ନବ ପ୍ରତିଭା

ବିକ୍ଷିପ୍ତ ଭାବନା
|- ପ୍ରଜ୍ଞା ପାରମିତା ମହାନ୍ତି, ପୁରୀ, ଓଡିଶା
ମନେପଡ଼େ
|- ରାଜେଶ କୁମାର ବାରିକ, ଦେବେନ୍ଦ୍ର ପୁର, ଅଭଣା,ବାଲେଶ୍ୱର
ରଫ୍ ଖାତା
|- ମନ୍ମଥ କୁମାର ଦଳେଇ, କଣିହା, ତାଳଚେର, ଓଡ଼ିଶା

ସ୍ବାର୍ଥର ବନିତା ଅଟେ ତୋଷାମୋଦ
ଭୟ, ମିଥ୍ୟା ତାଙ୍କ ପୁତ୍ର,
ରାଜ୍ୟରେ ବିପ୍ଳବ ନିଶ୍ଚୟ ଘଟିବ
ଏମାନେ ହେଲେ ଏକତ୍ର


-ଉତ୍କଳଗୌରବ ମଧୁସୂଦନ ଦାସ

ଅମୂଲ୍ୟ କୃଷ୍ଣ ମିଶ୍ର
ଜଣେ ବିଶିଷ୍ଟ ଶିକ୍ଷାବୀତ୍‌ ଏବଂ ବିଜ୍ଞାନ ଶିକ୍ଷକ ସହିତ ସାହିତ୍ୟିକ ଭାବେ ଡ.ଅମୂଲ୍ୟ କୃଷ୍ଣ ମିଶ୍ର(୧୯୩୨-୨୦୦୧) ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟରେ ଏକ ପରିଚିତ ନାମ୤ ଏକାଧାରରେ ଜଣେ ନାଟ୍ୟକାର ଓ ଗାଳ୍ପିକ ଭାବେ ଶ୍ରୀ ମିଶ୍ର ଅନେକ କ୍ଷୁଦ୍ରଗଳ୍ପ ସହିତ ବିଜ୍ଞାନଭିତ୍ତିକ ଲେଖାମାନ ରଚନା କରିଥିଲେ୤ ତାଙ୍କ ରଚନାଗୁଡ଼ିକରେ ଥିବା ଚରିତ୍ରମାନଙ୍କରେ ପାଠକ ଏକ ଆତ୍ମୀୟତା ଭାବର ପରିଚୟ ପାଇଥାଏ୤ ତାଙ୍କ ରଚିତ ଓ ପ୍ରକାଶିତ ପୁସ୍ତକମଧ୍ୟରେ ‘ଜୟୀ ରାଜଗୁରୁ’ ଓ ‘ସାଲବେଗ’ ଆଦି ନାଟକ, ‘ମାୟାବିନୀ’, ‘ଝଡ଼ର ଶେଷ’ ଆଦି ଏକାଙ୍କିକା, ‘ମାଡାମ୍‌ କ୍ୟୁରୀ’ ଓ ‘ଅଲିଭା ଶିଖା’ ଜୀବନୀ ପୁସ୍ତକ ସହିତ ‘ବିବସ୍ତ୍ର ଭାନୁମତୀ’, ‘ଧର୍ମାବତାର’ ଆଦି ଗଳ୍ପ ସଙ୍କଳନ ଅନ୍ୟତମ୤
ପ୍ରକାଶିତ ଲେଖା
 
 
 

♦ ପାଠକୀୟ ମତାମତ

  • ବହୁତ ଦିନ ପରେ ଚଉତିଶାଟି ପଢ଼ିବାର ସୁଯୋଗ ମିଳିଲା l ପିଲାଦିନ ତଥା ଜେଜେବାପାଙ୍କ କଥା ମନେ ପଡିଗଲା l ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖୁସି ଲାଗିଲା l ଓଡ଼ିଆ…
    ( ମନ୍ମଥ କୁମାର ଦଳେଇ )
  • ସତରେ ରଫ ଖାତା ଭଳି ଆମ ଭିତରୁ ଅନେକଙ୍କ ଜୀବନ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗ ହୋଇଛି, ଏ କବିତାଟି ପଢିଲା ପରେ ମନେ ପଡିଗଲା
    ( ରଶ୍ମି ରଞ୍ଜନ )
  • କବିତା ସଙ୍କଳନ ପାଠ ପଢିବା ସମୟରେ ମନରେ ଗଭୀର ଭାବରେ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥିଲା। ପ୍ରକୃତରେ ଏହା ଏକ ପ୍ରେରଣା ଯୁକ୍ତ କବିତା।
    ( ଭୋଳାନାଥ ବଗର୍ତ୍ତି )