ନବ ପ୍ରତିଭା

ଲୁଡୁ ଖେଳ
|- ବିଭୁ ସାମନ୍ତ
କାନ୍ଦୁଛି ପତିତ ସିଂହ ଦୁଆରେ
|- ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ମିଶ୍ର, ପାତ୍ତପାଟ୍ଟନମ୍‌, ଶ୍ରୀକାକୁଲମ୍‌(ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ)
ପୁଅ ଆମେ ଓଡ଼ିଶାର
|- ଶକ୍ତି ସିଆ,ଗଞ୍ଜାମ

ସାମ୍ପ୍ରତିକ ‘ପୁସ୍ତକ ପ୍ରକାଶନ’ ସୁବିଧା ଓ ପ୍ରତିଯୋଗିତାପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିବାରୁ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ସାହିତ୍ୟ ବଦଳରେ ନିମ୍ନରୁଚିର ସାହିତ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି କି ?

ସର୍ବମୋଟ ମତଦାନ: ୧୮୨୮ Back to Vote Screen

ଲେଖକ ଓ ଲେଖିକା

ବାମାଚରଣ ମିତ୍ର
ସୁଶାନ୍ତ ଦାଶ
ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ଦାସ
ଅମରେଶ ବିଶ୍ବାଳ
ବିରଜା ବଳ
କାହ୍ନୁଚରଣ ମହାନ୍ତି

ସ୍ବାର୍ଥର ବନିତା ଅଟେ ତୋଷାମୋଦ
ଭୟ, ମିଥ୍ୟା ତାଙ୍କ ପୁତ୍ର,
ରାଜ୍ୟରେ ବିପ୍ଳବ ନିଶ୍ଚୟ ଘଟିବ
ଏମାନେ ହେଲେ ଏକତ୍ର


-ଉତ୍କଳଗୌରବ ମଧୁସୂଦନ ଦାସ

ହଜିଲା ବଉଦ(ଗଳ୍ପ ସଙ୍କଳନ)
 |- ଓଡ଼ିଆସାହିତ୍ୟ ପ୍ରେସ୍‌
 
 
ତା: ଅଗଷ୍ଟ୍ ୩୧, ୨୦୧୨  
ମୂଳ ପୃଷ୍ଠାପୁସ୍ତକ ପରିଚୟ
 

ଲେଖକ : ଦେବେନ୍ଦ୍ର ମହାନ୍ତି
ପ୍ରକାଶକ : କାବ୍ୟାଲୋକ, ୟୁନିଟ୍‌ – ୧, ଭୁବନେଶ୍ବର
ମୂଲ୍ୟ : ୧୦୦ ଟଙ୍କା
ପୃଷ୍ଠା : ୧୬୦

ପ୍ରକାଶକଙ୍କ ସମେତ ଓଡ଼ିଶାର ବିଭିନ୍ନ ପୁସ୍ତକ ବିକ୍ରେତାଙ୍କ ନିକଟରେ ଏହି ପୁସ୍ତକ ଉପଲବ୍ଧ୤

ବିଗତ ୪ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗରେ ଲେଖନୀ ଚାଳନା କରୁଥିବା ଶ୍ରୀ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ସଦ୍ୟତମ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି ‘ହଜିଲା ବଉଦ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗଳ୍ପ’ ଗଳ୍ପ ସଙ୍କଳନ୤ ଗାଳ୍ପିକଙ୍କର ଏହି ନବମ ଗଳ୍ପ ସଙ୍କଳନରେ ଆମ ଚାରିପାଖରେ ଆତଯାତ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଚରିତ୍ରମାନଙ୍କ ବାବଦରେ ସନ୍ନିବେଶିତ ହୋଇଛି୤ ମୋଟ ୧୩ ଟି ଗଳ୍ପ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିବା ଏଇ ସଙ୍କଳନରେ ଗଳ୍ପର ଶୀର୍ଷକ ନାମଗୁଡ଼ିକ ବେଶ୍‌ ଚମତ୍କାର ହୋଇଛି୤ ବିଶେଷ କରି ହଜିଲା ବଉଦ, ମଲାସାପର ବିଷଜ୍ବାଳା ଓ ଲଣ୍ଡା ବରଗଛ ଆଦି ଶୀର୍ଷକ ପାଠକମାନଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚିତ ଆକର୍ଷିତ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଏ୤

ଲେଖକ : ତ୍ରିଲୋଚନ ମଥାନ
ପ୍ରକାଶକ : ଇସ୍ପାତ ସାହିତ୍ୟ ସଂସଦ, ରାଉରକେଲା
ମୂଲ୍ୟ : ୫୦ ଟଙ୍କା
ପୃଷ୍ଠା : ୧୨୦

ପ୍ରକାଶକ ଏବଂ ଲେଖକଙ୍କ ନିକଟରେ ଏହି ପୁସ୍ତକ ଉପଲବ୍ଧ୤

‘ଆମ ଠିକଣା’ ଏକ ସଂଗ୍ରହଣୀୟ ପୁସ୍ତକ ଅଟେ୤ ଶିଶୁ ସାହିତ୍ୟିକ ତ୍ରିଲୋଚନ ମଥାନଙ୍କ ଦ୍ବାରା ସଙ୍କଳିତ ଓ ସମ୍ପାଦିତ ଏହି ପୁସ୍ତକରେ ପ୍ରାୟ ୨୦୦୦ ସାହିତ୍ୟିକଙ୍କ ଠିକଣା ଓ ଫୋନ୍‌ ନମ୍ବର ରହିଛି୤ ଏଥିରେ ଆମ ରାଜ୍ୟର ୩୦ ଟି ଜିଲ୍ଲା ସମେତ ରାଉରକେଲା, ଭୁବନେଶ୍ବର, କଲିକତା ଓ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ରହୁଥିବା ଓଡ଼ିଆ ଲେଖକ ଓ ଲେଖିକାମାନଙ୍କର ବିଷୟରେ ସୂଚନା ସହିତ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାରେ ପ୍ରକାଶିତ ବିଭିନ୍ନ ଶିଶୁକିଶୋର ପତ୍ରିକା, ସମ୍ବାଦପତ୍ର ଏବଂ ସାହିତ୍ୟ ପତ୍ରିକାର ଯୋଗାଯୋଗ ଠିକଣା ଏବଂ ଫୋନ୍‌ ନମ୍ବର ମଧ୍ୟ ରହିଛି୤ ଏହି ପୁସ୍ତକଟି ସାଧାରଣଲୋକଙ୍କ ସମେତ ସାହିତ୍ୟିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବେଶ୍ ଉପାଦେୟ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଏ୤


ଲେଖକ : ଡ. ବିମଳେନ୍ଦୁ ମହାନ୍ତି
ପ୍ରକାଶକ : ଜ୍ଞାନଯୁଗ ପବ୍ଲିକେସନ୍‌, ଭୁବନେଶ୍ବର
ମୂଲ୍ୟ : ୧୦୦ ଟଙ୍କା
ପୃଷ୍ଠା : ୨୦୮

ପ୍ରକାଶକ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପୁସ୍ତକ ବିକ୍ରେତାଙ୍କ ନିକଟରେ ଏହି ପୁସ୍ତକ ଉପଲବ୍ଧ୤

ବ୍ୟକ୍ତି, ସଂସ୍କୃତି ଓ ସାମ୍ପ୍ରତିକୀ ଏକ ପ୍ରବନ୍ଧ ସଙ୍କଳନ୤ ଓଡ଼ିଶା ସଂସ୍କୃତି ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ପୁର୍ବତନ କୁଳପତି ଡ. ବିମଳେନ୍ଦୁ ମହାନ୍ତି ଏହି ସଙ୍କଳନରେ ବ୍ୟକ୍ତି, ସଂସ୍କୃତି ଓ ସାମ୍ପ୍ରତିକୀ ପରି ତିନୋଟି ବିଭାଗରେ ବହୁ ଉପାଦେୟ ତଥ୍ୟ ସମ୍ବଳିତ ପ୍ରବନ୍ଧ ଲେଖିଛନ୍ତି୤ ଏଥିରେ ବ୍ୟକ୍ତି ବିଭାଗରେ ମଧୁସୂଦନ ଦାଶ, ରାଧାନାଥ ରାୟ, ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ, ବାରାକ୍‌ ଓବାମାଙ୍କ ଭଳି ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ବଙ୍କ ଜୀବନୀ ଉପରେ ଲେଖା ରହିଛି୤ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗରେ ଧର୍ମ, ବୁଦ୍ଧଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ଅଷ୍ଟମାର୍ଗ, ଓଡ଼ିଶାର ଆଦିବାସୀ ସଂସ୍କୃତି ଆଦି ଉପରେ ଅନେକ ଉପାଦେୟ ଲେଖା ରହିଛି୤ ସେହିପରି ସାମ୍ପ୍ରତିକୀ ବିଭାଗରେ ବିଭିନ୍ନ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସମସ୍ୟା ଓ ତାର ଫଳାଫଳ ବାବଦରେ ପ୍ରାବନ୍ଧିକ ନିଜସ୍ବ ଶୈଳୀରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି୤

ତୁଣ୍ଡ ବାଇଦ :
  ଲେଖା ପଠାନ୍ତୁ - ନିୟମାବଳୀ →
 

ମତାମତ ସଂଖ୍ୟା - ୩ ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ ?

  • ୧. Trupti mayee Tripathy |  ସେପ୍ଟେମ୍ବର୍ ୫, ୨୦୧୨ - ୫:୨୦ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    Odia sahitya Internet re prakasa heba jogu Odia sahitya ra mana brudhi hebasahita, nuaa nuaa lekha O sahitya bisaya re madhya janibaku miluchi.
    Nischaya eha eka mahan padakshepa

  • ୨. ଅମରେଶ ବିଶ୍ବାଳ |  ସେପ୍ଟେମ୍ବର୍ ୫, ୨୦୧୨ - ୧୨:୩୪ ଅପରାହ୍ନ

    ଓଡିଆ ସାହିତ୍ୟ ଡଟ୍ କମ୍ ଏକ ଚମତ୍କାର ପରିକଳ୍ପନା. ଏଥିରେ ଉଭୟ ଓଡିଆ ଲେଖା ଓ ଲେଖକଙ୍କୁ ସାରା ପୃଥିବୀ ଜାଣିବାର ସୁଯୋଗ ପାଉଛନ୍ତି୤ ତେବେ ଏଥିରେ ଆପଣ ନିଜ ଉଦ୍ୟମରେ ଆମ ସାହିତ୍ୟର କିଛି ବଡ ବଡ ସାହିତ୍ୟିକ ଓ ସେମାନଙ୍କ ଲେଖା ପ୍ରକାଶ କଲେ ଆହୁରି ଭଲ ହୁଅନ୍ତା୤ ମତେ କିନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କ ପତ୍ରିକାଟି ବେସ୍ ଭଲ ଲାଗିଲା୤ ଧନ୍ୟବାଦ୍‌

  • ୩. Ajay kumar Das |  ସେପ୍ଟେମ୍ବର୍ ୨୯, ୨୦୧୨ - ୪:୫୦ ଅପରାହ୍ନ

    Lachama novel /malajahna novel is very like. It is roinin the spontanious over see.

ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ ?
କମ୍ପ୍ୟୁଟର୍ keyboardର F12 ବୋତାମ୍ ଟିପି ଓଡିଆରେ ଲେଖିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଓଡିଆ କି-ବୋର୍ଡ୍ ( ପୃଷ୍ଠାର ଶୀର୍ଷ-ଦକ୍ଷିଣ ପାର୍ଶ୍ବରେ ) ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରି ଲେଖନ୍ତୁ୤ ଓଡିଆ ଲେଖିବା ପାଇଁ କୌଣସି ବିଶେଷ softwareର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ୤




ବି.ଦ୍ର: ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଗୋପନୀୟତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ, ନିଜର ଇ-ମେଲ୍ କିମ୍ବା ଫୋନ୍ ନଂ ଏହି ମତାମତ ବିଭାଗରେ ପ୍ରକାଶ ନ କରିବା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ୤