ନବ ପ୍ରତିଭା

ଲୁଡୁ ଖେଳ
|- ବିଭୁ ସାମନ୍ତ
କାନ୍ଦୁଛି ପତିତ ସିଂହ ଦୁଆରେ
|- ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ମିଶ୍ର, ପାତ୍ତପାଟ୍ଟନମ୍‌, ଶ୍ରୀକାକୁଲମ୍‌(ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ)
ପୁଅ ଆମେ ଓଡ଼ିଶାର
|- ଶକ୍ତି ସିଆ,ଗଞ୍ଜାମ

ସାମ୍ପ୍ରତିକ ‘ପୁସ୍ତକ ପ୍ରକାଶନ’ ସୁବିଧା ଓ ପ୍ରତିଯୋଗିତାପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିବାରୁ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ସାହିତ୍ୟ ବଦଳରେ ନିମ୍ନରୁଚିର ସାହିତ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି କି ?

ମତଦାନ ଫଳାଫଳ

ଲେଖକ ଓ ଲେଖିକା

ଜୟନ୍ତ ମହାପାତ୍ର
ନୀଳମଣି ବିଦ୍ୟାରତ୍ନ
ସେନାପତି ପ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନ କେଶରୀ
ବିଜୟ ମିଶ୍ର
ଦୟାନିଧି ମିଶ୍ର
ସହଦେବ ସାହୁ

ସ୍ବାର୍ଥର ବନିତା ଅଟେ ତୋଷାମୋଦ
ଭୟ, ମିଥ୍ୟା ତାଙ୍କ ପୁତ୍ର,
ରାଜ୍ୟରେ ବିପ୍ଳବ ନିଶ୍ଚୟ ଘଟିବ
ଏମାନେ ହେଲେ ଏକତ୍ର


-ଉତ୍କଳଗୌରବ ମଧୁସୂଦନ ଦାସ

 
 
ତା: ଅଗଷ୍ଟ୍ ୫, ୨୦୧୦  
ମୂଳ ପୃଷ୍ଠାସାହିତ୍ୟ ଜଗତ ଖବର
 

Aprant_Uni_200_200_sahityaରାଉରକେଲା: କମ୍ପ୍ୟୁଟର୍‌ରେ ସୁବିଧାରେ ଓଡ଼ିଆ ଟାଇପ୍ କରିବାପାଇଁ ପୂର୍ବରୁ ଏକ ସଫ୍ଟୱେର୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା ବେଳେ ଏବେ ସ୍ଥାନୀୟ ସଂସ୍ଥା ଦ୍ବାରା ଇଣ୍ଟର୍‌ନେଟ୍‌ରେ ଓଡ଼ିଆରେ ଲେଖିବା ପାଇଁ (ଇମେଲ୍ ଓ ଚାଟ୍) ଅପ୍ରାନ୍ତ ଓଡ଼ିଆ ୟୁନିକୋଡ୍ ନାମକ ଆଉ ଏକ ନୂତନ ସଫ୍ଟୱେର୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି୤ “ଅପ୍ରାନ୍ତ ଓଡ଼ିଆ” ସାମାଜିକ ପ୍ରକଳ୍ପ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଉକ୍ତ ସଫ୍ଟୱେର୍ ମାଧ୍ୟମରେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଯେକୌଣସି ୱେବ୍‌ସାଇଟ୍‌(ଇଂରାଜୀ ବା ଓଡ଼ିଆ) ସୁବିଧାରେ ଓଡ଼ିଆ ଟାଇପ୍ କରିପାରିବେ୤ ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଜଣେ ଓଡିଆରେ ଇମେଲ୍ ଓ ଚାଟ୍ ଅନାୟାସରେ କରିପାରିବେ୤

ବିଗତ କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ ଓ ଗୁଗଲ୍ ଭଳି ସଂସ୍ଥା ଦ୍ବାରା ଇଣ୍ଟର୍‌ନେଟ୍‌ରେ ରୂପାନ୍ତରୀକରଣ ମାଧ୍ୟମରେ ଓଡିଆରେ ଟାଇପ୍ କରିବା ପାଇଁ କେତେକ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି୤ କିନ୍ତୁ ଉକ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ମାଧ୍ୟମରେ ସିଧାସଳଖ ଓଡିଆ ଶଦ୍ଦ ଓ ଯୁକ୍ତାକ୍ଷର ଟାଇପ୍ କରିବା ସମ୍ଭବ ହେଉନଥିବାରୁ ଏହି ନୂତନ ସଫ୍ଟୱେର୍ କୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଅତି ସହଜରେ ଓଡିଆ ଲେଖି ଓ ପଢି ହେବ୤

ବର୍ତ୍ତମାନ ଉପଲବ୍ଧ ଥିବା ଏହି ସଫ୍ଟୱେର୍ ମଧ୍ୟମରେ ଫୋନେଟିକ୍ ଓ ମଡୁଲାର୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବ୍ୟବହାର କରି ସହଜ ଓ ସୁବିଧାରେ ଟାଇପ୍ କରାଯାଇପାରିବ୤ ଏହି ସଫ୍ଟୱେର୍ ମାଗଣାରେ ମିଳୁଥିବାରୁ ଏହାର ସୁବିଧା ବିଶ୍ବରେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ଓଡିଆମାନେ ନେଇପାରିବେ୤ ଏହା ସହିତ ଇଣ୍ଟର୍‌ନେଟ୍‌ରେ ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ଓଡିଆରେ ଲେଖିପାରିବେ ବୋଲି ଉକ୍ତ ସଫ୍ଟୱେର୍‌କୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିବା ସଂସ୍ଥା ଏ.ପି. ଇନ୍‌ଫୋଆର୍ଟ୍‌ସ୍‌ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ତଥା ପ୍ରବାସୀ ଓଡିଆ ପ୍ରଶାନ୍ତ ସାହୁ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି୤

ଉକ୍ତ ସଫ୍ଟୱେର୍‌ଟି କମ୍ପ୍ୟୁଟର୍‌ର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ଯଥା ୱାର୍ଡ, ଏକ୍ସେଲ୍‌, ପେଜ୍ ମେକର୍ ସମେତ ୱେନ୍‌ଡୋଜ୍ ଭିସ୍ତା ଓ ୱେନ୍‌ଡୋଜ୍ ୭ ଆଦି ପ୍ରୟୋଗରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ୤ ଏହା ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଇଣ୍ଟର୍‌ନେଟ୍‌ରେ ପ୍ରୟୋଗ ଯଥା ଫାୟାର୍ ଫକ୍ସ, ସଫାରୀ, ଅପେରା ଆଦିରେ ମଧ୍ୟ ଏହା କାମ କରିବ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ସାହୁଙ୍କ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ୤

ଏହି ସଫ୍ଟୱେର୍ www.aparts.org ୱେବ୍‌ସାଇଟ୍‌ରୁ ମାଗଣାରେ ଡାଉନ୍‌ଲୋଡ୍‌ କରିହେବ ୤କମ୍ପ୍ୟୁଟର୍‌ରେ ଓଡିଆ ଭାଷାର ବହୁଳ ଏବଂ ସରଳ ବ୍ୟବହାର ନିମନ୍ତେ, ପ୍ରବାସୀ, ଓଡିଆଙ୍କ ଏହା ଦ୍ବିତୀୟ ଉଦ୍ୟମ ୤

ତୁଣ୍ଡ ବାଇଦ :
  ଲେଖା ପଠାନ୍ତୁ - ନିୟମାବଳୀ →
 

ମତାମତ ସଂଖ୍ୟା - ୫ ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ ?

  • ୧. dilu |  ଅଗଷ୍ଟ୍ ୭, ୨୦୧୦ - ୬:୦୭ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    ବହୁତ ଭଲ

  • ୨. purusottam |  ମେ ୬, ୨୦୧୧ - ୧୨:୧୦ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    ଓଡିଆ ଭାଷା ପାଇଁ ଓ ଓଡ଼ିଆରେ ଲେଖିବା ପାଇଁ ବହୁତ ଭଲ

  • ୩. sanjatkumarsahoo |  ଅଗଷ୍ଟ୍ ୧୧, ୨୦୧୧ - ୯:୩୬ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    so nice step for our language

  • ୪. ବିଶ୍ବମୋହନ ମହାନ୍ତି, ସାନଚେର୍ଗାଁ , ଓଡିଶା |  ସେପ୍ଟେମ୍ବର୍ ୨୪, ୨୦୧୫ - ୬:୩୧ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    ଓଡ଼ିଆରେ ଲେଖିବା ପାଇଁ ବହୁତ ଭଲ ଲାଗୁଛି ……

  • ୫. ମୁ ସମିର୍ କୁମର୍ ସାହୁ, ଓଡିସା |  ଅକ୍ଟୋବର୍ ୧୮, ୨୦୧୫ - ୫:୫୦ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    ଏ ଥିରେ ଲେହଖିବା ବହୁତ ସୁବିଧା

ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ ?
କମ୍ପ୍ୟୁଟର୍ keyboardର F12 ବୋତାମ୍ ଟିପି ଓଡିଆରେ ଲେଖିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଓଡିଆ କି-ବୋର୍ଡ୍ ( ପୃଷ୍ଠାର ଶୀର୍ଷ-ଦକ୍ଷିଣ ପାର୍ଶ୍ବରେ ) ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରି ଲେଖନ୍ତୁ୤ ଓଡିଆ ଲେଖିବା ପାଇଁ କୌଣସି ବିଶେଷ softwareର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ୤




ବି.ଦ୍ର: ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଗୋପନୀୟତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ, ନିଜର ଇ-ମେଲ୍ କିମ୍ବା ଫୋନ୍ ନଂ ଏହି ମତାମତ ବିଭାଗରେ ପ୍ରକାଶ ନ କରିବା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ୤