ ହୋଇଥିଲା ନାଟକ ଧ୍ରୁବ୤ ଏହି ନାଟକରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା ରବିନ୍ଦ୍ର ନାଥ ଦାସ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାପାତ୍ର ଏହାର ରଚନା କରିଛନ୍ତି୤

ଯୁବପିଢିର ଅବଦାନ ପ୍ରତି ସମାଜ ସର୍ବଦା ଚିନ୍ତା କରିବା ତଥା ସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ଆଧାରିତ ଏହି ନାଟକ ଜରିଆରେ ଯୁବ ପିଢିକୁ ଅବହେଳା ନକରି ସେମାନଙ୍କ ଭିତରେ ଥିବା ଅର୍ନ୍ତନିହିତ ଶକ୍ତିକୁ ଚିହ୍ନି ଆଗକୁ ବଢିବାର ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ବୋଲି ସମାଜକୁ ବାର୍ତ୍ତା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି୤ ଏହା ଫଳରେ ସେମାନେ ଏ ଅନ୍ଧକାର ସମାଜରେ ଧ୍ରୁବ ହୋଇ ଠିଆହେବେ୤ ଉକ୍ତ ନାଟକଟି ବେଶ୍ ରୁଚିପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବା ସହିତ ବ୍ୟସ୍ତମୟ ଜୀବନ ମଧ୍ୟରୁ ବାହାରି ଆସି ଦର୍ଶକମାନେ କିଛି ମୂହୁର୍ତ୍ତ ପାଇଁ ନାଟକ ଦୁନିଆରେ ନିଜକୁ ହଜାଇ ଦେଇଥିବାର ଦେଖାଯାଇଥିଲା୤ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ଉତ୍ସବରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବରେ ରାଜ୍ୟ ସଂସ୍କୃତି ଓ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଦେବୀ ପ୍ରସାଦ ମିଶ୍ର, ସମ୍ମାନୀତ ଅତିଥି ଭାବରେ ବିଜ୍ଞାନ ଓ ପ୍ରଯୁକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ମାଝୀ, ମୁଖ୍ୟ ବକ୍ତାଭାବେ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର ତଥା ପ୍ରଯୋଜକ ଅମୀୟ ପଟ୍ଟନାୟକ, ଆଇନାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶିକା ସ୍ନେହା ମିଶ୍ର ଏବଂ ଅନୁଷ୍ଠାନର ସଭାପତି ଆର. ଏନ୍ ଦାସ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ନିଜ ନିଜର ମତ ରଖିଥିଲେ୤ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମଟିକୁ ମିଲନ ସଂଯୋଜନା କରିଥିଲେ୤

ତୁଣ୍ଡ ବାଇଦ :
  ଲେଖା ପଠାନ୍ତୁ - ନିୟମାବଳୀ →
 
ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ ?
କମ୍ପ୍ୟୁଟର୍ keyboardର F12 ବୋତାମ୍ ଟିପି ଓଡିଆରେ ଲେଖିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଓଡିଆ କି-ବୋର୍ଡ୍ ( ପୃଷ୍ଠାର ଶୀର୍ଷ-ଦକ୍ଷିଣ ପାର୍ଶ୍ବରେ ) ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରି ଲେଖନ୍ତୁ୤ ଓଡିଆ ଲେଖିବା ପାଇଁ କୌଣସି ବିଶେଷ softwareର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ୤




ବି.ଦ୍ର: ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଗୋପନୀୟତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ, ନିଜର ଇ-ମେଲ୍ କିମ୍ବା ଫୋନ୍ ନଂ ଏହି ମତାମତ ବିଭାଗରେ ପ୍ରକାଶ ନ କରିବା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ୤