ନବ ପ୍ରତିଭା

ଲୁଡୁ ଖେଳ
|- ବିଭୁ ସାମନ୍ତ
କାନ୍ଦୁଛି ପତିତ ସିଂହ ଦୁଆରେ
|- ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ମିଶ୍ର, ପାତ୍ତପାଟ୍ଟନମ୍‌, ଶ୍ରୀକାକୁଲମ୍‌(ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ)
ପୁଅ ଆମେ ଓଡ଼ିଶାର
|- ଶକ୍ତି ସିଆ,ଗଞ୍ଜାମ

ସାମ୍ପ୍ରତିକ ‘ପୁସ୍ତକ ପ୍ରକାଶନ’ ସୁବିଧା ଓ ପ୍ରତିଯୋଗିତାପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିବାରୁ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ସାହିତ୍ୟ ବଦଳରେ ନିମ୍ନରୁଚିର ସାହିତ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି କି ?

ସର୍ବମୋଟ ମତଦାନ: ୧୮୧୬ Back to Vote Screen

ଲେଖକ ଓ ଲେଖିକା

ନନ୍ଦ କିଶୋର ବଳ
ରାଧାନାଥ ରାୟ
ସୁଧାଂଶୁ ଶେଖର ପାତ୍ର
ସନ୍ଥକବି ଭୀମ ଭୋଇ
ପ୍ରଦୀପ ନାୟକ
ଦିଲ୍ଲୀପ ଦାସ

ସ୍ବାର୍ଥର ବନିତା ଅଟେ ତୋଷାମୋଦ
ଭୟ, ମିଥ୍ୟା ତାଙ୍କ ପୁତ୍ର,
ରାଜ୍ୟରେ ବିପ୍ଳବ ନିଶ୍ଚୟ ଘଟିବ
ଏମାନେ ହେଲେ ଏକତ୍ର


-ଉତ୍କଳଗୌରବ ମଧୁସୂଦନ ଦାସ

 
 
ତା: ମାର୍ଚ୍ଚ୍ ୫, ୨୦୧୧  
ମୂଳ ପୃଷ୍ଠାପ୍ରଚ୍ଛଦ
 

କଟକ : ପୁସ୍ତକ ହେଉଛି ମଣିଷର ସର୍ବୋତ୍ତମ ବନ୍ଧୁ୤ ସବୁ ଜାଗାରେ, ସବୁ ସମୟରେ, ସବୁ ପରିସ୍ଥିତିରେ ପୁସ୍ତକକୁ ବ୍ୟବହାର କରିହେବ୤ ମଣିଷ ଜୀବନରେ ପୁସ୍ତକର କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ନାହିଁ୤ କଟକର ଐତିହାସିକ ବାଲିଯାତ୍ରା ପଡିଆଠାରେ କଟକ ପୁସ୍ତକମେଳାର ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ଉତ୍ସବରେ ଯୋଗଦେଇ ବହୁ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତି ଏ ମତ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି୤ କଟକ ପୁସ୍ତକମେଳାକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟଜଗତର ଖ୍ୟାତନାମା କବି ରମାକାନ୍ତ ରଥ୤ ଶ୍ରୀ ରଥ ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରାଚୀନ ପୁସ୍ତକର ପୁର୍ନମୁଦ୍ରଣ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେବା ସହିତ ପୁସ୍ତକର ରାଜଧାନୀ କଟକରେ ନ୍ୟାସ୍‌ନାଲ ବୁକ୍‌ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଏ ପ୍ରକାର ଏକ ପୁସ୍ତକମେଳା ଆୟୋଜନ କରିଥିବାରୁ ତାହାର ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ୤ ଉତ୍ସବରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ ଉତ୍କଳ ସଂସ୍କୃତି ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର କୁଳପତି ଅମୀୟ କୁମାର ପଟ୍ଟନାୟକ୤ ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ ପୁସ୍ତକକୁ ମାନବଜାତିର ଇତିହାସର ନିର୍ଭୁଲ ଦଲିଲ ଭାବେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିବା ସହିତ ପୁସ୍ତକ ମଣିଷର ଚେତନାର ବିକାଶରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ୤

ଅନ୍ୟତମ ଅତିଥି ଏନବିଟିର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସତୀଶ କୁମାର ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ସାହିତ୍ୟର ପ୍ରଚାର ଓ ପ୍ରସାର କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏନିବିଟି ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରି ଆସିଛି ଓ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଏହି ଧାରାକୁ ଅବ୍ୟାହତ ରଖିବ ବୋଲି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ୤ ଉତ୍ସବରେ ମୁଖ୍ୟବକ୍ତା ପ୍ରଫେସର ଦାଶରଥୀ ପ୍ରସାଦ ଦାସ ପୁସ୍ତକମେଳାର ଆବଶ୍ୟକତା ତଥା ଗୁରୁତ୍ବଉପରେ ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ୤ ପୁସ୍ତକମେଳା କମିଟିର ସଂଯୋଜକ ତଥା ରାଜ୍ୟ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗର ଉପନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଉକ୍ଟର ବିଜୟାନନ୍ଦ ସିଂହ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସଂପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେବା ସହିତ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ସାହିତ୍ୟର ବିକାଶରେ କଟକର ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ସଂପର୍କରେ ଅବତାରଣା କରିଥିଲେ୤ ପୁସ୍ତକମେଳାର ଭାରପ୍ରାପ୍ତ ଅଧିକାରୀ ତଥା ଏନବିଟିର ଓଡ଼ିଆ ବିଭାଗର ସଂପାଦକ ଡକ୍ଟର ପ୍ରମୋଦ କୁମାର ସର୍‌ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସଂଯୋଜନା କରିଥିଲେ୤ ଏହି ଅବସରରେ ପୁସ୍ତକ ପ୍ରକାଶ ଓ ବିକ୍ରେତା ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଏନବିଟିର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସତୀଶ କୁମାରଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରାଯାଇଥିଲା୤ କଟକର ଜିଲ୍ଲାପାଳ କିଶୋର କୁମାର ମହାନ୍ତି ସ୍ବାଗତଭାଷଣ ପ୍ରଦାନ କରିଥିବା ବେଳେ ପୁସ୍ତକ ପ୍ରକାଶକ ଓ ବିକ୍ରେତା ସଂଘର ସଭାପତି କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ବେହେରା ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ୤ ଏବର୍ଷ କଟକ ପୁସ୍ତମେଳାର ସର୍ବମୋଟ ୧୧୦ଟି ଷ୍ଟଲ ଖୋଲାଯାଇଛି୤

ତୁଣ୍ଡ ବାଇଦ :
  ଲେଖା ପଠାନ୍ତୁ - ନିୟମାବଳୀ →
 

ମତାମତ ସଂଖ୍ୟା - ୩ ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ ?

  • ୧. ଶୁଭାଶିସ ମହାନ୍ତି |  ମାର୍ଚ୍ଚ୍ ୧୨, ୨୦୧୧ - ୧୦:୪୧ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    Mother tongue is our proud.

  • ୨. ପୂର୍ଣ୍ଣ ଚନ୍ଦ୍ର ରଥ |  ଏପ୍ରିଲ୍ ୧୩, ୨୦୧୧ - ୯:୨୯ ଅପରାହ୍ନ

    ଓଡିଆ ଭାଷାରେ ବହୁ ଦୁର୍ମୂଲ୍ୟ ପୁରାତନ ପୁସ୍ତକ ତ ପୁନର୍ମୁଦ୍ରଣ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ. ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଜଣା ଶୁଣା ବହୁ ଲେଖକଙ୍କର ଯଥା ଲକ୍ଷ୍ମୀକାନ୍ତ ମହାପାତ୍ର, କେଶବ ରାମାୟଣ, ବିଶି ରାମାୟଣ ଆଦି ପୁସ୍ତକ ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ପୁଣି ମୁଦ୍ରଣ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ. କପିରାଇଟ୍ ନ ଥିବା ଅଧିକାଂଶ ବହି ବିଭିନ୍ନ ସାଇଟ୍ ରେ ଅନ୍ ଲାଇନ୍ ଉପଲବ୍ଧ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ.

  • ୩. ଅଶୋକ କୁମାର ସାହୁ |  ଅଗଷ୍ଟ୍ ୩୧, ୨୦୧୧ - ୨:୪୮ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    ଅନ୍ ଲାଇନ୍ ରେ ଓଡିଆ ଭାଷାରେ ଅଧିକାଂଶ ବହି ବିଭିନ୍ନ ସାଇଟ୍ ରେ ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି . ଉପଲବ୍ଧ ରହିଥିବା ଗଳ୍ପ , ପ୍ରବନ୍ଧ, କବିତା ଆଦି ଗୁଡିକର UPDATE ରହିବା ଦରକାର.

ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ ?
କମ୍ପ୍ୟୁଟର୍ keyboardର F12 ବୋତାମ୍ ଟିପି ଓଡିଆରେ ଲେଖିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଓଡିଆ କି-ବୋର୍ଡ୍ ( ପୃଷ୍ଠାର ଶୀର୍ଷ-ଦକ୍ଷିଣ ପାର୍ଶ୍ବରେ ) ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରି ଲେଖନ୍ତୁ୤ ଓଡିଆ ଲେଖିବା ପାଇଁ କୌଣସି ବିଶେଷ softwareର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ୤




ବି.ଦ୍ର: ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଗୋପନୀୟତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ, ନିଜର ଇ-ମେଲ୍ କିମ୍ବା ଫୋନ୍ ନଂ ଏହି ମତାମତ ବିଭାଗରେ ପ୍ରକାଶ ନ କରିବା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ୤