ନବ ପ୍ରତିଭା

ଲୁଡୁ ଖେଳ
|- ବିଭୁ ସାମନ୍ତ
କାନ୍ଦୁଛି ପତିତ ସିଂହ ଦୁଆରେ
|- ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ମିଶ୍ର, ପାତ୍ତପାଟ୍ଟନମ୍‌, ଶ୍ରୀକାକୁଲମ୍‌(ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ)
ପୁଅ ଆମେ ଓଡ଼ିଶାର
|- ଶକ୍ତି ସିଆ,ଗଞ୍ଜାମ

ସାମ୍ପ୍ରତିକ ‘ପୁସ୍ତକ ପ୍ରକାଶନ’ ସୁବିଧା ଓ ପ୍ରତିଯୋଗିତାପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିବାରୁ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ସାହିତ୍ୟ ବଦଳରେ ନିମ୍ନରୁଚିର ସାହିତ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି କି ?

ସର୍ବମୋଟ ମତଦାନ: ୧୮୩୮ Back to Vote Screen

ଲେଖକ ଓ ଲେଖିକା

ନନ୍ଦ କିଶୋର ବଳ
ଅନନ୍ତ ପଟ୍ଟନାୟକ
ମନୋଜ ଦାସ
କିଶୋରୀ ଚରଣ ଦାସ
କାନ୍ତକବି ଲକ୍ଷ୍ମୀକାନ୍ତ ମହାପାତ୍ର
ବରେନ୍ଦ୍ର କୃଷ୍ଣ ଧଳ

ସ୍ବାର୍ଥର ବନିତା ଅଟେ ତୋଷାମୋଦ
ଭୟ, ମିଥ୍ୟା ତାଙ୍କ ପୁତ୍ର,
ରାଜ୍ୟରେ ବିପ୍ଳବ ନିଶ୍ଚୟ ଘଟିବ
ଏମାନେ ହେଲେ ଏକତ୍ର


-ଉତ୍କଳଗୌରବ ମଧୁସୂଦନ ଦାସ

ଓଡ଼ିଆରେ ଓଡ଼ିଆ : ଆମେ ଅଣଓଡ଼ିଆ
  ନୀଳାମ୍ବର ବିଶ୍ବାଳ
 
 
ତା: ମାର୍ଚ୍ଚ୍ ୧୫, ୨୦୧୧  
ମୂଳ ପୃଷ୍ଠାଭାଷା ଓ ସାହିତ୍ୟ ଆଲୋଚନା
 

ସାରା ଭାରତରେ ଦୁଇ ପ୍ରକାରର ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ- ଥୋକେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କର, ଆଉ ଥୋକେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କର୤ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଉଚ୍ଚବର୍ଗର କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଲୋକସେବା ଆୟୋଗ(ୟୁପିଏସ୍ସି) ଏବଂ ନିମ୍ନବର୍ଗର କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ କର୍ମଚାରୀ ଚୟନ ଆୟୋଗ(ଏସ୍‌ଏସ୍‌ସି) ବାଛନ୍ତି୤ ସେହିପରି ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ଉଚ୍ଚବର୍ଗର କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଓଡ଼ିଶା ଲୋକସେବା ଆୟୋଗ(ଓପିଏସ୍ସି) ଏବଂ ନିମ୍ନବର୍ଗର କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଓଡ଼ିଶା କର୍ମଚାରୀ ଚୟନ ଆୟୋଗ(ଷ୍ଟାଫ୍ ସିଲେକ୍ସନ କମିଶନ୍) ଚୟନ କରିଥାନ୍ତି୤ ଭାରତୀୟ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା(ଆଇ.ଏ.ଏସ୍) ଅଧିକାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ରଜ୍ୟସରକାରଙ୍କ ଅଧୀନରେ କାମ କରନ୍ତି୤

ତେଣୁ ଆମ ରାଜ୍ୟସରକାରଙ୍କର ଦୁଇ କିସମର ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ ଅଛନ୍ତି୤ ଉଚ୍ଚବର୍ଗର ପ୍ରଶାସକଗଣ ହେଲେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା(ଆଇ.ଏ.ଏସ୍) ଅଧିକାରୀ, ନିମ୍ନବର୍ଗର ପ୍ରଶାସକଗଣ ହେଲେ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା(ଓ.ଏ.ଏସ୍) ଅଧିକାରୀ୤ ଉଭୟ ଚାକିରି ଚୟନ ପାଇଁ ସର୍ବନିମ୍ନ ଯୋଗ୍ୟତା ହେଉଛି ସ୍ନାତକ୤ ଉଭୟ ଚାକିରି ସକାଶେ ପ୍ରଥମେ ବଛାବଛି ପରୀକ୍ଷା, ତାପରେ ଲିଖିତ ଓ ମୌଖିକ ପରୀକ୍ଷା ହୁଏ୤ ଆଇ.ଏ.ଏସ୍ ପରୀକ୍ଷାର ଢାଞ୍ଚା ଏବେ ବଦଳି, ବଛାବଛି ପରୀକ୍ଷାରେ ତାର୍କିକ ଦକ୍ଷତା(Aptitude) ପରୀକ୍ଷଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି୤ ସେହି ଅନୁସାରେ ଓ.ଏ.ଏସ୍ ପରୀକ୍ଷାର ଢାଞ୍ଚା ମଧ୍ୟ ବଦଳିବାକୁ ଯାଉଛି୤

ଗୋଟିଏ ପ୍ରକାର ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଜଣେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଊଭୟ ଆଇଏଏସ୍ ଏବଂ ଓଏଏସ୍ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇପାରିବ୤ ଏହା ଏକ ଅଭିନନ୍ଦନୀୟ ପଦକ୍ଷେପ୤ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ଏହି ଢାଞ୍ଚା ଅନେକ ଦିନରୁ ପ୍ରଚଳିତ ହୋଇସାରିଛି୤ ମାତ୍ର ଓଡ଼ିଶାରେ ଡେରିରେ ହେଲା –ତାହା ପୁଣି ବିକୃତ ଭାବରେ୤ ଆଇଏଏସ୍ ଏବଂ ଆମ ଓଏଏସ୍ ପରୀକ୍ଷା ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଫରକ ହେଲା – ଆଇଏସ୍ ପରୀକ୍ଷାରେ କେବଳ ଇଂରାଜୀକୁ ଛାଡ଼ି ଜଣେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ବିଷୟରେ ଯେକୌଣସି ଅନୁସୂଚିତ ପ୍ରାନ୍ତୀୟ ଭଷା ମାଧ୍ୟମରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇପାରିବ୤ ଅର୍ଥାତ ନିଜର ଇଚ୍ଛା ଅନୁସାରେ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ହିନ୍ଦୀ, ବଙ୍ଗଳା, ଓଡ଼ିଆ, ତେଲଗୁ, ତାମିଲ, ଇଂରାଜୀ, ମରାଠି ଆଦି ଯେକୌଣସି ଭଷା ମାଧ୍ୟମରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇପାରିବ୤ ତେଣୁ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରାର୍ଥୀ ନିଜ ମାତୃଭାଷା ମାଧ୍ୟମରେ ଆଇଏଏସ୍ ତଥା ଏସ୍‌ଏସ୍‌ସି ପରୀକ୍ଷା ଦେଊଛନ୍ତି – ସେସବୁ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ଠାରୁ କିରାଣି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁ ପରୀକ୍ଷାରେ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ନିଜ ମାତୃଭାଷା ମାଧ୍ୟମରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେଉଛନ୍ତି୤ ମାତ୍ର ଓଡ଼ିଶା ହେଉଛି ଏକ ମାତ୍ର ରାଜ୍ୟ, ଯେଉଁଠି ଓଏଏସ୍ ଠାରୁ କିରାଣି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ଚୟନ ଇଂରାଜୀ ମାଧ୍ୟମରେ ହୁଏ୤ ଓଡ଼ିଆ ମାଧ୍ୟମରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେବାର ସୁଯୋଗ ଏଠାରେ ନାହିଁ୤ ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ଆଇଏଏସ୍ ପରୀକ୍ଷା ମଧ୍ୟ କେବଳ ଇଂରାଜୀ ମାଧ୍ୟମରେ ହେଉଥିଲା୤ ସେତେବେଳେ ଓଡ଼ିଆ ପିଲାଏ ଆନୁପାତିକ ସଫଳତା ମଧ୍ୟ ପାଉଥିଲେ୤ ଏପରିକି ଅଶୀ ଦଶକରେ ବର୍ଷକୁ ୧୫/୨୦ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ କୃତକାର୍ଯ୍ୟ ହେଉଥିଲେ୤ ଏହି ସଫଳତା ସର୍ବଭାରତୀୟ ହାର ତୁଳନାରେ ଭଲ ଥିଲା୤ ଯେବେଠାରୁ ପ୍ରାନ୍ତୀୟ ଭଷା ମାଧ୍ୟମରେ ଆଇଏଏସ୍ ପରୀକ୍ଷା କରାଗଲା, ସେହିଦିନଠାରୁ ଓଡ଼ିଶାର ସଫଳତା ନିମ୍ନଗାମୀ ହେଲା୤ ଏବେ ଓଡ଼ିଶାର ସଫଳତା ଏକ ଅଙ୍କରେ ସୀମିତ ରହୁଛି୤ ବର୍ଷେ ବର୍ଷେ ଜଣେ ଦୁଇଜଣ ପାଉଛନ୍ତି୤ ୨୦୦୬ ମସିହାରୁ ଷ୍ଟାଫ୍ ସିଲେକ୍ସନ କମିଶନ୍ ଜରିଆରେ ସବୁ ସର୍ବଭାରତୀୟ ଚାକିରି ଯୋଗାଣ ସଂସ୍ଥାରେ ମାତୃଭାଷା ମାଧ୍ୟମରେ ଚୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି୤ ମାତୃଭାଷା ମାଧ୍ୟମରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେଉଥିବା ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ପିଲାଏ ଏଣିକି ବାଜିମାତ୍ କରିବେ- ଓଡ଼ିଆ ପିଲାଏ ଭକୁଆ ହୋଇ ରହିବେ୤

ଏବେ ବିଚାରିବାର ବେଳ ଆସିଛି୤ ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଏହିଯେ, ଓଡ଼ିଶାର ସମସ୍ତ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ କେବଳ ଇଂରାଜୀରେ ସର୍ବଭାରତୀୟ ଚାକିରି ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା ଦେଉଛନ୍ତି; ମାତ୍ର ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ୯୦ ଶତାଂଶ ପିଲା ନିଜ ମାତୃଭାଷା ମାଧ୍ୟମରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେଊଛନ୍ତି ଏବଂ ସଫଳ ହେଉଛନ୍ତି୤ ଓଡ଼ିଆ ପିଲାଏ ଲେଖନ୍ତି ଇଂରାଜୀରେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଖାତା ଦେଖନ୍ତି ଅଣଓଡ଼ିଆମାନେ୤ ଯେଉଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ନିଜ ଭାଷାରେ ଲେଖୁଛି, ତା’ ଖାତା ସେହି ଭାଷାଭାଷୀ ପରୀକ୍ଷକ ଦେଖନ୍ତି୤ ଏପରିକି ଆଇଏଏସ୍ ସାକ୍ଷାତକାର ପରୀକ୍ଷାରେ ପ୍ରାନ୍ତୀୟ ଭାଷା ମାଧ୍ୟମ ପିଲାଙ୍କୁ ସେହି ଭାଷାଭାଷୀ ବିଶାରଦଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଗଠିତ ସ୍ବତନ୍ତ୍ରବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା କରନ୍ତି୤ ଓଡ଼ିଆ ପିଲାଙ୍କ ସକାଶେ ଓଡ଼ିଅ ବିଶାରଦଙ୍କ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବୋର୍ଡ ମଧ୍ୟ ଥଏ; ମାତ୍ର କେହି ଓଡ଼ିଆ ପିଲା ଓଡ଼ିଆରେ ଇଣ୍ଟର୍‌ଭ୍ୟୁ ଦିଅନ୍ତିନାହିଁ୤ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଣଓଡ଼ିଆଙ୍କ ସହିତ ପ୍ରତିଯୋଗିତା କରି ପାରିବ କି ?

ଅନ୍ୟ ଏକ ଗୁରୁତର କଥା ଏହିଯେ, ଓଡ଼ିଆ ମାଧ୍ୟମରେ ଆଇଏଏସ୍ ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସର୍ବଭାରତୀୟ ଚାକିରି ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା ତଥା ସାକ୍ଷାତକାର ଦେଇହେବ- ଏକଥା ଆମର ବଡ଼ବଡ଼ିଆ ବୃନ୍ଦ ପ୍ରାୟତଃ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ୤ ଯଦି ଜାଣିଥା’ନ୍ତେ, ତେବେ ଆଇଏଏସ୍ ଓଡ଼ିଆ ମାଧ୍ୟମରେ ଦେବାର ସୁଯୋଗ ଥିବାବେଳେ – ଓଡ଼ିଶା ମୁଲକର ସାମାନ୍ୟ କିରାଣି ଚାକିରି ପାଇଁ ଇଂରାଜୀ ମାଧ୍ୟମର ବାଧ୍ୟବାଧକତାକୁ ସ୍ବାଭିମାନୀ ଓଡ଼ିଆ କ‘ଣ ବରଦାସ୍ତ କରନ୍ତେ ? ବରିଷ୍ଠ ପଦାଧିକାରୀ ତଥା ଲୋକପ୍ରତିନିଧିଗଣ ଏବେ ଏବେ ଜାଣୁଛନ୍ତି ଓ ଓଏଏସ୍ ପରୀକ୍ଷାରେ ଓଡ଼ିଆ ମାଧ୍ୟମର ସୁଯୋଗ ଦେବା ପାଇଁ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି୤

ଏବେ ଆଉ ଏକ କଥା ମନକୁ ଆସୁଛି୤ ଆମ ସ୍କୁଲ୍କ୍ କଲେଜରେ ଏବର ଓଡ଼ିଆ ପଢ଼ାପଢ଼ିର ଅବସ୍ଥା ଯାହା, ଆମର ଓଡ଼ିଅ ପିଲାଏ ଓଡ଼ିଆ ମାଧ୍ୟମରେ ଠିକ୍ ଠିକ୍ ଲେଖି ପାରିବେ ତ ? ଯେଉଁ ପ୍ରଦେଶରେ ପ୍ରାଦେଶିକ ପରୀକ୍ଷା ଗୁଡ଼ିକ ଇଂରାଜୀ ମାଧ୍ୟମରେ ହୁଏ, ସେହି ପ୍ରଦେଶର ପିଲା ଓଡ଼ିଆରେ ଲେଖିବାକୁ କାହିଁକି ମନ ବଳେଇବ ?

ସାଧୁ ସାବଧାନ୍ ! ଓଡ଼ିଆ ଜାତିର ନାତିଟୋକାର ଭବିଷ୍ୟତ ଅନ୍ଧାର ହୋଇ ଆସିଲାଣି- ସେ ପ୍ରଶ୍ନ ପୁଚ୍ଛିବା ଆରମ୍ଭ କଲାଣି୤ ହେ! ବଡ଼ବଡ଼ିଆ ଓଡ଼ିଆ ! ଆମକୁ ଏମିତି ନିକମା କଲ କାହିଁକି ? ଏମିତି ଅଣଓଡ଼ିଆମି ଆଉ କେତେଦିନ ? ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଖୋଜିବା ଚାଲନ୍ତୁ୤ ଖାଲି କାରଣ ଜାଣି କି’ ଲାଭ – ନିରାକରଣ ଖୋଜିବା ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ୤

ସମସ୍ୟା ସମାଧାନର ଏକମାତ୍ର ପନ୍ଥା – ଓଡ଼ିଆ ଭଷାକୁ ଜୀବିକା ସହିତ ଯୋଡ଼ିବା୤ ଏ କଥା ଗୁଞ୍ଜରିତ ହେଲାଣି ୤ ଓଡ଼ିଶାର ସମସ୍ତ ଚାକିରି ପାଇଁ ବଛାବଛି ପରୀକ୍ଷା ଇଂରାଜୀ ଏବଂ ଓଡ଼ିଆରେ ହେଉ୤ ପରୀକ୍ଷାରେ ଓଡ଼ିଆ ମାଧ୍ୟମ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ଅର୍ଜିତ ନମ୍ବରର କୋଡ଼ିଏ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ଅନୁକମ୍ପା ଭିତ୍ତିରେ ଦିଆଯାଇ ଯୋଗ୍ୟତା ତାଲିକା ଗୃହୀତ ହେଉ୤ ଦେଖିବେ, ଅଳ୍ପ ଦିନରେ ଆମ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଓଡ଼ିଆ ଓଡ଼ିଆ ବାସ୍ନା ମହମହ ମହକିବ ୤ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ପିଲାଙ୍କପରି ଆମ ପିଲା ମଧ୍ୟ ମାତୃଭଷା ମାଧ୍ୟମରେ ସର୍ବଭାରତୀୟ ଚାକିରି ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷାରେ କୃତକାର୍ଯ୍ୟ ହେବେ୤

କଥାଟା ଏତେ ସହଜ ନୁହେଁ – ଅସାଧ୍ୟ ମଧ୍ୟ ନୁହେଁ ୤ ସବୁ ଠିକ୍ଠିକ୍ ଚାଲୁ – ରାଜନୈତିକ ଇଛାଶକ୍ତିର ଜୟ ହେଉ୤

ତୁଣ୍ଡ ବାଇଦ :
  ଲେଖା ପଠାନ୍ତୁ - ନିୟମାବଳୀ →
 
ନୀଳାମ୍ବର ବିଶ୍ବାଳ
author photo
 

ମତାମତ ସଂଖ୍ୟା - ୪ ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ ?

  • ୧. ସୁଦୀପ୍ତ ପଣ୍ଡା |  ମାର୍ଚ୍ଚ୍ ୨୦, ୨୦୧୧ - ୩:୨୨ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    ସତରେ କଣ ଏମିତି ହେବ?

    ସୁଦୀପ୍ତ ପଣ୍ଡା
    ବାଙ୍ଗାଲୋର

  • ୨. ଶ୍ରୀଦୁଃଖିଶ୍ୟାମ ପଟ୍ଟନାୟକ |  ଅଗଷ୍ଟ୍ ୩, ୨୦୧୧ - ୧:୧୩ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    ନ କହିବା ସବୁଠୁ ଭଲ ! କହି ହେଉ ନାହିଁ, କି ସହି ହେଉ ନାହିଁ ! ଓଡିଆଙ୍କ ପାଇଁ ନବୀନ ବାବୁ କରିବେ ବୋଲି ତ ତାଙ୍କୁ ଓଡିଆଏ ବାଛିଛନ୍ତି! ସି ଏ କରିବେ !

  • ୩. ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ତ୍ରିପାଠୀ, କେନ୍ଦୁଝର, ଓ଼ଡିଶା |  ଅକ୍ଟୋବର୍ ୪, ୨୦୧୧ - ୫:୦୪ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    ଖୁଭ ଭଲ, କିନ୍ତୁ ଏହା କଣ ସମ୍ଭବ
    ଇଂରାଜୀ ର ଚକ୍ରବ୍ୟୁହ ରୁ ଓଡିଶା କୁ ମୁକ୍ତ କରିବ କିଏ
    ନିଜେ ଓଡିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଓଡିଆ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ
    ଅଫିସରେ ଓଡିଆରେ କୌଣସି କାମ ହୁଏ ନାହିଁ
    ଇଂରାଜୀ ରେ କହିଲେ , ଲେଖିଲେ ଓଡିଆ ମାନେ ନିଜକୁ ଉନ୍ନତ ମନେ କରିବା ପରି ମତେ ଲାଗେ ୤
    ଓଡିଆର ଭବିଷ୍ଯତ ଅନ୍ଧକାର ମୟ ୤

  • ୪. ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ଦାସ, ଭୁବନେଶ୍ବର |  ମେ ୧୬, ୨୦୧୩ - ୯:୦୫ ଅପରାହ୍ନ

    ଯେଉଁ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଓଡିଆ ଭାଷା ଲେଖି ପାରନ୍ତି ନାହିଁ କି କହି ପାରନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀଗଣ ଓ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହଯୋଗୀବୃନ୍ଦ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଖୁସି ପାଇଁ ଇଂଜାଜୀ ଭାଷା କୁହନ୍ତି ବା ଲେଖନ୍ତି, ସେଠାରେ ଅଧିକ କ’ଣ ଆଶା କରାଯାଇ ପାରେ୤

ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ ?
କମ୍ପ୍ୟୁଟର୍ keyboardର F12 ବୋତାମ୍ ଟିପି ଓଡିଆରେ ଲେଖିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଓଡିଆ କି-ବୋର୍ଡ୍ ( ପୃଷ୍ଠାର ଶୀର୍ଷ-ଦକ୍ଷିଣ ପାର୍ଶ୍ବରେ ) ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରି ଲେଖନ୍ତୁ୤ ଓଡିଆ ଲେଖିବା ପାଇଁ କୌଣସି ବିଶେଷ softwareର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ୤




ବି.ଦ୍ର: ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଗୋପନୀୟତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ, ନିଜର ଇ-ମେଲ୍ କିମ୍ବା ଫୋନ୍ ନଂ ଏହି ମତାମତ ବିଭାଗରେ ପ୍ରକାଶ ନ କରିବା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ୤