ନବ ପ୍ରତିଭା

ମନେପଡ଼େ
|- ରାଜେଶ କୁମାର ବାରିକ, ଦେବେନ୍ଦ୍ର ପୁର, ଅଭଣା,ବାଲେଶ୍ୱର
ରଫ୍ ଖାତା
|- ମନ୍ମଥ କୁମାର ଦଳେଇ, କଣିହା, ତାଳଚେର, ଓଡ଼ିଶା
ଲୁଡୁ ଖେଳ
|- ବିଭୁ ସାମନ୍ତ

ସ୍ବାର୍ଥର ବନିତା ଅଟେ ତୋଷାମୋଦ
ଭୟ, ମିଥ୍ୟା ତାଙ୍କ ପୁତ୍ର,
ରାଜ୍ୟରେ ବିପ୍ଳବ ନିଶ୍ଚୟ ଘଟିବ
ଏମାନେ ହେଲେ ଏକତ୍ର


-ଉତ୍କଳଗୌରବ ମଧୁସୂଦନ ଦାସ

କହ୍ନେଇଲାଲ୍‌ ଦାସ
ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟର ଗାଳ୍ପିକ ମହଲରେ ସେତେ ଅଧିକ ଗଳ୍ପ ଲେଖିବାରେ କହ୍ନେଇଲାଲ୍‌ ଦାସ(୧୯୪୭-୧୯୭୫)ଙ୍କ ପରିଚିତି ନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ନିଆରା ଲେଖା ଶୈଳୀ ପାଇଁ ସେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନର ଅଧିକାରୀ ଅଟନ୍ତି୤ ମାତ୍ର ୨୮ ବର୍ଷ ବୟଷ ବଞ୍ଚିଥିବା ଶ୍ରୀ ଦାସଙ୍କ ଗଳ୍ପଗ୍ରନ୍ଥ ମଧ୍ୟରେ ‘ଜୀବନ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଓ ଯାହା ଯେମିତି ହୁଏ’ ଏବଂ ‘କହ୍ନେଇର କଥାଘର’ ଆଦି ଅନ୍ୟତମ୤ ଖୁବ୍‌ ଅଳ୍ପ ବର୍ଷ ବଞ୍ଚିଥିବା ଶ୍ରୀ ଦାସଙ୍କ ଲେଖା ଶୈଳୀର ନିଆରାପଣ ହେଉଛି ତାଙ୍କ ରଚନାର ବିଶେଷତ୍ବ୤
ପ୍ରକାଶିତ ଲେଖା
 
 
 

♦ ପାଠକୀୟ ମତାମତ

  • କବିତା ସଙ୍କଳନ ପାଠ ପଢିବା ସମୟରେ ମନରେ ଗଭୀର ଭାବରେ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥିଲା। ପ୍ରକୃତରେ ଏହା ଏକ ପ୍ରେରଣା ଯୁକ୍ତ କବିତା।
    ( ଭୋଳାନାଥ ବଗର୍ତ୍ତି )
  • ଅଭୁତପୂର୍ବ, ଭାବାବେଶ, ଜୀବନ ଦର୍ଶନ ରେ ରୁଦ୍ଧିମନ୍ତ କବିତା ଗଭୀର ପ୍ରଶାନ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିବା ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ କଲେଜ ଦିନର ସ୍ମୃତି ଉଜ୍ଜୀବିତ କରିଥାଏ l
    ( ଫକିର ମୋହନ ବାରିକ )
  • ମୁଁ ଗୋଟିଏ ଓଡ଼ିଆ କବିତା ଲେଖିଛି। ଆପଣଙ୍କ ପାଖକୁ ପଠେଇବାକୁ ଇଛା କରୁଛି। ଦୟାକରି ଆପଣଙ୍କ ଇ-ମେଲ ଦିଅନ୍ତୁ। ଆଶା ଆପଣଙ୍କୁ ମୋ କବିତା ଭଲ ଲାଗିବ।…
    ( Rajesh Kumar Sahu )