ନବ ପ୍ରତିଭା

ଲୁଡୁ ଖେଳ
|- ବିଭୁ ସାମନ୍ତ
କାନ୍ଦୁଛି ପତିତ ସିଂହ ଦୁଆରେ
|- ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ମିଶ୍ର, ପାତ୍ତପାଟ୍ଟନମ୍‌, ଶ୍ରୀକାକୁଲମ୍‌(ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ)
ପୁଅ ଆମେ ଓଡ଼ିଶାର
|- ଶକ୍ତି ସିଆ,ଗଞ୍ଜାମ

ସାମ୍ପ୍ରତିକ ‘ପୁସ୍ତକ ପ୍ରକାଶନ’ ସୁବିଧା ଓ ପ୍ରତିଯୋଗିତାପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିବାରୁ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ସାହିତ୍ୟ ବଦଳରେ ନିମ୍ନରୁଚିର ସାହିତ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି କି ?

ମତଦାନ ଫଳାଫଳ

ଲେଖକ ଓ ଲେଖିକା

ରାଧାନାଥ ରାୟ
ଅକ୍ଷୟ ମହାନ୍ତି
ସୁଶାନ୍ତ ଦାଶ
ଅଶୋକ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ର
ଗୋପୀନାଥ ମହାନ୍ତି
କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ତ୍ରିପାଠୀ

ସ୍ବାର୍ଥର ବନିତା ଅଟେ ତୋଷାମୋଦ
ଭୟ, ମିଥ୍ୟା ତାଙ୍କ ପୁତ୍ର,
ରାଜ୍ୟରେ ବିପ୍ଳବ ନିଶ୍ଚୟ ଘଟିବ
ଏମାନେ ହେଲେ ଏକତ୍ର


-ଉତ୍କଳଗୌରବ ମଧୁସୂଦନ ଦାସ

ସଂସ୍କାରିତ ସଂସ୍କୃତ
 |- ଓଡ଼ିଆସାହିତ୍ୟ ପ୍ରବନ୍ଧକ
 
 
ତା: ଅକ୍ଟୋବର୍ ୯, ୨୦୦୯  
ମୂଳ ପୃଷ୍ଠାପୌରାଣିକ ଓ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ
 

ସମଗ୍ର ସୃଷ୍ଟି ଚାରି ଯୁଗକୁ ନେଇ ଚାଲିଅଛି ୤ ସତ୍ୟ, ତ୍ରେତୟା, ଦ୍ବାପର ଏବଂ କଳି ୤ ଏହି ଚାରି ଯୁଗରେ ଭଗବାନ ବିଭିନ୍ନ ଅବତାର ନେଇ ଆସି ସଂସ୍ପାରିତ ସଂସ୍କୃତି ସ୍ଥାପନ କରି ଅଛନ୍ତି ୤ ଏବେ କଳିଯୁଗ ୤ କଳି ଯୁଗରେ ଭଗବାନଙ୍କ ଧାମ ପୁରୁଷୋତ୍ତମ କ୍ଷେତ୍ର ୤ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଧିଷ୍ଠିତ ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥ ୤ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ ନେଇ ଓଡିଶର ସଂସ୍କୃତି ୤ ତେବେ ଏହା ଆଜି କେତେ ଦୂର ସଂସ୍କାରିତ ? ଏକ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ୤ ସଂସ୍କୃତି କହିଲେ ଦେଶ ବା ଜାତିର ଅନ୍ତଃ ପ୍ରକୃତିକୁ ବୁଝାଏ ୤ କିନ୍ତୁ ଏହା ପରିସ୍ଫୁଟ ହୁଏ ବହିଃ ବିକାଶ ଦ୍ବାରା ୤ ଯାହାକୁ ଆମେ ସଭ୍ୟତା ବୋଲି କହିଥାଉଁ ୤ ସଭ୍ୟତା ଅସ୍ଥାୟୀ ସଂସ୍କୃତି ସ୍ଥାୟୀ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସଭ୍ୟତା ଇପରେ ନିର୍ଭର କରିଥାଏ ୤ ତା ନ ହେଲେ କଳୁଷିତ ହୋଇଯାଏ ତାହା ପୁଣି ସଂସ୍କାର ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଦୁଷଣ ହୋଇ ଦୃଢ ହୁଏ ୤

ଉତ୍କଳୀୟ ସଂସ୍କୃତି ଅତି ଦିବ୍ୟ, ମହାର୍ଘ, ବିସ୍ମୟକର, ଆନନ୍ଦମୟ ଓ ଆନନ୍ଦ ପ୍ରଦାତା ୤ କାରଣ ଏହି ସଂସ୍କୃତି ଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତି ୤ ଏହା ବାହ୍ୟ, ପାର୍ଥିବ ଜଗତ ସହିତ ଯଦିଓ ସଂପୃକ୍ତ ତତାପି ଏହା ହୃଦୟରୁ ଆସିଛି ୤ ଏହି ସଂପର୍କରେ ଶ୍ରୀ ସତ୍ୟ ସାଇବାବା କହିଛନ୍ତି- “ମାନବ ହୃଦୟରୁ ନିଃସୃତ ହେଉଥିବା ପ୍ରେମତତ୍ତ୍ବ ମନୁଷ୍ୟର ପ୍ରକୃତ ଜାତି ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରେ ୤ ବସ୍ତୁତ୍ବ ଗୋଟିଏ ମାନବ ଜାତି, ସମଗ୍ର ମାନବ ଜାତି ଗୋଟିଏ ପରିବାର ୤ ସମଗ୍ର ପୃଥିବୀ ଗୋଟିଏ ଭବନ, ଦେଶ ଗୁଡିକ ସେହି ଭବନର କୋଠରୀ ୤ ଏହି ଭବନର ମାଲିକ ସ୍ବୟଂ ଜଗନ୍ନାଥ ୤

ଜଗତ ବା ପ୍ରକୃତିର ମାଲିକ ହେଉଛନ୍ତି ପରମବ୍ରହ୍ମ ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ୤ ସେ ହିଁ କାଳ, କର୍ମ, କାରଣ ଓ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ହୋଇ ମନୁଷ୍ୟକୁ ରୂପାନ୍ତରିତ କରାଇବାରେ ଲାଗିଛି ୤ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ନିକଟରେ ସାନବଡ, ଉଚ୍ଚନୀଚ, ଜାତି ଅଜାତିର ସ୍ଥାନ ନାହିଁ ୤ ମାନବବାଦକୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବା ପାଇଁ ସମନ୍ବୟର ପ୍ରତୀକ ସାଜିଛନ୍ତି ୤ ତାଙ୍କର ଚାରିଟି ଅକ୍ଷରରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଅର୍ଥ ପ୍ରକଟ ହେଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଚାରିଟି ମାନବୀୟ ଗୁଣକୁ ଜାବୁଡି ଧରି ରହି ଅଛନ୍ତି ୤ ଜ-ସତ୍ୟକୁ ସର୍ବଦା ଜପ କର ୤ ସତ୍ୟ ହିଁ ଈଶ୍ବର ୤ ସତ୍ୟ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସମାନ ୤ କୌଣସି ଦେଶୀୟ ସତ୍ୟ ଏଠି ନଥାଏ ୤ କେବଳ ସତ୍ୟ ହିଁ ସତ୍ୟ ଅଟେ ୤ ସତ୍ୟରୁ ଜାତ ଏ ଜଗତ-ସତ୍ୟରେ ହୁଏ ବିଲୟିତ ୤

ପୃଷ୍ଠା ସଂଖ୍ୟା : 1 2 3

ତୁଣ୍ଡ ବାଇଦ :
  ଲେଖା ପଠାନ୍ତୁ - ନିୟମାବଳୀ →
 

ମତାମତ ସଂଖ୍ୟା - ୬ ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ ?

  • ୧. ଦୁର୍ଗା ପ୍ରସାଦ ପ୍ରଧାନ |  ମାର୍ଚ୍ଚ୍ ୩, ୨୦୧୧ - ୯:୨୧ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    ଏହି ସାଇଟ ଦ୍ଵାରା ବହୁଦିନ ଧରି ପ୍ରବାସରେ ରହୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଭୁଲିଯାଉଥିବା ଓଡିଆ ସାହିତ୍ଯ ପୁଣି ଜାଗୃତ ହୋଇ ଉଠିପାରେ । ସେ ଯାହା ହେଉ ବହୁଦିନ ପରେ ଗୋଟାଏ ଶତ ପ୍ରତିଶତ ଓଡିଆ ସାଇଟ ଉପଲବ୍ଧ ହେବାରୁ ପୁଣି ଓଡିଆ ଲେଖିବା ଏବଂ ପଢିବାକୁ ବହୁତ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକଟ ହୋଇଛି ।

    ଧନ୍ୟବାଦ !
    ଦୁର୍ଗ ପ୍ରସାଦ ପ୍ରଧାନ, ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶରୁ

  • ୨. sushanta |  ଅକ୍ଟୋବର୍ ୨୧, ୨୦୧୧ - ୭:୨୨ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    jay sitaram bhagabannkra avatar sarilani aau alpa dina maan hari nama ganthi dhana kasritha

  • ୩. ବଳଭଦ୍ର କର |  ନଭେମ୍ବର୍ ୩, ୨୦୧୧ - ୫:୧୫ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    ଏଇ ସାଇଟ୍ ଓଡିଆ ଜତିର ଗର୍ବ ଓ ଗୌରବ ଏବଂ ଉଚ୍ଚକୋଟିର୤

  • ୪. ପରିକ୍ଶିତ ମହନ୍ତ |  ଫେବୃଆରୀ ୨୩, ୨୦୧୨ - ୧:୪୩ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    ଓଡିଅ ଭାଷା ଏତେ ଉନ୍ନତି କଲାଣି ଜଣି ଖୁଶି ଲାଗିଲା ୤

  • ୫. ବାଇଧର |  ଅଗଷ୍ଟ୍ ୩୧, ୨୦୧୨ - ୪:୦୩ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    ଆଜି ମୁଁ ବହୁତ ଖୁସି କାରଣ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ଏତେ ସବୁ କଲାଣି ଏମିତି ଆମ ଭାଷାକୁ ବଞ୍ଚାଇ ରଖିବା ଊଚିତ୍

  • ୬. ଗୋପାଳ କୃଷ୍ଣ ସାହୁ, ବ୍ରହ୍ମପୁର |  ନଭେମ୍ବର୍ ୧୨, ୨୦୧୨ - ୮:୪୯ ଅପରାହ୍ନ

    ଧନ୍ୟବାଦ, ଏପରି ଏକ ସାଇଟ୍ ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ଉପଯୋଗୀ,ଓଡିଶା ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ସମସ୍ତ ପାଠ୍ୟ ଖସଡା ଏବଂ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଗୁଡିକ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ ଭଲ ହୁଅନ୍ତା୤

ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ ?
କମ୍ପ୍ୟୁଟର୍ keyboardର F12 ବୋତାମ୍ ଟିପି ଓଡିଆରେ ଲେଖିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଓଡିଆ କି-ବୋର୍ଡ୍ ( ପୃଷ୍ଠାର ଶୀର୍ଷ-ଦକ୍ଷିଣ ପାର୍ଶ୍ବରେ ) ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରି ଲେଖନ୍ତୁ୤ ଓଡିଆ ଲେଖିବା ପାଇଁ କୌଣସି ବିଶେଷ softwareର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ୤




ବି.ଦ୍ର: ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଗୋପନୀୟତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ, ନିଜର ଇ-ମେଲ୍ କିମ୍ବା ଫୋନ୍ ନଂ ଏହି ମତାମତ ବିଭାଗରେ ପ୍ରକାଶ ନ କରିବା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ୤