ନବ ପ୍ରତିଭା

ବିକ୍ଷିପ୍ତ ଭାବନା
|- ପ୍ରଜ୍ଞା ପାରମିତା ମହାନ୍ତି, ପୁରୀ, ଓଡିଶା
ମନେପଡ଼େ
|- ରାଜେଶ କୁମାର ବାରିକ, ଦେବେନ୍ଦ୍ର ପୁର, ଅଭଣା,ବାଲେଶ୍ୱର
ରଫ୍ ଖାତା
|- ମନ୍ମଥ କୁମାର ଦଳେଇ, କଣିହା, ତାଳଚେର, ଓଡ଼ିଶା

ସ୍ବାର୍ଥର ବନିତା ଅଟେ ତୋଷାମୋଦ
ଭୟ, ମିଥ୍ୟା ତାଙ୍କ ପୁତ୍ର,
ରାଜ୍ୟରେ ବିପ୍ଳବ ନିଶ୍ଚୟ ଘଟିବ
ଏମାନେ ହେଲେ ଏକତ୍ର


-ଉତ୍କଳଗୌରବ ମଧୁସୂଦନ ଦାସ

ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ମହାପାତ୍ର
ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ମହାପାତ୍ର ଏକାଧାରରେ ଜଣେ ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ, ରାଜନେତା, ସାହିତ୍ୟିକ ଓ ସାମ୍ବାଦିକ ଭାବେ ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ମହାପାତ୍ର(୧୯୧୨-୨୦୧୨) ସୁପ୍ରତିଷ୍ଠିତ୤ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଓଡ଼ିଆ ପତ୍ରିକା ଡଗରର ସମ୍ପାଦକ ଭାବେ ଲେଖକ ରୂପେ ପରିଚିତ ଲାଭ କରିଥିବା ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ମହାପାତ୍ର ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ରାଜନେତା ଭାବେ ପ୍ରତିଷ୍ଠାଲାଭ କରିଥିଲେ୤ ଓଡ଼ିଶା ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡ଼େମୀ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡ଼େମୀ ସମେତ ଅନେକ ପୁରସ୍କାର ଓ ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ର ଉପନ୍ୟାସ, କବିତା, ଗଳ୍ପ ଆଦି ଲେଖି ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟକୁ ସମୃଦ୍ଧ କରିଯାଇଛନ୍ତି୤ ତାଙ୍କର ପ୍ରମୁଖ ଲେଖା ମଧ୍ୟରେ ‘ପାଞ୍ଚଜନ୍ୟ’ ଓ ‘କାଳରଡ଼ି’ ଆଦି କବିତା ସଙ୍କଳନ, ‘ଭଙ୍ଗାହାଡ଼’, ‘ଘର‌‌ଡ଼ିହ’, ‘ଜିଅନ୍ତା ମଣିଷ’ ଆଦି ଉପ‌ନ୍ୟାସ ଏବଂ ‘କ୍ଷଣିକା’, ‘ଆଖିନାହିଁ କାନ ନାହିଁ’ ଆଦି ଗଳ୍ପ ସଙ୍କଳନ ଅନ୍ୟତମ୤
ପ୍ରକାଶିତ ଲେଖା
 
 
 

♦ ପାଠକୀୟ ମତାମତ

  • ସ୍ଵଭାଵ କବି ଗଙ୍ଗାଧର ମେହେରଙ୍କ କ୍ଷମା ଓ ଖଦ୍ୱେତର ଖେଦ କବିତାଗୁଡିକୁ ସ୍ଥାନିତ କରନ୍ତୁ। ଏହି କବିତା ଦ୍ବୟ ବହୁତ ସୁନ୍ଦର।
    ( ରାଜେଶ କୁମାର ସାହୁ )
  • Maguni ra Sagada and all writings of my respected Godabarish Mohapatra are always heart touching. As a habit, while browsing…
    ( Dilip Kumar Misra )
  • I am now nearing 80 years. I have seen Sri Godabarish Mohapatra in my childhood. He was know to my…
    ( Dilip Kumar Misra )