ନବ ପ୍ରତିଭା

ଲୁଡୁ ଖେଳ
|- ବିଭୁ ସାମନ୍ତ
କାନ୍ଦୁଛି ପତିତ ସିଂହ ଦୁଆରେ
|- ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ମିଶ୍ର, ପାତ୍ତପାଟ୍ଟନମ୍‌, ଶ୍ରୀକାକୁଲମ୍‌(ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ)
ପୁଅ ଆମେ ଓଡ଼ିଶାର
|- ଶକ୍ତି ସିଆ,ଗଞ୍ଜାମ

ସାମ୍ପ୍ରତିକ ‘ପୁସ୍ତକ ପ୍ରକାଶନ’ ସୁବିଧା ଓ ପ୍ରତିଯୋଗିତାପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିବାରୁ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ସାହିତ୍ୟ ବଦଳରେ ନିମ୍ନରୁଚିର ସାହିତ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି କି ?

ସର୍ବମୋଟ ମତଦାନ: ୧୮୧୬ Back to Vote Screen

ଲେଖକ ଓ ଲେଖିକା

ମଧୁସୂଦନ ଦାସ
ଲକ୍ଷ୍ମୀଧର ନାୟକ
ଦୀପକ ମିଶ୍ର
ଫକୀରମୋହନ ସେନାପତି
ଆଶିଷ କୁମାର କର
କିଶୋରୀ ଚରଣ ଦାସ

ସ୍ବାର୍ଥର ବନିତା ଅଟେ ତୋଷାମୋଦ
ଭୟ, ମିଥ୍ୟା ତାଙ୍କ ପୁତ୍ର,
ରାଜ୍ୟରେ ବିପ୍ଳବ ନିଶ୍ଚୟ ଘଟିବ
ଏମାନେ ହେଲେ ଏକତ୍ର


-ଉତ୍କଳଗୌରବ ମଧୁସୂଦନ ଦାସ

 
 
ତା: ଫେବୃଆରୀ ୨୫, ୨୦୧୧  
ମୂଳ ପୃଷ୍ଠାଗଳ୍ପ
 

ଗାଡିଆ ଯେଉଁଠି ଥିବ ସେଠି ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟି କଲେ ନିଶ୍ଚୟ ଗୋଟା ଦିଇଟା ମୀନ ମିଳିବ୤ ସେମିତି ରାଜପଥରେ ଆଖି ବୁଲାଇଲେ ଅବଶ୍ୟ ଦି’ଚାରିଟା ଯାତ୍ରୀ ମିଳିବେ୤ ଅଯନ୍ତ୍ରୀବାବୁ ଅଫିସରେ ରାତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖଟି ଘରକୁ ଫେରିଲେ୤ ଗୋଟାଏ ଗୁଳିରେ ଯୋଡାଏ ଚଢେଇ ଶିକାର କଲେ୤ କର୍ମତତ୍ପରତା ଦେଖାଇ ଉପରିସ୍ଥ ହାକିମଙ୍କ ପ୍ରଶଂସାଭାଜନ ହେଲେ, ଆଉ ରାତିରେ ଯାତ୍ରୀ ପାଇବାର ମଉକା ବି ବଢିଲା୤

ଫେରିବା ରାସ୍ତାରେ ସେହିପରି ଚାରିଜଣ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଗୋଟେଇଲେ୤ ପୂର୍ବପରି ତାଙ୍କ ଇଂଲଣ୍ଡ କାହାଣୀ ଆବୃତ୍ତି କଲେ୤ ଯାତ୍ରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ବଧେଇ ଦେବାରେ ଲାଗିଲେ୤ ବାଟରେ ଗୋଟାଏ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ରସଗୋଲା ପେଣ୍ଠ ପାଖରେ ଗାଡି ଅଟକିଲା୤ ସେ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ କହିଲେ – ଯାଅ ସେ ଗୁଡିଆ ଦୋକାନରେ ରସଗୋଲା ଖାଇ ନିଅ୤ ଏଠି ବସ୍‌ କି ଟ୍ୟାକ୍‌ସି କିଛି ଅଟକେ ନାହିଁ୤ ଯାତ୍ରୀମାନେ ଏଠା ରସଗୋଲା କଥା ଭାବି ଡହଳ ବିକଳ ହୁଅନ୍ତି୤ ମୁଁ ଗାଡିରେ ବସିଛି, ତୁମେ ସମସ୍ତେ ଯାଅ ଖାଇଦେଇ ଆସ, ତାପରେ ଯିବା୤ ଯାତ୍ରୀମାନେ ଖୁବ୍‌ ଖୁସି ହୋଇଗଲେ୤ କିଏ ମନେ ମନେ ଭାବିଲା, ବାବୁ ଜଣକ ଦେବତା, କିଏ ଭାବିଲା, ଆହା ସେ ଅନ୍ତର୍ଯ୍ୟାମୀ, ମନକଥା ଜାଣିଯାଉଛନ୍ତି୤ କିଏ ଭାବିଲା – ଆଃ ବଡ ଦିଲ୍‌ଦାରିଆ ବ୍ୟକ୍ତି୤

ସମସ୍ତେ ଗାଡିରୁ ଓହ୍ଲେଇ ଦୋକାନକୁ ଗଲେ୤ ସେମାନେ କିଛିବାଟ ଯାଇଛନ୍ତି ଏତିକି ବେଳେ ଅଯନ୍ତ୍ରୀ ବାବୁ କହିଲେ ମୋ ପାଇଁ ଦଶ ଟଙ୍କାର ରସଗୋଲା ହାଣ୍ଡିଟିଏ ଆଣିଥିବ୤ ଓହ୍ଲେଇବା ଥାନରେ ମୁଁ ପଇସା ଦେଇଦେବି୤ ଯାତ୍ରୀମାନେ ରସଗୋଲା ଖାଇଲାବେଳେ ଭାବୁଥାନ୍ତି – ଆହା କି ନିଃସ୍ବାର୍ଥପର ଲୋକ ୤ ଆମ ପାଇଁ କଅଣ ନକଲେ୤ ଆମର ତାଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ରସଗୋଲା ଦେବା କଥା୤ ଅଥଚ ସେ ଟଙ୍କା ଦେଇଦେବାକୁ ତିଆର୤ ଆମ ପାଖରେ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଥିଲେ ଆମେ ତାଙ୍କଠୁ ଟଙ୍କା କେବେ ହେଲେ ନିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ୤ ଆହା କି ଦୟାବନ୍ତ ଓ ବିବେକବାନ୍‌ ପୁରୁଷ !

ସମସ୍ତେ ଗାଡିରେ ବସିଲେ ଓ ରସଗୋଲା ହାଣ୍ଡିଟା ବାବୁଙ୍କ ହାତକୁ ବଢେଇଦେଲେ୤ ଗାଡି ଚାଲିଲା୤ ଅଯନ୍ତ୍ରୀବାବୁଙ୍କ ଆଖି ଥାଏ ଆଗକୁ ଓ କାନ ଥାଏ ପଛକୁ୤ ଚାରିଜଣଯାକ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହେଉଥାନ୍ତି୤ ଜଣେ କହିଲା ଆଃ- ରସଗୋଲା ଭଳି ରସଗୋଲା୤ କେତେ ଦିନ ହେଲା ହମ ହମ ହେଉଥିଲି ଖାଇବାକୁ୤ ବାବୁଙ୍କ ଦୟାରୁ ମନ ଅରମାନ ମେଣ୍ଟିଗଲା୤ ଅଣ୍ଟା ସାଫ୍‌ କରିଦେଲି୤ ରସଗୋଲା ଖିଆରେ ସମସ୍ତେ ଅଣ୍ଟାସାଫ୍‌ କରିଦେଲେ ବୋଲି କହିଲେ୤ ଅଯନ୍ତ୍ରୀବାବୁଙ୍କ ମନରେ ଅବଶୋଷ ଆସିଗଲା୤ ସେ ଭାବିଲେ ଓଃ ! ସେମାନଙ୍କୁ ରସଗୋଲା ଖାଇବାକୁ ପବର୍ତ୍ତାଇ ବଡ ଭୁଲ ହେଲା୤ ଏବେ ସେ;ମାନଙ୍କଠାରୁ ପେଟ୍ରୋଲ ପଇସା ଝଡେଇବି କିପରି ?

ଗନ୍ତବ୍ୟ ସ୍ଥାନ ଆଉ ପ୍ରାୟ ୬ କିଲୋମିଟର ଅଛି ଗାଡିଟାର ଇଞ୍ଜିନ ହଠାତ୍‌ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା୤ ଅଯନ୍ତ୍ରୀ ବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇ କହିଲେ, ହେତ୍‌ତେରିକା, କାର୍‌ବୁରେଟରରେ ମଳି ଜମିଗଲା୤ ନ ଠେଲିଲେ ଗାଡି ନଚାଲେ୤ ବଡ ମୁସ୍କିଲ କଥା ହେଲା୤ ଏତକ ଶୁଣିବା ମାତ୍ରେ ଚାରିଜଣଯାକ ଗାଡି ପେଲିବା ପାଇଁ ପଦାକୁ ବାହାରି ପଡିଲେ୤ ଅଯନ୍ତ୍ରୀ ବାବୁ କହିଲେ, ଯାହାର ଯାହା ମାଲ ଅଛି ତାକୁ ତରେ ଧର, ତାହେଲେ ଓଜନ କମ୍‌ ହେବ ଓ ଠେଲିବାକୁ ସୁବିଧା ହେବ୤ ସମସ୍ତେ ସେଇଆ କରି ଠେଲିଲେ୤ ଆଠଦଶଗଜ ଠେଲିବା ପରେ ଗାଡି ଭୁସ୍‌ଭୁସ୍‌ ହୋଇ ଚାଲିଲା, କିନ୍ତୁ ଅଟକିଲା ନାହିଁ୤ ପଛଆଡୁ ସମସ୍ତେ ପାଟିକଲେ, ଆଜ୍ଞା ଅଟକାନ୍ତୁ ଅଟକାନ୍ତୁ..୤ ଅଯନ୍ତ୍ରୀ କହିବାର ଶୁଣାଗଲା, ଘୋର ବିପଦ, ବ୍ରେକ କାମ କରୁନି କି ଇଞ୍ଜିନ ବନ୍ଦ ହେଉନି୤ ମନକୁ ଆଶ୍ବାସନା ଦେଇ ଚାରିଜଣଯାକ କୁହାକୁହି ହେଲେ ଓଃ ଭଗବାନ ଆମକୁ ବଞ୍ଚାଇଦେଲେ୤ ଗାଡିଟା କେଉଁଠି ଧକ୍‌କା ଖାଇ ଚୁର୍‌ମାର୍‌ ହୋଇଯିବ୤ ବାବୁଟି ଖତମ ହୋଇଯିବ୤ ଆ! ପର ଉପକାରୀ ଲୋକର କି ଶୋଚନୀୟ ଅବସ୍ଥା ହେବ !

ତେଣେ ଗାଡି ଭିତରେ ଅଯନ୍ତ୍ରୀବାବୁ ଭାବୁଥାନ୍ତି ପେଟ୍ରୋଲ ନହେଲେ ନାହିଁ ୤ ଦଶଟଙ୍କାରେ ରସଗୋଲା ତ ମାଗଣାରେ ମିଳିଗଲା୤ ଘରେ କେଡେ ଆହ୍ଲାଦରେ ସେ ନଖାଇବେ! ଗାଡି ପାଇଁ ଆହୁରି ଦି’ ଦିନର ଦାନା ଅଛି୤ ପରବାୟ କ’ଣ !

ପୃଷ୍ଠା ସଂଖ୍ୟା : 1 2 3

ତୁଣ୍ଡ ବାଇଦ :
  ଲେଖା ପଠାନ୍ତୁ - ନିୟମାବଳୀ →
 
ଫତୁରାନନ୍ଦ
ଫତୁରାନନ୍ଦ
ଓଡ଼ିଆ କଥା ସାହିତ୍ୟରେ ଜଣେ ବଳିଷ୍ଠ ଏବଂ ଶାଣିତ ବ୍ୟଙ୍ଗ ସାହିତ୍ୟିକ ଭାବେ ଫତୁରାନନ୍ଦ ପରିଚିତ୤ ନିଜର ପ୍ରକୃତ ନାମ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ରକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ଫତୁରାନନ୍ଦ ନାଁରେ ପରିଚିତ ହେବା ପରେ ନିରୁତା ବ୍ୟଙ୍ଗ ରଚନା ପାଇଁ ସେ ବେଶ୍ ପାଠକୀୟ ସ୍ବୀକୃତି ହାସଲ କରିଥିଲେ୤ ତାଙ୍କର ରଚନା ମଧ୍ୟରେ “ନାକଟା ଚିତ୍ରକର”, “ସାହିତ୍ୟଚାଷ”, “ଫମାଲୋଚନା”, “ଅମୃତ ବେହିଆ” ଆଦି ଅନ୍ୟତମ୤ ଫତୁରାନନ୍ଦଙ୍କ “ମୋ ଫୁଟା ଡଙ୍ଗାର କାହାଣୀ” ନାମକ ଆତ୍ମଜୀବନୀ ସମକାଳୀନ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ବ୍ୟଙ୍ଗ ରଚନାରେ ଏକ ଅନବଦ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି୤... [ କ୍ରମେ ସବିଶେଷ ]
ଫତୁରାନନ୍ଦଙ୍କ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଲେଖା →
 

ମତାମତ ସଂଖ୍ୟା - ୧୬ ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ ?

  • ୧. Aswini Kumar Sahoo |  ଫେବୃଆରୀ ୨୮, ୨୦୧୧ - ୮:୧୧ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    gapati ete hrudaya sparshi helani. Ahuri bhala hei parithanta.

  • ୨. ହରପ୍ରସାଦ |  ମାର୍ଚ୍ଚ୍ ୫, ୨୦୧୧ - ୧୦:୪୭ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    ଓଃ ବଢ଼ିଆ ନା! ମାତ୍ର ଏତକ ପେଟ୍ରୋଲ୍ ସରିଆସିଲା ବେଳକୁ?
    ନୂଆ ନୂଆ ଯନ୍ତ୍ର ପୁଣି ଅଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହାତକୁ ଯୁଟିନି କି? ଅଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଫିଆଟ୍ ସବୁ ଦିନକୁ ସବୁ ଆଡ଼କୁ ସବୁ ବେଳେ ଫିଟ୍ ପରା!

  • ୩. ରାଜେଶ କୁମାର ସିଂହ |  ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୨, ୨୦୧୧ - ୧୨:୨୫ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    ଓନ୍ ଲାଇନ୍ ଓଡିଆ ମାଗାଜିନ୍ ଦେଖି ବହୁତ ଭଲ ଲାଗିଲା. ଗପଟି ଏତେ ଭଲ ହେଇ ନାହି

  • ୪. SURESH PANDA |  ମେ ୨୧, ୨୦୧୧ - ୮:୫୭ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    MIND BLOWING

  • ୫. SURESH PANDA |  ମେ ୨୧, ୨୦୧୧ - ୮:୫୯ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    AJI MADHYA ORISSA O ODIYA SIRSHA RE

  • ୬. SURESH PANDA |  ମେ ୨୧, ୨୦୧୧ - ୯:୦୨ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    ଓନ୍ ଲାଇନ୍ ଓଡିଆ ମାଗାଜିନ୍ !

  • ୭. Akhaya |  ଜୁନ୍ ୨୭, ୨୦୧୧ - ୪:୧୨ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    Galpati khub bhala heichhi. Ehi bhali byanga galpakaranku proschahan deba nihati darkar.

  • ୮. ମନୋରଞ୍ଜନ୍ ବେହେର |  ଜୁଲାଇ ୧୫, ୨୦୧୧ - ୫:୪୫ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    ଭଲ ଲଗିଲ ବହୁତ ଧନ୍ୟବଦ

  • ୯. Galpati |  ଜୁଲାଇ ୧୫, ୨୦୧୧ - ୫:୪୮ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    Galpati khub bhala heichhi. Ehi bhali byanga galpakaranku proschahan deba nihati darkar.

  • ୧୦. jyotiranjansahoo |  ଅଗଷ୍ଟ୍ ୨୬, ୨୦୧୧ - ୮:୧୭ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    badia heichi

  • ୧୧. ବିଶ୍ନୁ ପ୍ରସଦ ମଲିକ୍ |  ସେପ୍ଟେମ୍ବର୍ ୧୦, ୨୦୧୧ - ୬:୪୮ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    ବହୁତ ଭଲ ଗପ

  • ୧୨. ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ତ୍ରିପାଠୀ, କେନ୍ଦୁଝର, ଓ଼ଡିଶା |  ଅକ୍ଟୋବର୍ ୫, ୨୦୧୧ - ୩:୩୬ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    ଖୁବ ଭଲ ଲାଗିଲା ୤ ଧନ୍ୟବାଦ

  • ୧୩. SUMANTA |  ଜାନୁଆରୀ ୧, ୨୦୧୨ - ୧୧:୪୪ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    ଏହି ଭଳି ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାର ମାନ ବଢିବ ,ଧନ୍ୟବାଦ ।

  • ୧୪. kamakshya jena |  ଜାନୁଆରୀ ୭, ୨୦୧୨ - ୮:୧୧ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    Galpa ti samapta na hela bhali lagila.

  • ୧୫. କୃଷ୍ଣ ପ୍ରସାଦ ପୃଷ୍ଟି |  ଜୁନ୍ ୩, ୨୦୧୨ - ୧:୦୬ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    ବହୁତ ବଢିଆ ହୋଇଛି

  • ୧୬. ରତନ କୁମାର ଜେନା |  ଜୁଲାଇ ୩୧, ୨୦୧୨ - ୧:୫୭ ଅପରାହ୍ନ

    ଭଲ ଲାଗିଲା!!!!!!!!!

ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ ?
କମ୍ପ୍ୟୁଟର୍ keyboardର F12 ବୋତାମ୍ ଟିପି ଓଡିଆରେ ଲେଖିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଓଡିଆ କି-ବୋର୍ଡ୍ ( ପୃଷ୍ଠାର ଶୀର୍ଷ-ଦକ୍ଷିଣ ପାର୍ଶ୍ବରେ ) ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରି ଲେଖନ୍ତୁ୤ ଓଡିଆ ଲେଖିବା ପାଇଁ କୌଣସି ବିଶେଷ softwareର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ୤




ବି.ଦ୍ର: ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଗୋପନୀୟତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ, ନିଜର ଇ-ମେଲ୍ କିମ୍ବା ଫୋନ୍ ନଂ ଏହି ମତାମତ ବିଭାଗରେ ପ୍ରକାଶ ନ କରିବା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ୤