ନବ ପ୍ରତିଭା

ଲୁଡୁ ଖେଳ
|- ବିଭୁ ସାମନ୍ତ
କାନ୍ଦୁଛି ପତିତ ସିଂହ ଦୁଆରେ
|- ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ମିଶ୍ର, ପାତ୍ତପାଟ୍ଟନମ୍‌, ଶ୍ରୀକାକୁଲମ୍‌(ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ)
ପୁଅ ଆମେ ଓଡ଼ିଶାର
|- ଶକ୍ତି ସିଆ,ଗଞ୍ଜାମ

ସାମ୍ପ୍ରତିକ ‘ପୁସ୍ତକ ପ୍ରକାଶନ’ ସୁବିଧା ଓ ପ୍ରତିଯୋଗିତାପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିବାରୁ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ସାହିତ୍ୟ ବଦଳରେ ନିମ୍ନରୁଚିର ସାହିତ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି କି ?

ମତଦାନ ଫଳାଫଳ

ଲେଖକ ଓ ଲେଖିକା

ଭୁବନେଶ୍ବର ବେହେରା
ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ରଥ
ମୃଣାଳ
ଗୋପୀନାଥ ମହାନ୍ତି
ସନ୍ଥକବି ଭୀମ ଭୋଇ
ଶାରଦା ପ୍ରସାଦ ମିଶ୍ର

ସ୍ବାର୍ଥର ବନିତା ଅଟେ ତୋଷାମୋଦ
ଭୟ, ମିଥ୍ୟା ତାଙ୍କ ପୁତ୍ର,
ରାଜ୍ୟରେ ବିପ୍ଳବ ନିଶ୍ଚୟ ଘଟିବ
ଏମାନେ ହେଲେ ଏକତ୍ର


-ଉତ୍କଳଗୌରବ ମଧୁସୂଦନ ଦାସ

 
 
ତା: ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୬, ୨୦୧୧  
ମୂଳ ପୃଷ୍ଠାସାହିତ୍ୟ ଜଗତ ଖବର
 

ଭୁବନେଶ୍ବର: ଓଡିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟସଂସ୍କୃତି ଓ ସ୍ବାଭିମାନର ବିକାଶ ମଞ୍ଚ “ଆମେ ଓଡିଆ”ର ଷଷ୍ଠ ବାର୍ଷିକୋତ୍ସବ ଏବଂ ବିଷୁବ ମିଳନ-୨୦୧୧ ସୂଚନା ଭବନଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି୤ ଏଥିରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ବିଶିଷ୍ଟ ଚିତ୍ରକର ଏବଂ ସାହିତ୍ୟିକ ଡ.ଦୀନନାଥ ପାଠୀ ଏବଂ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ସାହିତ୍ୟିକ ଏବଂ ଦୈନିକ ଖବର ର ସମ୍ପାଦକ ଅଧ୍ୟାପକ ବିଶ୍ବରଞ୍ଜନ, ଓଡିଶା କୃଷି ଓ ବୈଷୟିକ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର କୁଳପତି ପ୍ରଫେସର୍‌ ଦେବୀପ୍ରସାଦ ରାୟ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ୤ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଡ.ପାଠୀ ଓଡିଆ ରୂପେ ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ହେଲେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଓଡ଼ିଆ ନିଜ ଘରେ ନିଜର ପ୍ରିୟ କବି, ଲେଖକ କିମ୍ବା ଚିତ୍ରକରଙ୍କ ବହି ସମେତ ଭାଗବତ, ରାମାୟଣ ଓ ଗୀତଗୋବିନ୍ଦ ଆଦି ରଖିବାକୁ ଆହ୍ବାନ ଦେଇ ଏହା କରିପାରିଲେ ନିଜକୁ ଜଣେ ଓଡିଆ ରୂପେ ପ୍ରତିପାଦିତ କରିବା ସହିତ ଜାତିର ବିକାଶ ହେବ ବୋଲି କହିଥିଲେ୤

ଏହି ଅବସରରେ ଅନୁଷ୍ଠାନ ପକ୍ଷରୁ ଡ.ଦୀନନାଥ ପାଠୀଙ୍କୁ “ଆମ ଓଡିଆ” ସମ୍ମାନ ଏବଂ ସାରସ୍ବତ ସମ୍ମାନରେ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ କୁମାର ରାୟଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରାଯାଇଥିଲା୤ ଓଡିଶାର ରୀତିନୀତି ଉପରେ ଆଧାରିତ ଅନୁଷ୍ଠାନର ମୁଖପତ୍ର “ସ୍ବାଭିମାନ” ଏବଂ ଡ.ଗଙ୍ଗାଧର ନାୟକଙ୍କ କବିତା ସଙ୍କଳନ “ସମୟାନ୍ତର”କୁ ଏହି ଅବସରରେ ଅତିଥିଗଣ ଉନ୍ମୋଚିତ କରିଥିଲେ୤ ଶେଷରେ ଓଡିଶାର କଳା ଓ ସଂସ୍କୃତି ଉପରେ ପର୍ଯ୍ୟବେଶିତ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା୤ ସମଗ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଅନୁଷ୍ଠାନର ସଭାପତି ରବିନାରାୟଣ ସେନାପତି, ସମ୍ପାଦକ ଡ.ଗଙ୍ଗାଧର ନାୟକ ଏବଂ ଡ.ବୈରାଗୀ ଚରଣ ପଟ୍ଟନାୟକ ସଂଚାଳନ କରିଥିଲେ୤

ତୁଣ୍ଡ ବାଇଦ :
  ଲେଖା ପଠାନ୍ତୁ - ନିୟମାବଳୀ →
 

ମତାମତ ସଂଖ୍ୟା - ୨ ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ ?

  • ୧. muralidhar kabi |  ଜାନୁଆରୀ ୧୦, ୨୦୧୨ - ୮:୪୨ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    Dr Pathi apanaka upadesh prakutare swagata yagya

  • ୨. ଦୋଳଗୋବିନ୍ଦ ବେହେରା, କଟକ. ଓଡିଶା |  ନଭେମ୍ବର୍ ୨, ୨୦୧୨ - ୧୧:୧୩ ଅପରାହ୍ନ

    ସଂପ୍ରତି ଓଡିଆ ସାହିତ୍ୟର ଉତ୍କର୍ଷ ପାଇଁ ସମସ୍ତେ ଉଦ୍ୟମ କରିବା ବାଞ୍ଛନୀୟ।

ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ ?
କମ୍ପ୍ୟୁଟର୍ keyboardର F12 ବୋତାମ୍ ଟିପି ଓଡିଆରେ ଲେଖିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଓଡିଆ କି-ବୋର୍ଡ୍ ( ପୃଷ୍ଠାର ଶୀର୍ଷ-ଦକ୍ଷିଣ ପାର୍ଶ୍ବରେ ) ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରି ଲେଖନ୍ତୁ୤ ଓଡିଆ ଲେଖିବା ପାଇଁ କୌଣସି ବିଶେଷ softwareର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ୤




ବି.ଦ୍ର: ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଗୋପନୀୟତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ, ନିଜର ଇ-ମେଲ୍ କିମ୍ବା ଫୋନ୍ ନଂ ଏହି ମତାମତ ବିଭାଗରେ ପ୍ରକାଶ ନ କରିବା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ୤