ନବ ପ୍ରତିଭା

ଲୁଡୁ ଖେଳ
|- ବିଭୁ ସାମନ୍ତ
କାନ୍ଦୁଛି ପତିତ ସିଂହ ଦୁଆରେ
|- ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ମିଶ୍ର, ପାତ୍ତପାଟ୍ଟନମ୍‌, ଶ୍ରୀକାକୁଲମ୍‌(ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ)
ପୁଅ ଆମେ ଓଡ଼ିଶାର
|- ଶକ୍ତି ସିଆ,ଗଞ୍ଜାମ

ସାମ୍ପ୍ରତିକ ‘ପୁସ୍ତକ ପ୍ରକାଶନ’ ସୁବିଧା ଓ ପ୍ରତିଯୋଗିତାପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିବାରୁ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ସାହିତ୍ୟ ବଦଳରେ ନିମ୍ନରୁଚିର ସାହିତ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି କି ?

ମତଦାନ ଫଳାଫଳ

ଲେଖକ ଓ ଲେଖିକା

ଡ.ହରେକୃଷ୍ଣ ମହତାବ
ଭକ୍ତକବି ମଧୁସୂଦନ ରାଓ
ଦୀପକ ମିଶ୍ର
ଜୟନ୍ତ ମହାପାତ୍ର
ସୌଭାଗ୍ୟ ମିଶ୍ର
ମନୋଜ ଦାସ

ସ୍ବାର୍ଥର ବନିତା ଅଟେ ତୋଷାମୋଦ
ଭୟ, ମିଥ୍ୟା ତାଙ୍କ ପୁତ୍ର,
ରାଜ୍ୟରେ ବିପ୍ଳବ ନିଶ୍ଚୟ ଘଟିବ
ଏମାନେ ହେଲେ ଏକତ୍ର


-ଉତ୍କଳଗୌରବ ମଧୁସୂଦନ ଦାସ

ମୃତ୍ୟୁଲଗ୍ନ
 |- କାଶୀନାଥ ନନ୍ଦୀ
 
 
ତା: ମେ ୨୫, ୨୦୧୨  
ମୂଳ ପୃଷ୍ଠାଗଳ୍ପଆଧୁନିକ
 

ସେମାନେ ବ୍ରେକ୍ କରି ଗାଡ଼ି, ଠିଆକଲେ୤ ଏଣେ ତେଣେ ଅନେଇଲେ୤ କୁହାକୁହି ହେଲେ-ଏଇଟା ଠିକ୍ ଜାଗା୤ ଏଇଠି ଠିକ୍ ହେବ୤ ସ୍ଥାନଟା ନିର୍ଜନ ଥିଲା୤ ଯେଉଁଠି ପତିତ ମନ୍ଦିରଟିଏ ନିକାଞ୍ଚନରେ ଆଶ୍ରୟ ପରି ଠିଆ ହୋଇଥିଲା୤ ଯାହାକୁ ଆଶ୍ରୟ କରି କିଏ କିଏ ରହୁଥିବାର ଜଣାଯାଉଥିଲା୤ କାରଣ ମନ୍ଦିର ବେଢ଼ା କିଛିଟା ପରିଚ୍ଛନ୍ନ ଥିଲା୤ ସେମାନେ ଓହ୍ଲାଇଗଲେ୤ ଶ୍ୟାମଳୀକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ୤ ଗାଡ଼ିରେ ବାନ୍ଧିଥିବା ତା’ ଆଖି ଓ ପାଟିର ପଟି ସେମିତି ବନ୍ଧା ଥିଲା୤ ଟିକିଏ ସମୟ ସମସ୍ତେ ଠିଆ ହୋଇଗଲେ୤ ଏଣେତେଣେ ଆଉଥରେ ଅନେଇଲେ୤ ଜଣେ ଦେଖିଦେଲା୤ କହିଲା-ଶଳା ଏଠି ଗୋଟେ ବାବା ବେ୤ ଏ ଜାଗା ଠିକ୍ ନୁହେଁ୤ ଅନ୍ୟ ଆଡ଼େ ଚାଲ୤ ଆଉ ଜଣେ ପ୍ରତିବାଦ କଲା-ଶଳାଟା ଆମର ତାଡ଼ିବ ? ହୁଟ୍୤ କଥା ଖେଳିଗଲା୤ ବାବା ଜଣକ ମୁହଁ ବୁଲାଇଲେ ଓ ଅନ୍ୟଜଣେ ମନ୍ଦିରରୁ ବାହାରି ପଡ଼ିଲେ୤

ଜଣେ କହିଲା-ଏ ଶଳାଗୁଡ଼ା ଦି’ଟା ବେ୤ ଏ ଶଳା ଦି’ଟାକୁ ହାଣିଦିଅ୤ କାମ ତମାମ କର୤ ପ୍ରତିବାଦ କଲା ଜଣେ-ଶଳା ଫାଲତୁ ବକ୍ ନା୤ ଦେଖ୍ ଶଳାର ବୁଦ୍ଧି୤ ମାଲ୍‌ରେ ଲାଲ୍‌ରଙ୍ଗ କ’ଣ ଚଳେ କି ବେ ?

ଟିକିଏ ବୟସ୍କ ହଡ଼ାବଳଦ ଭଳି ଦିଶୁଥିବା ବୁଢ଼ାଳିଆ ଟୋକାଟେ କହିଲା- ଶଳାଗୁଡ଼ାଙ୍କୁ ଯାଇ ଭୁଜାଲି ଦେଖା୤ ସେମିତି ହେଲା୤ ଏଠୁ ଝପଟିଗଲେ ଦି’ଜଣ୤ କାବୁ କରିଦେଲେ ବାବା ଦି’ଜଣଙ୍କୁ୤ କଥା ଛିଡ଼ିଲା-ପାଳିକରି ଜଗ, ପାଳିକରି ଆସ୤

ସେମିତି ହେଲା୤ ନୀରବ ମାଂସ କଣ୍ଢେଇ ହେଇ ହାତରେ ଝୁଲୁଥିବା ଶ୍ୟାମଳୀକୁ ତଳେ ଥୁଆହେଲା୤ ତା’ ନୀରବତା ଉପରେ କୁକଥା କୁହାଗଲା୤ ବେଶ୍ୟାର ଆରୋପ ଦିଆଗଲା ଓ ବିବସନା କରାଗଲା୤ ଟିକିଏ ବି ପ୍ରତିରୋଧ କରୁ ନଥିଲା ଶ୍ୟାମଳୀ୤ ତା’ପରେ ପୁରୁଷ ପରେ ପୁରୁଷ୤ ଗୋଟିଏ ପୁରୁଷର ପୁରୁଷାକାର ଗୁଡ଼ାଏ ଆବର୍ଜନାରେ ପରିଣତ ହେଇଯିବାକୁ ଯେତିକି ସମୟ ଗଲା, ସେତିକି ବା ତା’ଠୁ କମ୍ ସମୟ ବ୍ୟବଧାନରେ ଜଣେ ପରେ ଜଣେ ପୁରୁଷ ଆବର୍ଜନା ପାଲଟୁଥିଲେ୤ ଶ୍ୟାମଳୀ ପ୍ରତିଥର ଛେପ ଫିଙ୍ଗୁଥିଲା ମାଟିକୁ୤ ଏମିତି ଫିଙ୍ଗୁଥିଲା ଯେମିତି ସେ ଛେପ ଫିଙ୍ଗୁଥିଲା ସେମାନଙ୍କ ମୁହଁକୁ୤ କିଛି ସମୟ ଏକୁଟିଆ ରହିଲା ଶ୍ୟାମଳୀ୤ ଭାବିଲା ସବୁଗୁଡ଼ା ମରିଗଲେ ବୋଧହୁଏ୤ ଶ୍ୟାମଳୀ ଉପରେ ଗଡ଼ି ଗଡ଼ି ଚାଲିଯାଇଥିଲା ସମୟ୤ ଗୋଟାଏ ପୁରୁଷଠାରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ସେ ଚାହିଁଥିଲା ମୃତ୍ୟୁ୤ ଏବେ ତା’ ସାମ୍ନାରେ ଅନେକ ପୁରୁଷ୤ ପୁରୁଷର ହାଇ ତା’ଉପରେ ମାଡ଼ିଗଲା୤ ସେ ଘୃଣାରେ ଅପମାନରେ ଛିଞ୍ଚାଡ଼ି ଦେଲା ତା’ ମନକୁ୤ ସେ ଧଡ୍କି ଉଠିଲା୤ ବିହ୍ବଳ ପୁରୁଷଗୁଡ଼ା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଇଥିଲେ ଚାଲିଯିବାକୁ୤ ଶ୍ୟାମଳୀ ସେମାନଙ୍କୁ ଚାହିଁଲା୤ ସବୁରି ମୁହଁରେ ବିଜୟ ଭେରୀ୤ ଆଖିରେ ପୁରୁଷର ମିଛ ଗୌରବ୤ ସେ ସହିପାରିଲା ନାହିଁ୤ ତା’ ଆଖି ମାଡ଼ିଧରିଲା ପୁରୁଷଗୁଡ଼ାଙ୍କୁ୤ ଯେପରି ପୁରୁଷର ବଳ ମାଡ଼ିବସେ ନିରୀହଙ୍କୁ୤

ଏଥର ଠିଆହେଲା ଶ୍ୟାମଳୀ୤ ତା’ ଉଲଗ୍ନ ଦେହକୁ ଆଖି କଲେ ବିଜୟୀ ପୁରୁଷଗଣ୤ ସେ ମୁକ୍ତହେଇ ସାରିଥିଲା ନିଜ ଭିତରେ୤ ପଡ଼ିଥିବା ଭୁଜାଲିଟାକୁ ସେ ଉଠେଇ ଧରିଲା୤ ସେମାନେ ଦେଖୁଥିଲେ ଏ ଦୃଶ୍ୟ୤ ହସି ଉଡ଼େଇଦେଲେ ଏ ଦୃଶ୍ୟକୁ୤ ନିସ୍ତେଜ ପରି ପଡ଼ିରହିଥିବା ଦେହକୁ ବିଦାରିଥିବା ପୁରୁଷଗୁଡ଼ା କାହିଁକି ବା ଭୟ କରନ୍ତେ ତା’ର ଏ ରୂପକୁ ? ସମସ୍ତେ ଭୋଗ କରୁଥିଲେ ଦୃଶ୍ୟ୤ ଶ୍ୟାମଳୀ ଏଥର ଆଗେଇଗଲା ତିନି ପାଦ୤ ପିନ୍ଧିବାକୁ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ଜଣେ ପୁରୁଷର ଚୁଟି ଧରିନେଲା୤ ହାଣିଲା ଚୋଟେ୤ ଦି’ଗଡ଼ ହେଇଗଲା ଗୋଟେ ଲଙ୍ଗଳା ଦେହ୤ ରକ୍ତ ପିଚିକି ପଡ଼ିଲା୤ ଯେଉଁ ରଙ୍ଗ ରଙ୍ଗେଇଦେଲା ଶ୍ୟାମଳୀର ମୁହଁ ଓ ଦେହ୤ ତା’ ରକ୍ତମୁହାଁ ଆଖି, ତା’ ରକ୍ତଓଦା ମୁହଁ ଖୁବ୍ ଭୟଙ୍କର ଦିଶୁଥିଲା୤ ଭୟରେ କାତର ଅନ୍ୟ ପୁରୁଷମାନେ ଦୌଡ଼ିବାକୁ ଲାଗିଲେ୤

ଏଥର ଶ୍ୟାମଳୀ ଆଖି ବାବାଙ୍କ ଉପରେ୤ ଯେଉଁ ଆଖିରୁ ନିଆଁ ବର୍ଷୁଥିଲା, ସେଇ ଆଖିରେ ବାବାମାନେ ପଡ଼ିଗଲେ, ଜଳିଗଲେ, ଭସ୍ମିଭୂତ ହୋଇଗଲେ୤ ତଥାପି ଅନ୍ଧାର ଆସି ନଥିଲା୤ ଅନ୍ଧାର ଯାଏଁ ବ୍ୟାପିରହିଥିବା ସମୟ ଉପରେ ଧୀର ପବନ ବହୁଥିଲା୤ ଶ୍ୟାମଳୀର ମୃତ୍ୟୁଲଗ୍ନ ଫିଟି ନଥିଲା୤

ପୃଷ୍ଠା ସଂଖ୍ୟା : 1 2

ତୁଣ୍ଡ ବାଇଦ :
  ଲେଖା ପଠାନ୍ତୁ - ନିୟମାବଳୀ →
 
କାଶୀନାଥ ନନ୍ଦୀ, ରାଉରକେଲା
ରାଉରକେଲା: ପେଶାରେ ଶିକ୍ଷକତା କରୁଥିବା କାଶୀନାଥ ନନ୍ଦୀଙ୍କ ନିଶା ହେଉଛି ଗଳ୍ପ ଲେଖିବା୤ ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ କେତୋଟି ପ୍ରବନ୍ଧ ମଧ୍ୟ ରଚନା କରିଛନ୍ତି୤ ତାଙ୍କର ପ୍ରକାଶିତ ଗଳ୍ପ ସଙ୍କଳନ ମଧ୍ୟରେ ତିନିକାଳ ଓ ଭଲ ମଣିଷ ଆଦି ଅନ୍ୟତମ୤ ଇସ୍ପାତ ସହରର ଜଣେ ଜଣାଶୁଣା ଗାଳ୍ପିକ ଭାବେ ପରିଚିତ ଶ୍ରୀ ନନ୍ଦୀଙ୍କର ଅନେକ ଗଳ୍ପ ବିଭିନ୍ନ ପତ୍ରପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇ ପାଠକୀୟ ସ୍ବୀକୃତି ହାସଲ କରିଛି୤ ଅଦ୍ୟାବଧି ସେ ବେଦବ୍ୟାସ ସାହିତ୍ୟ ସମ୍ମାନ, ପଞ୍ଚମସ୍ତମ୍ଭ ସାହିତ୍ୟ ସମ୍ମାନ, କାରୁବାକୀ... [ କ୍ରମେ ସବିଶେଷ ]
 

ମତାମତ ସଂଖ୍ୟା - ୭ ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ ?

  • ୧. Hitesh Mohapatra |  ମେ ୨୬, ୨୦୧୨ - ୨:୧୧ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    Khub chamatakr heichhi.

  • ୨. ରବିନ୍ଦ୍ର ନାଥ ବାରିକ୍ |  ଜୁନ୍ ୨୪, ୨୦୧୨ - ୫:୫୧ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    ଭଲ ଲାଗିଲା

  • ୩. ଦେବେନ୍ଦ୍ର ବେହେରା |  ଜୁନ୍ ୨୬, ୨୦୧୨ - ୧୦:୧୭ ଅପରାହ୍ନ

    ଲେଖା ଟି ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ହେଇଛି୤ କାଶି ବାବୁ ଆହୁରି ଲେଖିବାକୁ ଅନୁରୋଧ ୤

  • ୪. ଅସୁତୋଶ୍ ବିସ୍ବଲ୍ |  ଜୁନ୍ ୨୭, ୨୦୧୨ - ୯:୫୫ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    ଖୁବ୍ ଭଲ ଭଲ ଲାଗିଲା

  • ୫. ଦେବଯାନୀ ସାହୁ |  ଜୁଲାଇ ୨୭, ୨୦୧୨ - ୨:୩୯ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    ଲେଖାଟି ଅତି ଚମତ୍କାର ହୋଇଛି ୤

  • ୬. pinaki nandi, rourkela |  ଅକ୍ଟୋବର୍ ୨୭, ୨୦୧୨ - ୮:୫୯ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    nce story

  • ୭. BINITA NANDI, rourkela |  ଡିସେମ୍ବର୍ ୭, ୨୦୧୩ - ୨:୦୦ ଅପରାହ୍ନ

    satare khub sundar heichi… bapa

ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ ?
କମ୍ପ୍ୟୁଟର୍ keyboardର F12 ବୋତାମ୍ ଟିପି ଓଡିଆରେ ଲେଖିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଓଡିଆ କି-ବୋର୍ଡ୍ ( ପୃଷ୍ଠାର ଶୀର୍ଷ-ଦକ୍ଷିଣ ପାର୍ଶ୍ବରେ ) ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରି ଲେଖନ୍ତୁ୤ ଓଡିଆ ଲେଖିବା ପାଇଁ କୌଣସି ବିଶେଷ softwareର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ୤




ବି.ଦ୍ର: ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଗୋପନୀୟତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ, ନିଜର ଇ-ମେଲ୍ କିମ୍ବା ଫୋନ୍ ନଂ ଏହି ମତାମତ ବିଭାଗରେ ପ୍ରକାଶ ନ କରିବା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ୤