ନବ ପ୍ରତିଭା

ଲୁଡୁ ଖେଳ
|- ବିଭୁ ସାମନ୍ତ
କାନ୍ଦୁଛି ପତିତ ସିଂହ ଦୁଆରେ
|- ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ମିଶ୍ର, ପାତ୍ତପାଟ୍ଟନମ୍‌, ଶ୍ରୀକାକୁଲମ୍‌(ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ)
ପୁଅ ଆମେ ଓଡ଼ିଶାର
|- ଶକ୍ତି ସିଆ,ଗଞ୍ଜାମ

ସାମ୍ପ୍ରତିକ ‘ପୁସ୍ତକ ପ୍ରକାଶନ’ ସୁବିଧା ଓ ପ୍ରତିଯୋଗିତାପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିବାରୁ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ସାହିତ୍ୟ ବଦଳରେ ନିମ୍ନରୁଚିର ସାହିତ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି କି ?

ସର୍ବମୋଟ ମତଦାନ: ୧୮୧୬ Back to Vote Screen

ଲେଖକ ଓ ଲେଖିକା

ମହାପାତ୍ର ନୀଳମଣି ସାହୁ
ପ୍ରଦୀପ ନାୟକ
ଅଖିଳମୋହନ ପଟ୍ଟନାୟକ
ଫନି ମହାନ୍ତି
କାମାକ୍ଷୀ ପ୍ରସାଦ ଦାଶ
ଅନନ୍ତ ପଟ୍ଟନାୟକ

ସ୍ବାର୍ଥର ବନିତା ଅଟେ ତୋଷାମୋଦ
ଭୟ, ମିଥ୍ୟା ତାଙ୍କ ପୁତ୍ର,
ରାଜ୍ୟରେ ବିପ୍ଳବ ନିଶ୍ଚୟ ଘଟିବ
ଏମାନେ ହେଲେ ଏକତ୍ର


-ଉତ୍କଳଗୌରବ ମଧୁସୂଦନ ଦାସ

ମୃତ୍ୟୁଲଗ୍ନ
 |- କାଶୀନାଥ ନନ୍ଦୀ
 
 
ତା: ମେ ୨୫, ୨୦୧୨  
ମୂଳ ପୃଷ୍ଠାଗଳ୍ପଆଧୁନିକ
 

ଶ୍ୟାମଳୀର ଦୁଃଖସୁଖର ଜୀବନ ଲାଗିଥାଏ୤ ଯେତିକି ବର୍ଷା ବତୁରାଇ ଦେଉଥାଏ, ସେତିକିକୁ ଖରା ଶୁଖାଇ ଦେଉଥାଏ୤ ଭଲ ଲାଗୁଥାଏ ଜୀବନ୤ ସବୁବେଳେ ତା’ସହ ଜଡ଼ିତ ଥାଏ ଶ୍ବେତାମ୍ବର୤ ଜୀବନରେ ଏତେ ଖୁସି ଥାଏ ଯାହାର ମାପି ହେଉ ନଥାଏ ଦୂରତା, ଦୈର୍ଘ୍ୟ, ପ୍ରସ୍ଥ, ଉଚ୍ଚତା ଓ ଓଜନ୤ ସୁଖଭରା ଜୀବନରେ ଫୁଲ୍ଫୁଲିଆ ଦୁଃଖ ବି ରହୁଥାଏ୤ ଏମିତି ଜୀବନର ପରମାୟୁ ଥାଏ ମାତ୍ର ଦି’ ବର୍ଷ୤ ବିବାହର ଦି’ଟା ବର୍ଷ ପରେ ଜୀବନକୁ ଆସ୍ତେଆସ୍ତେ ଘେରିଆସେ ଅସନ୍ତୋଷ, ଦୁଃଖ, ସନ୍ତାପ, ଜ୍ବାଳା, ଅପମାନ ଓ ଲାଞ୍ଛନା୤ ଶ୍ୟାମଳୀ ସହୁଥାଏ୤ ସହିପାରୁଥାଏ ବୋଲି ତା’ ମୁହଁ ଉପରେ ହିଁ ଶ୍ବେତାମ୍ବର ବହୁତ କିଛି କରିଚାଲିଥାଏ୤ ଦେଖେଇ ଦେଖେଇ କରୁଥାଏ ପାପ୤ ଯେତେ ଯେତେ କୁକର୍ମ କରିଚାଲିଥାଏ, ଶ୍ୟାମଳୀ ପ୍ରତିବାଦ କରୁ ନଥାଏ୤ ଶ୍ବେତାମ୍ବରର ସବୁ କୁକର୍ମ ତା’ ମନ-ବନରେ ବୁଲୁଥାଏ୤ ସେ କାନ୍ଦୁଥାଏ୤ ଆଖି ଲୁହ ଆଖିରେ ମାରୁଥାଏ୤

ଶେଷକୁ ଆଉ ସହି ହେଲାନାହିଁ ଜୀବନ୤ ସବୁ ସହିବା ଦିନଠୁ ସରିଗଲା ଯେଉଁଦିନ ଶ୍ବେତାମ୍ବର ଚରିତ୍ରହୀନାର ଦୋଷ ଲେଖିଲା ଶ୍ୟାମଳୀର କପାଳରେ୤ ନାରୀ ପେଟକଷ୍ଟ ସହିଯାଏ, ଦେହକଷ୍ଟ ସହିଯାଏ, ମନର କଷ୍ଟକୁ ବି ସହିଯାଏ; ତେବେ ତା’ ଚରିତ୍ରକୁ ଛିଡ଼େଇଦେଲେ ଫୁଲ ପରି ସେ ଶୁଖିଯାଏ ଓ ମରିଯାଏ୤ ସେ ଆଉ କେତେ ସହନ୍ତା ? ଆଉ ହେଲାନାହିଁ୤ ତା’ ଜୀବନ ତାକୁ ଧିକ୍ ଲାଗିଲା୤ ଜୀବନ ହାରିଦେବାକୁ ସ୍ଥିର ନିଶ୍ଚିତ କଲା୤ ସେ ଭାବିନେଲା ତା’ ମୃତ୍ୟୁ ହିଁ ସବୁର ସମାଧନ୤ ତେବେ ତା’ ମୃତ୍ୟୁଲଗ୍ନ ଫିଟୁ ନଥିଲା୤

ଶ୍ବେତାମ୍ବର ଆଜି ଗୋଇଠା ମାରିଲା ଶ୍ୟାମଳୀର ମରମକୁ୤ ଯେଉଁଠୁ ଆରମ୍ଭ ଜୀବନ, ସେଇଠି ଥିଲା ସେ ପ୍ରହାର୤ ସବୁ ଭାଙ୍ଗିଗଲା୤ ଏଥର ଶ୍ୟାମଳୀ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ହେଇଗଲା ମୃତ୍ୟୁ ନିକଟରେ୤ ମୃତ୍ୟୁଲଗ୍ନ ଫିଟିଗଲା୤ ସେ ମରଣମୁଖୀ ହେଲା୤ କୌଣସି ଏକ ନିକାଞ୍ଚନ ସ୍ଥାନ, ନୀରବ ମୁହୂର୍ତ୍ତ ଓ କିଛି ଅନ୍ଧାର ତା’ସନ୍ଧାନରେ ଥିଲା୤

ଶ୍ୟାମଳୀ ଚାଲିଥିଲା୤ ବାଟ ଲମ୍ବଥିଲା୤ ଅନ୍ଧାର ତଥାପି ଆସିବାକୁ ବାକି ଥିଲା୤ କନ୍ଦରକେଲାରୁ ବାଟଟା ବୁଦୁବୁଦିଆ ଜଙ୍ଗଲ ଦେଇ ଲମ୍ବି ଯାଇଥିଲା୤ ସେ ଚାଲିଚାଲି ଯାଉଛି, ମନର ସବୁ ଅବସୋସ୍ ତାକୁ ଖାଇ ଖାଇ ଯାଉଛି୤ ସେ ମନରେ ମରିମରି ଯାଉଛି୤ ଏତିକିବେଳେ ଟାଟା ସୁମୋଟେ ତା’ ପାଖରେ ବ୍ରେକ୍ ଦେଲା୤ ଛ’ଜଣ ଓହ୍ଲେଇପଡ଼ିଲେ ଧଡ଼ଧାଡ଼୤ ତାକୁ ଘେରିଗଲେ୤ ସେମାନଙ୍କୁ ଦେଖି ଶ୍ୟାମଳୀର ମୃତ୍ୟୁମନସ୍ଥ ମନରେ ହଠାତ୍ କିଛି ପଶୁ ନଥିଲା୤ ସେ ସେମାନଙ୍କୁ କେବଳ ଚାହିଁଥିଲା, ଟିକିଏ ମାତ୍ର ସମୟ୤ ତା’ପରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେଇଗଲା୤ ସେ ସେମାନଙ୍କ ମୁହଁରେ ଦେଖିଲା ଦୁଷ୍ଟ ଲୋଭ୤ ଯାହା ଟହଟହ ଦିଶୁଥିଲା୤ ତା’ ମନ ଭାଙ୍ଗିଯିବାକୁ ବେଳ ନେଇ ନଥିଲା୤ ତା’ ବିଭକ୍ତ ମନ ଏଥର ବୁଝିବାକୁ ଲାଗିଲା ଲୋକଗୁଡ଼ାଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ୤ ଆଖିଗୁଡ଼ା ଯେମିତି ତାକୁ ଖାଇ ଯାଉଥିଲା୤ ସେମାନେ ଶ୍ୟାମଳୀକୁ ଧରିପକାଇଲେ୤ ପଣ୍ୟ ପରି ଗାଡ଼ିକୁ ଉଠାଇନେଲେ୤ ମୃତ୍ୟୁର ବସାଘର ଭାଙ୍ଗିଯାଇଥିଲା୤ ଶ୍ୟାମଳୀର ମନ ଓହ୍ଲାଇ ଯାଇଥିଲା ନର୍ଦ୍ଦମାକୁ୤ ଯେଉଁଠି ପୋକ ପରି ତା’ ଜୀବନ ଲହଲହ ହେଉଥିଲା୤ ଢେର ଦୂରଯାଏ ସେ ଯାତ୍ରା ଥିଲା୤

ପୃଷ୍ଠା ସଂଖ୍ୟା : 1 2

ତୁଣ୍ଡ ବାଇଦ :
  ଲେଖା ପଠାନ୍ତୁ - ନିୟମାବଳୀ →
 
କାଶୀନାଥ ନନ୍ଦୀ, ରାଉରକେଲା
ରାଉରକେଲା: ପେଶାରେ ଶିକ୍ଷକତା କରୁଥିବା କାଶୀନାଥ ନନ୍ଦୀଙ୍କ ନିଶା ହେଉଛି ଗଳ୍ପ ଲେଖିବା୤ ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ କେତୋଟି ପ୍ରବନ୍ଧ ମଧ୍ୟ ରଚନା କରିଛନ୍ତି୤ ତାଙ୍କର ପ୍ରକାଶିତ ଗଳ୍ପ ସଙ୍କଳନ ମଧ୍ୟରେ ତିନିକାଳ ଓ ଭଲ ମଣିଷ ଆଦି ଅନ୍ୟତମ୤ ଇସ୍ପାତ ସହରର ଜଣେ ଜଣାଶୁଣା ଗାଳ୍ପିକ ଭାବେ ପରିଚିତ ଶ୍ରୀ ନନ୍ଦୀଙ୍କର ଅନେକ ଗଳ୍ପ ବିଭିନ୍ନ ପତ୍ରପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇ ପାଠକୀୟ ସ୍ବୀକୃତି ହାସଲ କରିଛି୤ ଅଦ୍ୟାବଧି ସେ ବେଦବ୍ୟାସ ସାହିତ୍ୟ ସମ୍ମାନ, ପଞ୍ଚମସ୍ତମ୍ଭ ସାହିତ୍ୟ ସମ୍ମାନ, କାରୁବାକୀ... [ କ୍ରମେ ସବିଶେଷ ]
 

ମତାମତ ସଂଖ୍ୟା - ୭ ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ ?

  • ୧. Hitesh Mohapatra |  ମେ ୨୬, ୨୦୧୨ - ୨:୧୧ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    Khub chamatakr heichhi.

  • ୨. ରବିନ୍ଦ୍ର ନାଥ ବାରିକ୍ |  ଜୁନ୍ ୨୪, ୨୦୧୨ - ୫:୫୧ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    ଭଲ ଲାଗିଲା

  • ୩. ଦେବେନ୍ଦ୍ର ବେହେରା |  ଜୁନ୍ ୨୬, ୨୦୧୨ - ୧୦:୧୭ ଅପରାହ୍ନ

    ଲେଖା ଟି ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ହେଇଛି୤ କାଶି ବାବୁ ଆହୁରି ଲେଖିବାକୁ ଅନୁରୋଧ ୤

  • ୪. ଅସୁତୋଶ୍ ବିସ୍ବଲ୍ |  ଜୁନ୍ ୨୭, ୨୦୧୨ - ୯:୫୫ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    ଖୁବ୍ ଭଲ ଭଲ ଲାଗିଲା

  • ୫. ଦେବଯାନୀ ସାହୁ |  ଜୁଲାଇ ୨୭, ୨୦୧୨ - ୨:୩୯ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    ଲେଖାଟି ଅତି ଚମତ୍କାର ହୋଇଛି ୤

  • ୬. pinaki nandi, rourkela |  ଅକ୍ଟୋବର୍ ୨୭, ୨୦୧୨ - ୮:୫୯ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    nce story

  • ୭. BINITA NANDI, rourkela |  ଡିସେମ୍ବର୍ ୭, ୨୦୧୩ - ୨:୦୦ ଅପରାହ୍ନ

    satare khub sundar heichi… bapa

ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ ?
କମ୍ପ୍ୟୁଟର୍ keyboardର F12 ବୋତାମ୍ ଟିପି ଓଡିଆରେ ଲେଖିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଓଡିଆ କି-ବୋର୍ଡ୍ ( ପୃଷ୍ଠାର ଶୀର୍ଷ-ଦକ୍ଷିଣ ପାର୍ଶ୍ବରେ ) ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରି ଲେଖନ୍ତୁ୤ ଓଡିଆ ଲେଖିବା ପାଇଁ କୌଣସି ବିଶେଷ softwareର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ୤




ବି.ଦ୍ର: ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଗୋପନୀୟତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ, ନିଜର ଇ-ମେଲ୍ କିମ୍ବା ଫୋନ୍ ନଂ ଏହି ମତାମତ ବିଭାଗରେ ପ୍ରକାଶ ନ କରିବା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ୤