ନବ ପ୍ରତିଭା

ଲୁଡୁ ଖେଳ
|- ବିଭୁ ସାମନ୍ତ
କାନ୍ଦୁଛି ପତିତ ସିଂହ ଦୁଆରେ
|- ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ମିଶ୍ର, ପାତ୍ତପାଟ୍ଟନମ୍‌, ଶ୍ରୀକାକୁଲମ୍‌(ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ)
ପୁଅ ଆମେ ଓଡ଼ିଶାର
|- ଶକ୍ତି ସିଆ,ଗଞ୍ଜାମ

ସାମ୍ପ୍ରତିକ ‘ପୁସ୍ତକ ପ୍ରକାଶନ’ ସୁବିଧା ଓ ପ୍ରତିଯୋଗିତାପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିବାରୁ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ସାହିତ୍ୟ ବଦଳରେ ନିମ୍ନରୁଚିର ସାହିତ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି କି ?

ସର୍ବମୋଟ ମତଦାନ: ୧୮୨୮ Back to Vote Screen

ଲେଖକ ଓ ଲେଖିକା

ବ୍ରଜନାଥ ରଥ
ଭାନୁଜୀ ରାଓ
କମଳା ଶତପଥି
ପଣ୍ଡିତ ଅନ୍ତର୍ଯ୍ୟାମୀ ମିଶ୍ର
ଦେବେନ୍ଦ୍ର ମହାନ୍ତି
ସହଦେବ ସାହୁ

ସ୍ବାର୍ଥର ବନିତା ଅଟେ ତୋଷାମୋଦ
ଭୟ, ମିଥ୍ୟା ତାଙ୍କ ପୁତ୍ର,
ରାଜ୍ୟରେ ବିପ୍ଳବ ନିଶ୍ଚୟ ଘଟିବ
ଏମାନେ ହେଲେ ଏକତ୍ର


-ଉତ୍କଳଗୌରବ ମଧୁସୂଦନ ଦାସ

 
 
ତା: ଜାନୁଆରୀ ୮, ୨୦୧୩  
ମୂଳ ପୃଷ୍ଠାପ୍ରଚ୍ଛଦ
 

ଭୁବନେଶ୍ବର: ଜଗତୀକରଣ ଫଳରେ ଯାହା କ୍ଷତି ହେଉ ବା ଲାଭ ହେଉ, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ପାଇଁ କିନ୍ତୁ ଏହା ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଲଟିଛି୤ ମାସିକ ପାରିବାରିକ ଓଡ଼ିଆ ପତ୍ରିକା ‘କାଦମ୍ବିନୀ’ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ଜାତୀୟସ୍ତରୀୟ ଲେଖକ ସମ୍ମିଳନୀକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରି ଏକଥା କହିଛନ୍ତି ହିନ୍ଦି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ଲୋକପ୍ରିୟ ଅଭିନେତା ପଦ୍ମଭୂଷଣ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର୤ ଜଗତୀକରଣ ଯୋଗୁଁ ସାହିତ୍ୟ ପାଇଁ ବହୁ ନୂଆ ବାଟ ଫିଟିଛି୤ ଏହା ଫଳରେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଯୁବପିଢ଼ି ସାହିତ୍ୟରେ ଆଗ୍ରହ ରଖୁଛନ୍ତି ଯାହା ଏକ ଭଲ ସୂଚନା ଓ ସାହିତ୍ୟର ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ଶୁଭଙ୍କର ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ୤

କିଟ୍‌ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଗତ ୬ ତାରିଖ ଦିନ ଏକ ଦିବସବ୍ୟାପୀ ଆୟୋଜିତ ଏହି ଉତ୍ସବରେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କବି ପଦ୍ମଭୂଷଣ ରମାକାନ୍ତ ରଥ, ଔପନ୍ୟାସିକା ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପ୍ରତିଭା ରାୟ, ସରସ୍ବତୀ ସମ୍ମାନପ୍ରାପ୍ତ ବିଶିଷ୍ଟ ପଞ୍ଜାବୀ କବି ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ସୁରଜିତ ପାତର, ଚୀନର ବିଶିଷ୍ଟ ଲେଖିକା ଲିଜିଆ ଝାଙ୍ଗ୍‌, ଓଡ଼ିଆ କଥାଶିଳ୍ପୀ ଗୌରହରି ଦାସ, ଲେଖକ ମୃତ୍ୟୁଞ୍ଜୟ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ, ବରିଷ୍ଠ ସମ୍ପାଦିକା ଶୈଳରାଣୀ ମିଶ୍ର ଏବଂ ତିରୁପତି ସଂସ୍କୃତ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର କୁଳପତି ହରେକୃଷ୍ଣ ଶତପଥୀ ପ୍ରମୁଖ ସମ୍ମାନୀତ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇ ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ବିଷୟ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ୤ ଏହି ଅବସରରେ କାଦମ୍ବିନୀର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଅଚ୍ୟୁତ ସାମନ୍ତ ଏବଂ ସମ୍ପାଦିକା ଇତି ସାମନ୍ତ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ୤ ବରିଷ୍ଠ ସାହିତ୍ୟିକ ଶାନ୍ତନୁ କୁମାର ଆଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ପୌରୋହିତ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ଉତ୍ସବରେ କବି ରମାକାନ୍ତ ରଥଙ୍କୁ ‘କାଦମ୍ବିନୀ ସାରସ୍ବତ ସମ୍ମାନ-୨୦୧୩’ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା୤ ସେହିପରି “ସମାରୋହ” ସାହିତ୍ୟ ପତ୍ରିକାର ଶୈଳରାଣୀ ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ଓଡ଼ିଆ ପତ୍ରିକା ଜଗତର ଅନ୍ୟତମ ବୟସ୍କା ସମ୍ପାଦିକା ଭାବେ ‘କାଦମ୍ବିନୀ ସମ୍ପାଦକ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା-୨୦୧୩’ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା୤

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହି ଅବସରରେ ନିକଟରେ ଜ୍ଞାନପୀଠ ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ମନୋନୀତ ପ୍ରତିଭା ରାୟ, କେନ୍ଦ୍ର ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡ଼େମୀ ପୁରସ୍କାର ନିମନ୍ତେ ମନୋନୀତ ଗୌରହରି ଦାସ, ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାନ୍ତି ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡ଼େମୀର ଯୁବ ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ମନୋନୀତ ସୃଷ୍ଟିଶ୍ରୀ ନାୟକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଓ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜ୍ଞାପନ କରାଯାଇଥିଲା୤

ସେହିପରି ଏହି ଅବସରରେ ‘ନିଶିପଦ୍ମ’ ଓ ‘ମଣିଷର ଜୟଯାତ୍ରା’ ଅନୁଦିତ ପୁସ୍ତକ, କବିତା ସଙ୍କଳନ ‘ମାଆ’ ସହିତ ‘କାଦମ୍ବିନୀ’ ଓ ‘କୁନିକଥା’ ପତ୍ରିକାର ଜାନୁଆରୀ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସଂଖ୍ୟା ଏବଂ ‘ଚନ୍ଦନ’ ଓ ‘ଗଳ୍ପ ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀର’ ପତ୍ରିକା ମଧ୍ୟ ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଥିଲା୤

ଉତ୍ସବର ଦ୍ବିତୀୟାର୍ଦ୍ଧରେ ଶୁଭଶ୍ରୀ ଲେଙ୍କା ଓ ଅଶୋକ ରାଉତଙ୍କ ସଂଯୋଜନାରେ ଆୟୋଜିତ କବିତା ପାଠୋତ୍ସବରେ ୨୦ଜଣ ବଛା ବଛା ଓଡ଼ିଆ କବି ସ୍ବରଚିତ କବିତାମାନ ପାଠ କରିଥିଲେ୤ ଏହି ଅବସରରେ ନିକଟରେ ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡ଼େମୀର ୨୦୦୯ ଓ ୨୦୧୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ମନୋନୀତ ସାହିତ୍ୟିକମାନଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଓ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜ୍ଞାପନ କରାଯାଇଥିଲା୤

* ପଞ୍ଚମ କାଦମ୍ବିନୀ ପତ୍ରିକା ହାଟ *
ଉପରୋକ୍ତ ଉତ୍ସବର ଅନ୍ୟତମ ଆକର୍ଷଣ ଥିଲା ପଞ୍ଚମ ‘କାଦମ୍ବିନୀ ପତ୍ରିକା ହାଟ’୤ ଏଥିରେ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ପ୍ରକାଶିତ ପ୍ରାୟ ୧୨୦ ରୁ ଅଧିକ ପତ୍ରିକାର ଷ୍ଟଲ୍‌ ଲାଗିଥିଲା୤ ଗୋଟିଏ ଭାଷାର ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ସାହିତ୍ୟ ପତ୍ରିକା ପ୍ରକାଶ ପାଉଥିବା ଦେଖି ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟର ବର୍ତ୍ତମାନ ଓ ଭବିଷ୍ୟତ ବେଶ୍‌ ଉଜ୍ଜ୍ବଳ ବୋଲି ମତ ଦେଇଥିଲେ ପଞ୍ଜାବୀ କବି ସୁରଜିତ୍‌ ପାତର୤ ଏହି ହାଟରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରକାଶ ପାଉଥିବା ଏବଂ କିଛିବର୍ଶ ପୂର୍ବେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିବା ଅନେକ ପତ୍ରିକା ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ହେବା ସହ ବିକ୍ରୟ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା୤ ଏହି ହାଟରେ ଅନ୍ୟତମ ଆକର୍ଷଣ ଥିଲା ସ୍ଥାନୀୟ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରପୁର ଡିଏଭି ସ୍କୁଲ୍‌ର ଜଣେ ଛାତ୍ରୀ ଆକାଙ୍କ୍ଷ୍ୟା କବିଙ୍କ ଦ୍ବାରା ପ୍ରଦର୍ଶିତ କାନ୍ଥ ପତ୍ରିକା ବା ୱାଲ୍‌ ମାଗାଜିନ୍‌୤ ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ କୁମାରୀ କବି ଶିଶୁମାନଙ୍କର ବିଭିନ୍ନ ଅବସ୍ଥା ବାବଦରେ ବିଭିନ୍ନ ସମ୍ବାଦପତ୍ରରେ ପ୍ରକାଶିତ ଅନେକ ଚିତ୍ରକୁ ସଂଗୃହିତ କରି ସେ ବାବଦରେ ଚମତ୍କାର ଫୋଟୋନାମକରଣ ଦେଇଥିଲେ୤ କୁମାରୀ କବିଙ୍କ ଏହି ଉଦ୍ୟମକୁ ଅନେକ ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରଶଂସା କରୁଥିବାର ଦେଖାଯାଇଥିଲା୤

ଉକ୍ତ ଦିନିକିଆ ଉତ୍ସବରେ ଓଡ଼ିଶାର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳ ସମେତ ରାଜ୍ୟବାହାରୁ ଶତାଧିକ ସାହିତ୍ୟିକ, ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ଆଦି ଯୋଗଦେଇଥିଲେ୤ ଏହା ସହିତ ପତ୍ରିକା ହାଟରେ ବୁଲି ବୁଲି ସାହିତ୍ୟିକ ଓ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀମାନେ ନିଜନିଜ ମଧ୍ୟରେ ଭାବର ଆଦାନପ୍ରଦାନ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ୤

ତୁଣ୍ଡ ବାଇଦ :
  ଲେଖା ପଠାନ୍ତୁ - ନିୟମାବଳୀ →
 

ମତାମତ ସଂଖ୍ୟା - ୧ ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ ?

  • ୧. Akankhya Kabi, Bhubaneswar |  ଜାନୁଆରୀ ୮, ୨୦୧୩ - ୮:୦୫ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    Thanks to everyone for creating such a wonderful website in Odia to make today’s generation aware that there’s no other language better than Odia for all of the people of Odisha.

ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ ?
କମ୍ପ୍ୟୁଟର୍ keyboardର F12 ବୋତାମ୍ ଟିପି ଓଡିଆରେ ଲେଖିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଓଡିଆ କି-ବୋର୍ଡ୍ ( ପୃଷ୍ଠାର ଶୀର୍ଷ-ଦକ୍ଷିଣ ପାର୍ଶ୍ବରେ ) ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରି ଲେଖନ୍ତୁ୤ ଓଡିଆ ଲେଖିବା ପାଇଁ କୌଣସି ବିଶେଷ softwareର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ୤




ବି.ଦ୍ର: ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଗୋପନୀୟତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ, ନିଜର ଇ-ମେଲ୍ କିମ୍ବା ଫୋନ୍ ନଂ ଏହି ମତାମତ ବିଭାଗରେ ପ୍ରକାଶ ନ କରିବା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ୤