ନବ ପ୍ରତିଭା

ଲୁଡୁ ଖେଳ
|- ବିଭୁ ସାମନ୍ତ
କାନ୍ଦୁଛି ପତିତ ସିଂହ ଦୁଆରେ
|- ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ମିଶ୍ର, ପାତ୍ତପାଟ୍ଟନମ୍‌, ଶ୍ରୀକାକୁଲମ୍‌(ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ)
ପୁଅ ଆମେ ଓଡ଼ିଶାର
|- ଶକ୍ତି ସିଆ,ଗଞ୍ଜାମ

ସାମ୍ପ୍ରତିକ ‘ପୁସ୍ତକ ପ୍ରକାଶନ’ ସୁବିଧା ଓ ପ୍ରତିଯୋଗିତାପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିବାରୁ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ସାହିତ୍ୟ ବଦଳରେ ନିମ୍ନରୁଚିର ସାହିତ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି କି ?

ମତଦାନ ଫଳାଫଳ

ଲେଖକ ଓ ଲେଖିକା

ଭାନୁଜୀ ରାଓ
ରମାକାନ୍ତ ରଥ
ସୁଶାନ୍ତ ଦାଶ
ଅମରେନ୍ଦ୍ର ଖଟୁଆ
ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ମହାପାତ୍ର
ଅଖିଳମୋହନ ପଟ୍ଟନାୟକ

ସ୍ବାର୍ଥର ବନିତା ଅଟେ ତୋଷାମୋଦ
ଭୟ, ମିଥ୍ୟା ତାଙ୍କ ପୁତ୍ର,
ରାଜ୍ୟରେ ବିପ୍ଳବ ନିଶ୍ଚୟ ଘଟିବ
ଏମାନେ ହେଲେ ଏକତ୍ର


-ଉତ୍କଳଗୌରବ ମଧୁସୂଦନ ଦାସ

 
 
ତା: ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୬, ୨୦୧୦  
ମୂଳ ପୃଷ୍ଠାସାହିତ୍ୟ ଜଗତ ଖବର
 

dhana phulara mahakaରାଉରକେଲା: ଇସ୍ପାତ ସହରରୁ ପ୍ରକାଶ ପାଇଆସୁଥିବା ଧାନଫୁଲ ପତ୍ରିକାର ସମ୍ପାଦକ ବ୍ରଜ ଦାସଙ୍କ ପ୍ରଥମ କବିତା ସଙ୍କଳନ ଧାନ ଫୁଲର ମହକ ଗତକାଲି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଉନ୍ନୋଚିତ ହୋଇଯାଇଛି୤ ପ୍ରଗତି ଉତ୍କଳ ସଂଘ ପରିସରସ୍ଥିତ ମଧୁ ମଣ୍ଡପରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ଉତ୍ସବରେ ଉକ୍ତ ସଙ୍କଳନକୁ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ବିଶିଷ୍ଟ ସାହିତ୍ୟିକ ନାରାୟଣ ପୃଷେଠ ଉନ୍ମୋଚିତ କରିଥିଲେ୤ ଗାଳ୍ପିକ ଓ ପ୍ରାବନ୍ଧିକ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ମହାନ୍ତିଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ବରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ଉତ୍ସବରେ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ଆଇ.ଜି.ଏଚ୍.ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡା. ସରୋଜ କାନ୍ତି ମିଶ୍ର ଓ କବି ଅଶୋକ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ର ଯୋଗଦେଇଥିଲେ୤

ପ୍ରାରମ୍ଭରେ କବି ବ୍ରଜ ଦାସ ସ୍ବାଗତ ଭାଷଣ ଦେଇ ପୁରାତନ କବିତାଠାରୁ ସାମ୍ପ୍ରତିକ କବିତା ଯାଏ ଏକ ତୁଳନାତ୍ମକ ଚିତ୍ର ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ୤ ପୁସ୍ତକ ହିଁ ତୀର୍ଥ ଏବଂ ଏହା ମଣିଷର ସକଳ ନୈରାଶ୍ୟକୁ ଦୂର କରିପାରେ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି କହିଥିଲେ ୤ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଡା. ମିଶ୍ର ତାଙ୍କ ବକ୍ତବ୍ୟରେ କବି ବ୍ରଜ ଦାସ ପୂର୍ବରୁ ଛଦ୍ମ ନାମରେ କବିତା ଲେଖି ଆଦୃତ ଲାଭ କରିଥିବାରୁ, କବିତାର ସତ୍‌ପାଠକ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଥିଲେ୤ ଅନ୍ୟତମ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି କବି ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ର ଉନ୍ମୋଚିତ କବିତ ସଙ୍କଳନରୁ ଏକ କବିତା ପାଠ କରି ସମସ୍ତ କବିମାନଙ୍କୁ ଉକ୍ତ ସଙ୍କଳନ ପାଠ କରିବାକୁ ଆହ୍ବାନ ଦେଇଥିଲେ ୤ କବି ସନତ୍ ରାୟ କବିତା ପୁସ୍ତକ ଉପରେ ବିସ୍ତୃତ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ୤ ଏଥିରେ ଯୁବ କବି ଅଶୋକ ରାଉତ ଓ ମମତାଞ୍ଜଳି ଦାସ ମଞ୍ଚ ସଞ୍ଚାଳନା କରିଥିଲେ୤ ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସହରର ବହୁ ତରୁଣ ତଥା ପ୍ରବୀଣ କବି ଓ ସାହିତ୍ୟିକ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ୤

ତୁଣ୍ଡ ବାଇଦ :
  ଲେଖା ପଠାନ୍ତୁ - ନିୟମାବଳୀ →
 

ମତାମତ ସଂଖ୍ୟା - ୩ ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ ?

  • ୧. ºÍü ³ÝÌÚÏ999999 |  ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୬, ୨୦୧୦ - ୮:୫୬ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    ସତରେ ଧାନ ଫୁଲର ମହକ ଓଡିଆ ସାହିତ୍ୟ ଜଗତରେ ଏକ ଅନନ୍ୟ ଅବଦାମ୤

  • ୨. ºÍü ³ÝÌÚÏ999999 |  ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୬, ୨୦୧୦ - ୯:୦୧ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    ବ୍ରଜ ଦାସଙ୍କ ପ୍ରଥମ କବିତା ସଙ୍କଳନ ଧାନ ଫୁଲର ମହକ ଏକ ଅନନ୍ୟ ପ୍ରୟାସ୤

  • ୩. ସରୋଜ କାନ୍ତି ମିଶ୍ର |  ଜାନୁଆରୀ ୧, ୨୦୧୨ - ୭:୫୫ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    ଏକ ନୁତନ ସ୍ବାଦର କବିତା , ଓଜନଦାର ଏବଂ ବଳିଷ୍ଠ ମଧ୍ୟ୤ କବିଙ୍କୁ ଆମର ଶୁଭେଛା୤

ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ ?
କମ୍ପ୍ୟୁଟର୍ keyboardର F12 ବୋତାମ୍ ଟିପି ଓଡିଆରେ ଲେଖିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଓଡିଆ କି-ବୋର୍ଡ୍ ( ପୃଷ୍ଠାର ଶୀର୍ଷ-ଦକ୍ଷିଣ ପାର୍ଶ୍ବରେ ) ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରି ଲେଖନ୍ତୁ୤ ଓଡିଆ ଲେଖିବା ପାଇଁ କୌଣସି ବିଶେଷ softwareର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ୤




ବି.ଦ୍ର: ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଗୋପନୀୟତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ, ନିଜର ଇ-ମେଲ୍ କିମ୍ବା ଫୋନ୍ ନଂ ଏହି ମତାମତ ବିଭାଗରେ ପ୍ରକାଶ ନ କରିବା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ୤