ନବ ପ୍ରତିଭା

ମନେପଡ଼େ
|- ରାଜେଶ କୁମାର ବାରିକ, ଦେବେନ୍ଦ୍ର ପୁର, ଅଭଣା,ବାଲେଶ୍ୱର
ରଫ୍ ଖାତା
|- ମନ୍ମଥ କୁମାର ଦଳେଇ, କଣିହା, ତାଳଚେର, ଓଡ଼ିଶା
ଲୁଡୁ ଖେଳ
|- ବିଭୁ ସାମନ୍ତ

ସ୍ବାର୍ଥର ବନିତା ଅଟେ ତୋଷାମୋଦ
ଭୟ, ମିଥ୍ୟା ତାଙ୍କ ପୁତ୍ର,
ରାଜ୍ୟରେ ବିପ୍ଳବ ନିଶ୍ଚୟ ଘଟିବ
ଏମାନେ ହେଲେ ଏକତ୍ର


-ଉତ୍କଳଗୌରବ ମଧୁସୂଦନ ଦାସ

ଜଗନ୍ନାଥ ମହାନ୍ତି
ଜଗନ୍ନାଥ ମହାନ୍ତି ପ୍ରଫେସର ଜଗନ୍ନାଥ ମହାନ୍ତି( ୧୯୩୭-୨୦୧୧) ଜଣେ ପ୍ରଥିତଯଶା ଶିକ୍ଷାବିତ୍‌ ଓ ସାରସ୍ୱତ ସ୍ରଷ୍ଟା। ପ୍ରବନ୍ଧ, ଭ୍ରମଣ କାହାଣୀ, ଜୀବନୀ, ଶିକ୍ଷା ଓ ସଂସ୍କୃତି ଆଧାରିତ ଶତାଧିକ ପୁସ୍ତକର ରଚୟିତା ସହିତ ଜଣେ ଶିଶୁ ସାହିତ୍ୟିକ ଭାବେ ବେଶ୍‌ ପରିଚିତ ଥିଲେ ସେ। ଦୀର୍ଘବର୍ଷ ଧରି ବିଦ୍ୟାଳୟ ପାଠ୍ୟପୁସ୍ତକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ସହିତ ସେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିଲେ। ତାଙ୍କ ରଚିତ ପୁସ୍ତକ ମଧ୍ୟରେ ‘ଭାରତ ଭ୍ରମଣ’, ‘ଦୂର ଦିଗନ୍ତ’- ଭ୍ରମଣ କାହାଣୀ, ‘ଜୀବଜନ୍ତୁ’, ଆମ ଜୀବନ ଆମ ବିଜ୍ଞାନ’ ଆଦି ବିଜ୍ଞା କଥା ଏବଂ ‘ମୋ ଧୂଳିଘର’ ଓ ‘ଆମେ ସଭିଏଁ ଫୁଲ’ ଆଦି ଶିଶୁ ସାହିତ୍ୟ ଅନ୍ୟତମ।
ପ୍ରକାଶିତ ଲେଖା
 
 
 

♦ ପାଠକୀୟ ମତାମତ

  • କବିତା ସଙ୍କଳନ ପାଠ ପଢିବା ସମୟରେ ମନରେ ଗଭୀର ଭାବରେ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥିଲା। ପ୍ରକୃତରେ ଏହା ଏକ ପ୍ରେରଣା ଯୁକ୍ତ କବିତା।
    ( ଭୋଳାନାଥ ବଗର୍ତ୍ତି )
  • ଅଭୁତପୂର୍ବ, ଭାବାବେଶ, ଜୀବନ ଦର୍ଶନ ରେ ରୁଦ୍ଧିମନ୍ତ କବିତା ଗଭୀର ପ୍ରଶାନ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିବା ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ କଲେଜ ଦିନର ସ୍ମୃତି ଉଜ୍ଜୀବିତ କରିଥାଏ l
    ( ଫକିର ମୋହନ ବାରିକ )
  • ମୁଁ ଗୋଟିଏ ଓଡ଼ିଆ କବିତା ଲେଖିଛି। ଆପଣଙ୍କ ପାଖକୁ ପଠେଇବାକୁ ଇଛା କରୁଛି। ଦୟାକରି ଆପଣଙ୍କ ଇ-ମେଲ ଦିଅନ୍ତୁ। ଆଶା ଆପଣଙ୍କୁ ମୋ କବିତା ଭଲ ଲାଗିବ।…
    ( Rajesh Kumar Sahu )