ନବ ପ୍ରତିଭା

ଲୁଡୁ ଖେଳ
|- ବିଭୁ ସାମନ୍ତ
କାନ୍ଦୁଛି ପତିତ ସିଂହ ଦୁଆରେ
|- ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ମିଶ୍ର, ପାତ୍ତପାଟ୍ଟନମ୍‌, ଶ୍ରୀକାକୁଲମ୍‌(ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ)
ପୁଅ ଆମେ ଓଡ଼ିଶାର
|- ଶକ୍ତି ସିଆ,ଗଞ୍ଜାମ

ସାମ୍ପ୍ରତିକ ‘ପୁସ୍ତକ ପ୍ରକାଶନ’ ସୁବିଧା ଓ ପ୍ରତିଯୋଗିତାପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିବାରୁ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ସାହିତ୍ୟ ବଦଳରେ ନିମ୍ନରୁଚିର ସାହିତ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି କି ?

ମତଦାନ ଫଳାଫଳ

ଲେଖକ ଓ ଲେଖିକା

କୁନ୍ତଳା କୁମାରୀ ସାବତ
ବୈକୁଣ୍ଠନାଥ ପଟ୍ଟନାୟକ
ନନ୍ଦ କିଶୋର ବଳ
କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ତ୍ରିପାଠୀ
ଶାରଦା ପ୍ରସାଦ ମିଶ୍ର
ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ଦାସ

ସ୍ବାର୍ଥର ବନିତା ଅଟେ ତୋଷାମୋଦ
ଭୟ, ମିଥ୍ୟା ତାଙ୍କ ପୁତ୍ର,
ରାଜ୍ୟରେ ବିପ୍ଳବ ନିଶ୍ଚୟ ଘଟିବ
ଏମାନେ ହେଲେ ଏକତ୍ର


-ଉତ୍କଳଗୌରବ ମଧୁସୂଦନ ଦାସ

 
 
ତା: ଡିସେମ୍ବର୍ ୨୨, ୨୦୦୯  
ମୂଳ ପୃଷ୍ଠାସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି
 

ଭୁବନେଶ୍ବର ୨୧/୨୨, ଗତକାଲି ଖାରବେଳ ନଗର ସ୍ଥିତି ଓଡ଼ିଶା ଭବନଠାରେ ଏକ ନୂତନ ଓଡ଼ିଆ ସଫ୍ଟୱେର୍ ଅପ୍ରାନ୍ତ ଓଡ଼ିଆ ସମ୍ପାଦକ ବ୍ୟବହାର ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି୤ ଏହି ଅବସରରେ ଓଡ଼ିଶାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ବିତରକ, ଡିଟିପି ଅପରେଟରମାନଙ୍କୁ ସଫ୍ଟୱେର୍ ପ୍ରସ୍ତୁତକର୍ତ୍ତା ଏ. ପି. ଇନ୍‌ଫୋଆର୍ଟ୍‌ସ ପ୍ରା.ଲି. ପକ୍ଷରୁ ସୁବ୍ରତ ପୃଷ୍ଟି, ଚିନ୍ମୟ ଦାସ, ସନ୍ତୋଷ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ଅପ୍ରାନ୍ତ ଓଡ଼ିଆ ସଫ୍ଟୱେର୍ ର ବ୍ୟବହାର ବିଧି ଓ ବିଶେଷତ୍ବ ସମ୍ପର୍କରେ ବିସ୍ତୃତ ବିବରଣୀ ଦେଇଥିଲେ୤ ବିଶେଷକରି କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବ୍ୟବହୃତ ଅନ୍ୟ ଓଡ଼ିଆ ସଫ୍ଟୱେର୍ ଠାରୁ ଏହାର ସ୍ବତନ୍ତ୍ରତା ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇ ସୁବ୍ରତ ପୃଷ୍ଟି କହିଥିଲେ ଯେ, ଏହି ଅପ୍ରାନ୍ତ ଓଡ଼ିଆ ସଫ୍ଟୱେର୍ ର ପ୍ରସ୍ତୁତକର୍ତ୍ତା ଜଣେ ଓଡ଼ିଆ ହୋଇଥିବାରୁ ବଜାରରେ ମିଳୁଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଓଡ଼ିଆ ସଫ୍ଟୱେର୍ ବ୍ୟବହାରରେ ଥିବା କ୍ଳିଷ୍ଟତା ଏବଂ ତୃଟି-ବିଚ୍ୟୁତିକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟକରି ଆହୁରି ସରଳ ଭାବେ ଓ ଖୁବ୍ ସହଜରେ ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ଓ ଲିପି କିପରି ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ-ସେସବୁକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସଫ୍ଟୱେର୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି୤

ପୁଣି ଅନ୍ୟ ଓଡ଼ିଆ ସଫ୍ଟୱେର୍ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟରେ ବିକ୍ରି ହେବାଦ୍ବାରା ସାଧାରଣ ଓଡ଼ିଆ ବ୍ୟକ୍ତିର ଇଛାଥିଲେ ମଧ୍ୟ କିଣିବାରେ ଅସମର୍ଥ୍ୟ ଥିବାରୁ କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ ଓଡ଼ିଆ ଲିପିର ବହୁଳ ବ୍ୟବହାର ତଥା ବ୍ୟାପକ ପ୍ରୟୋଗ ହୋଇପାରୁନାହିଁ୤ ଫଳରେ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ବ୍ୟବହାର କ୍ରମେ ସଂକୁଚିତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି୤ ଏ ସବୁକୁ ଅନୁଭବ କରି ସଫ୍ଟୱେର୍ ପ୍ରସ୍ତୁତକର୍ତ୍ତା କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ଅପ୍ରାନ୍ତ ଓଡ଼ିଆ ସମ୍ପାଦକ ସଫ୍ଟୱେର୍ ମାଗଣାରେ ମିଳିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି ବୋଲି ସେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ୤
ଅପ୍ରାନ୍ତ ଓଡ଼ିଆ ସମ୍ପାଦକ ନାମକ ଏହି ନୂତନ ସଫ୍ଟୱେର୍ କିପରି ଖୁବ୍ ସହଜରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ, ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ଚିନ୍ମୟ ଦାସ ସୂଚନା ଦେବା ସହ କମ୍ପ୍ୟୁଟର୍‌ରେ ଏହାର ନମୂନା ପ୍ରଦର୍ଶନକରି ଉପସ୍ଥିତ ସକଳଙ୍କୁ ଚମତ୍କୃତ କରିଦେଇଥିଲେ୤ ବିଶେଷକରି ଢେଙ୍କାନାଳରୁ ଆସିଥିବା ଜଣେ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଦାଶ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ବ୍ୟବହାର ଜାଣି ନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏଠାରେ ନିଜେ ନିଜେ ଅପ୍ରାନ୍ତ ଓଡ଼ିଆ ସମ୍ପାଦକ ସାହାଯ୍ୟରେ ନିଜ ନାମ, ଠିକଣା ଆଦି ଖୁବ୍ ସହଜରେ ଲେଖି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇପଡିଥିଲେ୤

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ, କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିବା ଅନ୍ୟ ଓଡ଼ିଆ ସଫ୍ଟୱେର୍ ଠାରୁ ଅପ୍ରାନ୍ତ ଓଡ଼ିଆ ସମ୍ପାଦକ ସଫ୍ଟୱେର୍ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଶୈଳୀରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଓ ଏହା ମାଗଣାରେ ମିଳିବାର ସୁବିଧା ଥିବାରୁ, ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଅଧିକ ବିବରଣୀ ପାଇଁ ଆଗ୍ରହୀ ବ୍ୟକ୍ତି/ଅନୁଷ୍ଠାନ aparts.org ଦେଖିବାକୁ କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି୤

ତୁଣ୍ଡ ବାଇଦ :
  ଲେଖା ପଠାନ୍ତୁ - ନିୟମାବଳୀ →
 

ମତାମତ ସଂଖ୍ୟା - ୫ ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ ?

  • ୧. Rabin kumar khandayatray |  ମେ ୭, ୨୦୧୧ - ୨:୦୦ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    Sir,
    I want to take a training on how to use the software.

  • ୨. Rabin kumar khandayatray |  ମେ ୭, ୨୦୧୧ - ୨:୦୨ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    Congratulations for doing best job to save odia bhasa.

  • ୩. dhirendu pattnaik |  ମେ ୭, ୨୦୧୧ - ୯:୩୩ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    Thank you very much for making this site. I was eager to a Odia site.
    I would like to recieve odia updates if you are sending by mail of so.

    Thanks again
    Dhirendu

  • ୪. Rashmin Kumar Mahapatra |  ମେ ୧୫, ୨୦୧୧ - ୧୧:୫୮ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    Oue best wishes to the Site Administrators, for the remarkable work being done by them for the Odia language/Culture.

    We all Odias are indebted to you for the life time.
    keep it up please.

  • ୫. muralidhar kabi |  ନଭେମ୍ବର୍ ୫, ୨୦୧୧ - ୧୦:୩୭ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    prayas jari rahile bhabishya pidhi nische garbaanubhaba karibe

ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ ?
କମ୍ପ୍ୟୁଟର୍ keyboardର F12 ବୋତାମ୍ ଟିପି ଓଡିଆରେ ଲେଖିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଓଡିଆ କି-ବୋର୍ଡ୍ ( ପୃଷ୍ଠାର ଶୀର୍ଷ-ଦକ୍ଷିଣ ପାର୍ଶ୍ବରେ ) ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରି ଲେଖନ୍ତୁ୤ ଓଡିଆ ଲେଖିବା ପାଇଁ କୌଣସି ବିଶେଷ softwareର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ୤




ବି.ଦ୍ର: ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଗୋପନୀୟତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ, ନିଜର ଇ-ମେଲ୍ କିମ୍ବା ଫୋନ୍ ନଂ ଏହି ମତାମତ ବିଭାଗରେ ପ୍ରକାଶ ନ କରିବା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ୤