ନବ ପ୍ରତିଭା

ଲୁଡୁ ଖେଳ
|- ବିଭୁ ସାମନ୍ତ
କାନ୍ଦୁଛି ପତିତ ସିଂହ ଦୁଆରେ
|- ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ମିଶ୍ର, ପାତ୍ତପାଟ୍ଟନମ୍‌, ଶ୍ରୀକାକୁଲମ୍‌(ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ)
ପୁଅ ଆମେ ଓଡ଼ିଶାର
|- ଶକ୍ତି ସିଆ,ଗଞ୍ଜାମ

ସାମ୍ପ୍ରତିକ ‘ପୁସ୍ତକ ପ୍ରକାଶନ’ ସୁବିଧା ଓ ପ୍ରତିଯୋଗିତାପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିବାରୁ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ସାହିତ୍ୟ ବଦଳରେ ନିମ୍ନରୁଚିର ସାହିତ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି କି ?

ସର୍ବମୋଟ ମତଦାନ: ୧୮୨୮ Back to Vote Screen

ଲେଖକ ଓ ଲେଖିକା

ଗନ୍ତାୟତ ଶିବପ୍ରସାଦ
ବିରଜା ବଳ
ଅକ୍ଷୟ ମହାନ୍ତି
ସୌଭାଗ୍ୟ ମିଶ୍ର
କନକଲତା ସାହୁ
ଭଗବତୀ ଚରଣ ପାଣିଗ୍ରାହୀ

ସ୍ବାର୍ଥର ବନିତା ଅଟେ ତୋଷାମୋଦ
ଭୟ, ମିଥ୍ୟା ତାଙ୍କ ପୁତ୍ର,
ରାଜ୍ୟରେ ବିପ୍ଳବ ନିଶ୍ଚୟ ଘଟିବ
ଏମାନେ ହେଲେ ଏକତ୍ର


-ଉତ୍କଳଗୌରବ ମଧୁସୂଦନ ଦାସ

 
 
ତା: ଅକ୍ଟୋବର୍ ୧୫, ୨୦୦୯  
ମୂଳ ପୃଷ୍ଠାସାହିତ୍ୟ ଜଗତ ଖବର
 

Rourkela Bedbyas Sahitya Sammanଗତ ଏଗାର ତାରିଖ ଦିନ ଦକ୍ଷିଣ ରାଉରକେଲାର ସାର ନଗରୀଠାରେ ଏକ ମନୋଜ୍ଞ ସାହିତ୍ୟ ସମ୍ମାନ ଏବଂ କବିତା ପାଠ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ୤ ବେଦବ୍ୟାସ ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ପରିଷଦର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି ଉତ୍ସବରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ବିଶିଷ୍ଟ କବି ତଥା ପଦ୍ମଭୂଷଣ ରମାକାନ୍ତ ରଥ ଯୋଗଦେଇ କବିତା ସମସ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀର ବୋଲି କହିଥିଲେ ୤ “କବିତା କାହିଁକି ହେଉନି ମନଛୁଆଁ ” ଶୀର୍ଷକ ଆଲୋଚନାର ଚକ୍ରରେ ଭାଗ ନେଇ ପ୍ରତ୍ୟେକ କବିର ସମାନ ପ୍ରତି ଅଙ୍ଗୀକାର ଥାଏ ବୋଲି ସେ କବିତା ଲେଖେ, ସେ କବିତାକୁ ପଢି ତାକୁ ଅନୁଭବ କରିପାରିଲେ ତାହା ମନଛୁଆଁ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି କବି ରମାକାନ୍ତ ରଥ କହିଥିଲେ ୤

ମୁଖ୍ୟବକ୍ତା ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଦାଶ “କବିତା ସଂଗୀତ ଭଳି ଶୁଣିବା ବିଷୟ ନୁହେଁ ” ବୋଲି କହିଥିଲେ ୤ ଓଡିଶାର ପାଠକ ସମାଜରେ ପାରିବାରିକ ଜୀବନରେ ସାହିତ୍ୟ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉନଥିବା ବେଳେ ଏକଦା ଏ କ୍ଷେତ୍ର କ୍ରମଶଃ ସାହିତ୍ୟ ଓ କବିତା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ଯାଉଛନ୍ତି ୤ ପୂର୍ବଭଳି କବିମାନେ କବିତା ଲେଖିବାର ସକ୍ରିୟ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରୁନାହାଁନ୍ତି ୤ ଫଳରେ କବିତା ସାଧାରଣ ପାଠକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଅପହଞ୍ଚ ଦୂରତା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି ବୋଲି ମଧ୍ୟ ମୁଖ୍ୟବକ୍ତା କହିଥିଲେ ୤ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଡାକ୍ତର ସରୋଜକାନ୍ତି ମିଶ୍ର ନିଜ ବକ୍ତବ୍ୟରେ ଓଡିଆ ସାହିତ୍ୟକୁ ଅନ୍ୟ ଭାଷାଭାଷୀ ମାନଙ୍କର ସାହିତ୍ୟ ଜଗତରେ ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ହେଲେ ଯଥେଷ୍ଟ ଅନୁବାଦ ସାହିତ୍ୟର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି ବୋଲି କହିଥିଲେ ୤

ସାରନଗରୀର କମ୍ୟୁନିଟି ସେଣ୍ଟର ଠାରେ ଆୟୋଜିତ ଉକ୍ତ ଉତ୍ସବରେ ଗାଳ୍ପିକ ପ୍ରଦୋଷ ମିଶ୍ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିବାବେଳେ କବି ଅଜୟ ବିଶ୍ବାଳ ଅତିଥି ପରିଚୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ୤ ବେଦବ୍ୟାସ ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ପରିଷଦର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଗୌରାଙ୍ଗ ଚନ୍ଦ୍ର ଦାସ ସ୍ବାଗତ ଭାଷଣ ଦେଇ ସଭା କାର୍ଯ୍ୟ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ ୤ ଏହି ଅବସରରେ ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ରମାକାନ୍ତ ରଥଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା ୤

ପୃଷ୍ଠା ସଂଖ୍ୟା : 1 2

ତୁଣ୍ଡ ବାଇଦ :
  ଲେଖା ପଠାନ୍ତୁ - ନିୟମାବଳୀ →
 
ÏÚ¨Ïá³ÑÚ
author photo
 

ମତାମତ ସଂଖ୍ୟା - ୧ ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ ?

  • ୧. lingaraj33 |  ଡିସେମ୍ବର୍ ୧୭, ୨୦୦୯ - ୩:୫୫ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    ମୁଁ ନିଜକୁ ଓଡିଆ ଭାବି ଗର୍ବିତ ମନେ କରୁଛି୤ ସତରେ ଏହା ବହୁତ ପ୍ରଶଂସାୟୋଗ୍ୟ୤

ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ ?
କମ୍ପ୍ୟୁଟର୍ keyboardର F12 ବୋତାମ୍ ଟିପି ଓଡିଆରେ ଲେଖିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଓଡିଆ କି-ବୋର୍ଡ୍ ( ପୃଷ୍ଠାର ଶୀର୍ଷ-ଦକ୍ଷିଣ ପାର୍ଶ୍ବରେ ) ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରି ଲେଖନ୍ତୁ୤ ଓଡିଆ ଲେଖିବା ପାଇଁ କୌଣସି ବିଶେଷ softwareର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ୤




ବି.ଦ୍ର: ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଗୋପନୀୟତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ, ନିଜର ଇ-ମେଲ୍ କିମ୍ବା ଫୋନ୍ ନଂ ଏହି ମତାମତ ବିଭାଗରେ ପ୍ରକାଶ ନ କରିବା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ୤