ନବ ପ୍ରତିଭା

ଲୁଡୁ ଖେଳ
|- ବିଭୁ ସାମନ୍ତ
କାନ୍ଦୁଛି ପତିତ ସିଂହ ଦୁଆରେ
|- ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ମିଶ୍ର, ପାତ୍ତପାଟ୍ଟନମ୍‌, ଶ୍ରୀକାକୁଲମ୍‌(ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ)
ପୁଅ ଆମେ ଓଡ଼ିଶାର
|- ଶକ୍ତି ସିଆ,ଗଞ୍ଜାମ

ସାମ୍ପ୍ରତିକ ‘ପୁସ୍ତକ ପ୍ରକାଶନ’ ସୁବିଧା ଓ ପ୍ରତିଯୋଗିତାପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିବାରୁ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ସାହିତ୍ୟ ବଦଳରେ ନିମ୍ନରୁଚିର ସାହିତ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି କି ?

ମତଦାନ ଫଳାଫଳ

ଲେଖକ ଓ ଲେଖିକା

ମନୋଜ ଦାସ
ଭୁବନେଶ୍ବର ବେହେରା
ସନ୍ୟାସୀ ନାୟକ
ଡକ୍ଟର ମାୟାଧର ମାନସିଂହ
ଅନନ୍ତ ପଟ୍ଟନାୟକ
ଭାନୁଜୀ ରାଓ

ସ୍ବାର୍ଥର ବନିତା ଅଟେ ତୋଷାମୋଦ
ଭୟ, ମିଥ୍ୟା ତାଙ୍କ ପୁତ୍ର,
ରାଜ୍ୟରେ ବିପ୍ଳବ ନିଶ୍ଚୟ ଘଟିବ
ଏମାନେ ହେଲେ ଏକତ୍ର


-ଉତ୍କଳଗୌରବ ମଧୁସୂଦନ ଦାସ

 
 
ତା: ମେ ୩୧, ୨୦୧୦  
ମୂଳ ପୃଷ୍ଠାସାହିତ୍ୟ ଜଗତ ଖବର
 

music cicrleରାଉରକେଲା: ସାହିତ୍ୟ ଓ ସାଂସ୍କୃତିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ମ୍ୟୁଜିକ୍ ସର୍କଲ୍ ପକ୍ଷରୁ ଗତକାଲି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ବାସନ୍ତିକା ସାହିତ୍ୟ ସମାରୋହ ଓ କବିତା ପାଠୋତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି୤ ଏହି ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟ ବକ୍ତା ଭାବେ ବିଶିଷ୍ଟ ସାହିତ୍ୟିକ ନାରାୟଣ ପୃଷେଠ ଯୋଗଦେଇ ପ୍ରାଚୀନ ଭାରତୀୟ ଦର୍ଶନ ପ୍ରତି ଗଙ୍ଗାଧରଙ୍କ ଅଶେଷ ଶ୍ରଦ୍ଧା ଥିଲା, ଯାହାକି ତାଙ୍କ କାବ୍ୟ ଗୁଡିକରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ ବୋଲି କହି ତାଙ୍କ ସାହିତ୍ୟାଦର୍ଶ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ୤ ସ୍ବଭାବ କବିଙ୍କର ରଚନା ଗୁଡିକରେ ବ୍ୟକ୍ତି ପୁରୁଷ ଓ କାବ୍ୟ ପୁରୁଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଭେଦ ନଥିଲା ଏବଂ ତାଙ୍କର ରଚନା ଗୁଡିକ ମହା କବି କାଳିଦାସ, କବି ସମ୍ରାଟ ଉପେନ୍ଦ୍ର ଭଞ୍ଜ ତଥା କବିବର ରାଧାନାଥଙ୍କ ରଚନା ଦ୍ବାରା ପ୍ରଭାବିତ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ପୃଷେଠ କହିଥିଲେ୤
pustakaଉକ୍ତ ଉତ୍ସବରେ ସମ୍ମାନିତ ବକ୍ତା ଭାବେ ସ୍ବଭାବ କବିଙ୍କ ଅଣନାତି ଅଧ୍ୟାପକ ଡଃ ମଣୀନ୍ଦ୍ର ମେହେର କବିଙ୍କ ଜୀବନାଦର୍ଶ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ ୤ କବି ଗଙ୍ଗାଧରଙ୍କ ଜୀବନର ମୁଖ୍ୟ ଆଦର୍ଶ ସାଧୁତା, ନମ୍ରତା, ଓ ନିର୍ଭୀକତା ଥିଲା ବୋଲି ଡଃ ମେହେର କହିବା ସହିତ ଯେଉଁ ଆଦର୍ଶ ନେଇ ସେ ବଞ୍ଚିଥିଲେ, ତାହାକୁ ନେଇ ସେ ସାହିତ୍ୟ ରଚନା କରିଥିଲେ ବୋଲି କହିଥିଲେ ୤ କବି ଗଙ୍ଗାଧରଙ୍କ ରଚନାଗୁଡିକ ମାଧ୍ୟମରେ ନବଜାତକ ଗୁଡିକ ସ୍ପନ୍ଦିତ ହେଉଥିଲେ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଡଃ ମେହେର କହିଥିଲେ ୤ ଏହି ଅବସରରେ ବିଶିଷ୍ଠ ଲେଖିକା ଅଳକା ଚାନ୍ଦଙ୍କର ଗଳ୍ପ ସଙ୍କଳନ ନିସର୍ତ୍ତ ସମ୍ପର୍କପୁସ୍ତକ ଉନ୍ନୋଚିତ ହୋଇଥିଲା ୤ ଏହି ଅବସରରେ ଆୟୋଜିତ କବିତା ପାଠ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲ୍ଲାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ଆସିଥିବା ୩୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ କବି ସେମାନଙ୍କ ସ୍ବରଚିତ କବିତା ପାଠ କରିଥିଲେ ୤

ତୁଣ୍ଡ ବାଇଦ :
  ଲେଖା ପଠାନ୍ତୁ - ନିୟମାବଳୀ →
 

ମତାମତ ସଂଖ୍ୟା - ୧ ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ ?

  • ୧. ଅଶୋକ, ପାଂଡିଆ ,ଓଡିଶା |  ଜୁନ୍ ୧୮, ୨୦୧୩ - ୮:୦୭ ଅପରାହ୍ନ

    ନଂ ୧ ସାଇଟ୍

ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ ?
କମ୍ପ୍ୟୁଟର୍ keyboardର F12 ବୋତାମ୍ ଟିପି ଓଡିଆରେ ଲେଖିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଓଡିଆ କି-ବୋର୍ଡ୍ ( ପୃଷ୍ଠାର ଶୀର୍ଷ-ଦକ୍ଷିଣ ପାର୍ଶ୍ବରେ ) ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରି ଲେଖନ୍ତୁ୤ ଓଡିଆ ଲେଖିବା ପାଇଁ କୌଣସି ବିଶେଷ softwareର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ୤




ବି.ଦ୍ର: ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଗୋପନୀୟତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ, ନିଜର ଇ-ମେଲ୍ କିମ୍ବା ଫୋନ୍ ନଂ ଏହି ମତାମତ ବିଭାଗରେ ପ୍ରକାଶ ନ କରିବା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ୤