ନବ ପ୍ରତିଭା

ମନେପଡ଼େ
|- ରାଜେଶ କୁମାର ବାରିକ, ଦେବେନ୍ଦ୍ର ପୁର, ଅଭଣା,ବାଲେଶ୍ୱର
ରଫ୍ ଖାତା
|- ମନ୍ମଥ କୁମାର ଦଳେଇ, କଣିହା, ତାଳଚେର, ଓଡ଼ିଶା
ଲୁଡୁ ଖେଳ
|- ବିଭୁ ସାମନ୍ତ

ସ୍ବାର୍ଥର ବନିତା ଅଟେ ତୋଷାମୋଦ
ଭୟ, ମିଥ୍ୟା ତାଙ୍କ ପୁତ୍ର,
ରାଜ୍ୟରେ ବିପ୍ଳବ ନିଶ୍ଚୟ ଘଟିବ
ଏମାନେ ହେଲେ ଏକତ୍ର


-ଉତ୍କଳଗୌରବ ମଧୁସୂଦନ ଦାସ

ଅମରେନ୍ଦ୍ର ଖଟୁଆ
ଅମରେନ୍ଦ୍ର ଖଟୁଆ ଭାରତୀୟ ବିଦେଶ ସେବାର ଜଣେ ଦକ୍ଷ ଅଧିକାରୀ ଭାବେ ଅମରେନ୍ଦ୍ର ଖଟୁଆ ନିକଟରେ ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନାର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଛନ୍ତି୤ ବିଶେଷ କରି ଜଣେ କବି ଭାବେ ସେ ସୁପରିଚିତ୤ ତାଙ୍କର ପ୍ରକାଶିତ ଓଡ଼ିଆ କବିତା ଗ୍ରନ୍ଥସବୁ ହେଉଛି- ସମର୍ଥ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ, ସମ୍ମୋହିତ ସ୍ବୀକୃତି, ଜୀବନଯାପନର ନାନାବାୟା, ଦୃଶ୍ୟ ଅପହଞ୍ଚ, ଶିରୋନାମା, କବିର ସମୟ, ବିହ୍ବଳ ବ୍ୟାକରଣ, ସମ୍ମୋହନ ଓ ଅନ୍ୟ କବିତା, ନିର୍ଜନତାର ନିଜପଣ୤ ଏହା ସହିତ ତାଙ୍କର ଇଂରାଜୀ, ହିନ୍ଦୀ ଓ ତେଲୁଗୁରେ ନିଜ ରଚିତ ଓ ଅନୂଦିତ ଅନ୍ୟ ପାଞ୍ଚଟି କବିତା ସଙ୍କଳନ ମଧ୍ୟ ରହିଛି୤
ପ୍ରକାଶିତ ଲେଖା
 
 
 

♦ ପାଠକୀୟ ମତାମତ

  • କବିତା ସଙ୍କଳନ ପାଠ ପଢିବା ସମୟରେ ମନରେ ଗଭୀର ଭାବରେ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥିଲା। ପ୍ରକୃତରେ ଏହା ଏକ ପ୍ରେରଣା ଯୁକ୍ତ କବିତା।
    ( ଭୋଳାନାଥ ବଗର୍ତ୍ତି )
  • ଅଭୁତପୂର୍ବ, ଭାବାବେଶ, ଜୀବନ ଦର୍ଶନ ରେ ରୁଦ୍ଧିମନ୍ତ କବିତା ଗଭୀର ପ୍ରଶାନ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିବା ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ କଲେଜ ଦିନର ସ୍ମୃତି ଉଜ୍ଜୀବିତ କରିଥାଏ l
    ( ଫକିର ମୋହନ ବାରିକ )
  • ମୁଁ ଗୋଟିଏ ଓଡ଼ିଆ କବିତା ଲେଖିଛି। ଆପଣଙ୍କ ପାଖକୁ ପଠେଇବାକୁ ଇଛା କରୁଛି। ଦୟାକରି ଆପଣଙ୍କ ଇ-ମେଲ ଦିଅନ୍ତୁ। ଆଶା ଆପଣଙ୍କୁ ମୋ କବିତା ଭଲ ଲାଗିବ।…
    ( Rajesh Kumar Sahu )