ନବ ପ୍ରତିଭା

ଲୁଡୁ ଖେଳ
|- ବିଭୁ ସାମନ୍ତ
କାନ୍ଦୁଛି ପତିତ ସିଂହ ଦୁଆରେ
|- ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ମିଶ୍ର, ପାତ୍ତପାଟ୍ଟନମ୍‌, ଶ୍ରୀକାକୁଲମ୍‌(ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ)
ପୁଅ ଆମେ ଓଡ଼ିଶାର
|- ଶକ୍ତି ସିଆ,ଗଞ୍ଜାମ

ସାମ୍ପ୍ରତିକ ‘ପୁସ୍ତକ ପ୍ରକାଶନ’ ସୁବିଧା ଓ ପ୍ରତିଯୋଗିତାପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିବାରୁ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ସାହିତ୍ୟ ବଦଳରେ ନିମ୍ନରୁଚିର ସାହିତ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି କି ?

ସର୍ବମୋଟ ମତଦାନ: ୧୮୧୬ Back to Vote Screen

ଲେଖକ ଓ ଲେଖିକା

ଭାନୁଜୀ ରାଓ
ମନୋଜ ଦାସ
କାମାକ୍ଷୀ ପ୍ରସାଦ ଦାଶ
ରବି ଶତପଥୀ
ଶାରଦା ପ୍ରସାଦ ମିଶ୍ର
ଗୋପୀନାଥ ମହାନ୍ତି

ସ୍ବାର୍ଥର ବନିତା ଅଟେ ତୋଷାମୋଦ
ଭୟ, ମିଥ୍ୟା ତାଙ୍କ ପୁତ୍ର,
ରାଜ୍ୟରେ ବିପ୍ଳବ ନିଶ୍ଚୟ ଘଟିବ
ଏମାନେ ହେଲେ ଏକତ୍ର


-ଉତ୍କଳଗୌରବ ମଧୁସୂଦନ ଦାସ

ଦୀପକ ମିଶ୍ର
ଦୀପକ ମିଶ୍ର ଜଣେ ମାନବବାଦୀ କବି ଭାବେ ଦୀପକ ମିଶ୍ର (୧୯୩୮-୨୦୦୮)ଙ୍କ କବିତାଗୁଡ଼ିକ ଓଡ଼ିଆ କବିତା ମଧ୍ୟରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନର ଅଧିକାରୀ। ସାମ୍ବାଦିକଭାବେ କର୍ମମୟ ଜୀବନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ଶ୍ରୀ ମିଶ୍ର ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଇତିହାସର ଅଧ୍ୟାପକଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟକରି ଅବସର ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଓଡ଼ିଶା ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀର ସଭାପତିଭାବେ ମଧ୍ୟ ସେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ବିଶେଷତଃ ଜଣେ କବିଭାବେ ପରିଚିତ ଶ୍ରୀ ମିଶ୍ର ଜଣେ ଅନୁବାଦକ ଏବଂ ସମୀକ୍ଷକ ତଥା ପ୍ରାବନ୍ଧିକଭାବେ ପରିଚିତ। ତାଙ୍କ ରଚିତ କବିତା ଗ୍ରନ୍ଥଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ‘ଅସମାପିକା’, ‘ଅନୁଷ୍ଟୁପ୍‌’, ‘ନିଷିଦ୍ଧ ହ୍ରଦ’, ‘ନିର୍ଜନ ନକ୍ଷତ୍ର’, ‘ବୃତ୍ତ’ , ‘ଅରଣା ମଇଁଷି’ , ‘ନିଦାଘ ଯାତ୍ରା’, ‘ଶୂନ୍ୟତାର ଶୋଷ’, ‘ସୁଖ ସଂହିତା’ ଆଦି ଅନ୍ୟତମ। ଏହା ସହିତ ତାଙ୍କର ପ୍ରବନ୍ଧ ସଙ୍କଳନ ମଧ୍ୟରେ ‘କବି କବିତା ଓ ତା’ର ପୃଷ୍ଠଭୂମି’, ‘କବି କବିତା କାବ୍ୟଭୂମି’ ଓ ‘ମହାଭାରତ ଏକ ତୁଳନାତ୍ମକ ସମୀକ୍ଷା’ ଆଦି ଅନ୍ୟତମ। ସେ ଉଭୟ ଓଡ଼ିଶା ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ସହିତ ବିଷୁବ ପୁରସ୍କାର ଓ ଅନ୍ୟ ପୁରସ୍କାର ଏବଂ ସମ୍ମାନ ଆଦି ପାଇଥିଲେ।
ପ୍ରକାଶିତ ଲେଖା
 
 
 

♦ ପାଠକୀୟ ମତାମତ

  • ଭାରି ଭଲ ଲାଗିଲା।
    ( ଘନଶ୍ୟାମ ସାହୁ )
  • ଗଳ୍ପଟି ପଢି ଭାରି ଭଲ ଲାଗିଲା। ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଲେଖା ରଖିବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଧନ୍ୟବାଦ।
    ( ଘନଶ୍ୟାମ ସାହୁ )
  • କି ସୁନ୍ଦର ଗପ। ଯେତେଥର ପଢିଲେ ବି ସବୁବେଳେ ସୁନ୍ଦର ଲାଗେ। ଏ ଗପଟି ମୋତେ ମୋ ସନଭଉଣୀ କଥା ମନେ ପକେଇ ଦିଏ। ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟ.କମ…
    ( Santosh Kumar Mohapatra )