ନବ ପ୍ରତିଭା

ବିକ୍ଷିପ୍ତ ଭାବନା
|- ପ୍ରଜ୍ଞା ପାରମିତା ମହାନ୍ତି, ପୁରୀ, ଓଡିଶା
ମନେପଡ଼େ
|- ରାଜେଶ କୁମାର ବାରିକ, ଦେବେନ୍ଦ୍ର ପୁର, ଅଭଣା,ବାଲେଶ୍ୱର
ରଫ୍ ଖାତା
|- ମନ୍ମଥ କୁମାର ଦଳେଇ, କଣିହା, ତାଳଚେର, ଓଡ଼ିଶା

ସ୍ବାର୍ଥର ବନିତା ଅଟେ ତୋଷାମୋଦ
ଭୟ, ମିଥ୍ୟା ତାଙ୍କ ପୁତ୍ର,
ରାଜ୍ୟରେ ବିପ୍ଳବ ନିଶ୍ଚୟ ଘଟିବ
ଏମାନେ ହେଲେ ଏକତ୍ର


-ଉତ୍କଳଗୌରବ ମଧୁସୂଦନ ଦାସ

କାଳିନ୍ଦି ଚରଣ ପାଣିଗ୍ରାହୀ
କାଳିନ୍ଦି ଚରଣ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟର ସବୁଜଗୋଷ୍ଠୀର ଲେଖକ ଭାବେ ପରିଚିତ କାଳିନ୍ଦୀ ଚରଣ ପାଣିଗ୍ରାହୀ(୧୯୦୧-୧୯୯୧) ଏକାଧାରରେ ଜଣେ ଗାଳ୍ପିକ, କବି, ଔପନ୍ୟାସିକ, ପ୍ରାବନ୍ଧିକ ଓ ନାଟ୍ୟକାର ଭାବେ ପ୍ରସିଦ୍ଧି ଲାଭ କରିଥିଲେ୤ ପଦ୍ମ ଭୂଷଣ ସମ୍ମାନ ସହିତ ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡ଼େମୀର ଫେଲୋ ଭାବେ ଶ୍ରୀ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ସମ୍ମାନିତ ହୋଇଥିଲାବେଳେ ତାଙ୍କର ରଚିତ ‘ମାଟିର ମଣିଷ’ ଉପନ୍ୟାସ ଏକ କାଳଜୟୀ କୃତି୤ ଏହା ଉପରେ ଏକ ଓଡିଆ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାଣ ହୋଇ ପ୍ରଶଂସିତ ହୋଇଥିଲା୤ ଏହା ବ୍ୟତୀତ ତାଙ୍କ ରଚିତ ‘ ଲୁହାର ମଣିଷ’, ‘ମୁକ୍ତାଗଡ଼ର କ୍ଷୁଧା’ ଆଦି ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ସାମାଜିକ ଉପନ୍ୟାସ ଯେଉଁଥିରେ ସେହି ସମୟର ସାମାଜିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏବଂ ଲୋକମାନଙ୍କର ଚଳଣୀ ଉପରେ ନିଛକ ଚିତ୍ର ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ମିଳିଥାଏ୤ ସେହିପରି ପ୍ରବନ୍ଧ ସଙ୍କଳନ ‘ସାହିତ୍ୟ ସମାଚାର ଓ ସାହିତ୍ୟିକ’, ‘ଯାଦୁଘର’, ‘ମହାଦୀପ’ ଆଦି କବିତା ସଙ୍କଳନ, ‘ଦ୍ବାଦଶୀ’, ‘ରାଶିଫଳ’ ଆଦି ଗଳ୍ପ ସଙ୍କଳନ ସହିତ ତାଙ୍କର ଆତ୍ମଜୀବନୀ ‘ଯାହା ଅଙ୍ଗେ ନିଭାଇଛି’ ଇତ୍ୟାଦି ହେଉଛି ଶ୍ରୀ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ସାହିତ୍ୟ କୃତି ମଧ୍ୟରେ ଅନ୍ୟତମ୤
ପ୍ରକାଶିତ ଲେଖା
 
 
 

♦ ପାଠକୀୟ ମତାମତ

  • Maguni ra Sagada and all writings of my respected Godabarish Mohapatra are always heart touching. As a habit, while browsing…
    ( Dilip Kumar Misra )
  • I am now nearing 80 years. I have seen Sri Godabarish Mohapatra in my childhood. He was know to my…
    ( Dilip Kumar Misra )
  • ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟ ଭାଷାର ଏକ ପ୍ରେମିକର ନମସ୍କାର l ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟ ଚକ୍ରରେ ମୋତେ ସାମିଲ କରନ୍ତୁ l ଧନ୍ୟବାଦ l
    ( ବନଜl ମହାନ୍ତି )