ନବ ପ୍ରତିଭା

ଲୁଡୁ ଖେଳ
|- ବିଭୁ ସାମନ୍ତ
କାନ୍ଦୁଛି ପତିତ ସିଂହ ଦୁଆରେ
|- ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ମିଶ୍ର, ପାତ୍ତପାଟ୍ଟନମ୍‌, ଶ୍ରୀକାକୁଲମ୍‌(ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ)
ପୁଅ ଆମେ ଓଡ଼ିଶାର
|- ଶକ୍ତି ସିଆ,ଗଞ୍ଜାମ

ସାମ୍ପ୍ରତିକ ‘ପୁସ୍ତକ ପ୍ରକାଶନ’ ସୁବିଧା ଓ ପ୍ରତିଯୋଗିତାପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିବାରୁ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ସାହିତ୍ୟ ବଦଳରେ ନିମ୍ନରୁଚିର ସାହିତ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି କି ?

ସର୍ବମୋଟ ମତଦାନ: ୧୮୨୮ Back to Vote Screen

ଲେଖକ ଓ ଲେଖିକା

ଫତୁରାନନ୍ଦ
ଡକ୍ଟର ମାୟାଧର ମାନସିଂହ
ଅଖିଳମୋହନ ପଟ୍ଟନାୟକ
ଡ.ହରେକୃଷ୍ଣ ମହତାବ
ନନ୍ଦ କିଶୋର ବଳ
ଜଗଦୀଶ ମହାନ୍ତି

ସ୍ବାର୍ଥର ବନିତା ଅଟେ ତୋଷାମୋଦ
ଭୟ, ମିଥ୍ୟା ତାଙ୍କ ପୁତ୍ର,
ରାଜ୍ୟରେ ବିପ୍ଳବ ନିଶ୍ଚୟ ଘଟିବ
ଏମାନେ ହେଲେ ଏକତ୍ର


-ଉତ୍କଳଗୌରବ ମଧୁସୂଦନ ଦାସ

କାମାକ୍ଷୀ ପ୍ରସାଦ ଦାଶ
କାମାକ୍ଷୀ ପ୍ରସାଦ ଦାଶ

କୈଶୋରରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଅନ୍ଧତ୍ବଦ୍ବାରା ଜୀବନ ଅନ୍ଧକାର ହେଲେ ମଧ୍ୟ ଅବିଚଳ ବୀର ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ଦାଶ ଅନେକ ଯୋଗ୍ୟତାର ଅଧିକାରୀ ହୋଇ ତା’ପରେ ସମ୍ମାନଜନକ ଅଧ୍ୟାପନା ବୃତ୍ତିରେ ଅବସ୍ଥାପିତ୤ ଶିକ୍ଷାଦାନ ବ୍ୟତୀତ କବିତା ଲେଖା ଓ ପ୍ରବନ୍ଧ ଆଲୋଚନାମାନଙ୍କରେ ଯୋଗ ଦେବା ତାଙ୍କର ନିଶା୤ ପ୍ରତିକୂଳ ପରିସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟ ଜୀବନସଂଗ୍ରାମରେ ହାରି ନଯାଇ ନିଜର ଅଧ୍ୟବସାୟ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି ଶ୍ରୀ ଦାଶ୤ ସାମାଜିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହିତ ସର୍ବଦା ଜଡ଼ିତ ରହିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରୁଥିବା ଶ୍ରୀ ଦାଶ ଅଦ୍ୟାବଧି ବ୍ରେଲ୍ ଲିପିରେ ହଜାରେରୁ ଅଧିକ କବିତା ସାଇତି ରଖିଛନ୍ତି୤ ଭାରତୀୟ ଦର୍ଶନରେ ରୁଚି ରଖିଥିବା ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ଦାଶ ଇଂରାଜୀ ଓ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାରେ ସାମାଜିକ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ବହୁ ନିବନ୍ଧ ରଚନା କରିଛନ୍ତି୤ ତାଙ୍କ ଦ୍ବାରା ରଚିତ ଇତିହାସ ସମ୍ପର୍କିତ ପାଞ୍ଚ ଖଣ୍ଡ ପାଣ୍ଡୁଲିପି ପ୍ରକାଶ ଅପେକ୍ଷାରେ ରହିଛି୤ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ରେଡ଼ିଓ ତଥା ସାଧାରଣ ସଭାରେ ନିଜର ଓଜସ୍ବିନୀ ବକ୍ତୃତା ମାଧ୍ୟମରେ ନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଅନୁପ୍ରେରିତ କରିପାରିଛନ୍ତି ଶ୍ରୀ ଦାଶ୤ ରାୟଗଡ଼ା ପରି ଅନୁନ୍ନତ ଜିଲ୍ଲାରେ ଦୃଷ୍ଟିହୀନମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ଥାପନ କରିବାରେ ତାଙ୍କର ଅବଦାନ ଅନସ୍ବୀକାର୍ଯ୍ୟ୤

ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ଦାଶଙ୍କର “ମୋ ଇଲାକା” କବିତା ସଙ୍କଳନ , “ଭାରତ ଇତିହାସର ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ପରିଚୟ” , “ଆହ୍ବାନ” ପୁସ୍ତକସମୂହ ବହୁ ପାଠକୀୟ ଆଦୃତି ଲାଭ କରିଅଛି ୤

ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ଦାଶଙ୍କ ଜୀବନ ଗାଥା ସମସ୍ତ ଦୃଷ୍ଟିହୀନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ଅଟେ୤
ପ୍ରକାଶିତ ଲେଖା
 
 
 

♦ ପାଠକୀୟ ମତାମତ

  • ଭାରି ଭଲ ଲାଗିଲା।
    ( ଘନଶ୍ୟାମ ସାହୁ )
  • ଗଳ୍ପଟି ପଢି ଭାରି ଭଲ ଲାଗିଲା। ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଲେଖା ରଖିବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଧନ୍ୟବାଦ।
    ( ଘନଶ୍ୟାମ ସାହୁ )
  • କି ସୁନ୍ଦର ଗପ। ଯେତେଥର ପଢିଲେ ବି ସବୁବେଳେ ସୁନ୍ଦର ଲାଗେ। ଏ ଗପଟି ମୋତେ ମୋ ସନଭଉଣୀ କଥା ମନେ ପକେଇ ଦିଏ। ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟ.କମ…
    ( Santosh Kumar Mohapatra )