ନବ ପ୍ରତିଭା

ଲୁଡୁ ଖେଳ
|- ବିଭୁ ସାମନ୍ତ
କାନ୍ଦୁଛି ପତିତ ସିଂହ ଦୁଆରେ
|- ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ମିଶ୍ର, ପାତ୍ତପାଟ୍ଟନମ୍‌, ଶ୍ରୀକାକୁଲମ୍‌(ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ)
ପୁଅ ଆମେ ଓଡ଼ିଶାର
|- ଶକ୍ତି ସିଆ,ଗଞ୍ଜାମ

ସାମ୍ପ୍ରତିକ ‘ପୁସ୍ତକ ପ୍ରକାଶନ’ ସୁବିଧା ଓ ପ୍ରତିଯୋଗିତାପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିବାରୁ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ସାହିତ୍ୟ ବଦଳରେ ନିମ୍ନରୁଚିର ସାହିତ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି କି ?

ମତଦାନ ଫଳାଫଳ

ଲେଖକ ଓ ଲେଖିକା

ବାମାଚରଣ ମିତ୍ର
କାନ୍ତକବି ଲକ୍ଷ୍ମୀକାନ୍ତ ମହାପାତ୍ର
ଆଶିଷ କୁମାର କର
ସୁରେନ୍ଦ୍ର ମହାନ୍ତି
କାମାକ୍ଷୀ ପ୍ରସାଦ ଦାଶ
କାହ୍ନୁଚରଣ ମହାନ୍ତି

ସ୍ବାର୍ଥର ବନିତା ଅଟେ ତୋଷାମୋଦ
ଭୟ, ମିଥ୍ୟା ତାଙ୍କ ପୁତ୍ର,
ରାଜ୍ୟରେ ବିପ୍ଳବ ନିଶ୍ଚୟ ଘଟିବ
ଏମାନେ ହେଲେ ଏକତ୍ର


-ଉତ୍କଳଗୌରବ ମଧୁସୂଦନ ଦାସ

 
 
ତା: ଫେବୃଆରୀ ୨୫, ୨୦୧୧  
ମୂଳ ପୃଷ୍ଠାଗଳ୍ପ
 

କୁବେର ବାବୁ ବୁଝିଗଲେ ଝିଅ କୋଉଥିଲାଗି ପଦାକୁ ବାହାରୁ ନାହିଁ୤ ଗାଡି ଭିତରେ ଗଲେ ଶ୍ରୀମୁଖଟା ଘୋଡେଇ ହୋଇପଡେ୤ ରିକ୍‌ସାରେ ଗଲାରୁ ମୁହାଁମୁହିଁ ଦିଶିଯାଉଛି୤ ଜ୍ବାଇଁର ଇଜ୍ଜତ ଗଲେ ଝିଅର ବି ଇଜ୍ଜତ ଗଲା୤ ହଉ ଦେଖିବ୤

ଶେଷରେ ପାଞ୍ଚ ଛଅମାସପରେ ଫିଆଟ୍‌ ଗାଡିଟାଏ ଝିଅଜ୍ବାଇଁଙ୍କ ଲାଗି ଆସିଲା୤ ଅଯନ୍ତ୍ରୀ ବାବୁ ନିଜର ନୂଆଗାଡିରେ ଅଫିସଗଲେ୤ ସସ୍ତ୍ରୀକ ବଜାରକୁ ସଉଦା କରିଗଲେ୤ ମୋଟଉପରେ ନିଜ ଗାଡିରେ ଚଢିବାର ସନ୍ତୋଷଟା ପୁରାପୁରି ପାଇଯିବା ପରେ ପେଟ୍ରୋଲ ବିଲ୍‌ଟା ଦେଖି ଚମ୍‌କି ପଡିଲେ୤ ଆରେ ଆରେ ଗାଡି ପେଟ୍ରୋଲ ପିଇବ କ’ଣ ପେଟ୍ରୋଲ ତ ଗାଡିକୁ ଚକଟି ପିଇବା ଆରମ୍ଭ କଲାଣି୤ ଆଉ କେତେ ଦିନ ଗଲେ ମୋତେ ବି ପିଇଦେବ ୤ ଉପୁରି ଖାଇବା ରୋକିବା ଲାଗି ଯାହାର ପାଟି ସିଲେଇ କରି ଦିଆଯାଇଛି ତା ପକ୍ଷରେ ଏ ଚାରିଗୋଡିଆ ଜନ୍ତୁଟିକୁ ଚାକରପଣେ ଖଟେଇବା ଯେ କି କଷ୍ଟକର ତାହା କେବଳ ଭୁକ୍ତଭୋଗୀମାନ ଜାଣନ୍ତି, ଆଉ ଏବେ ମୁଁ ଜାଣିଲି୤ ସରକାରୀ ଗାଡି କେତେ ପେଟ୍ରୋଲ ପିଉଥିଲା ତାହା ଜଣା ପଡୁନଥିଲା୤ ସେ ଗାଡି ନିଜେ ପିଉଥିଲା, ଅନ୍ୟକୁ ପିଆଉ ଥିଲା ଅଥଚ କାହାକୁ କିଛି ବାଧୁ ନଥିଲା୤ ଏବ ନିଜ ଗାଡିରେ ପେଟ୍ରୋଲ ପିଆଟା ଚାଉଁକରି ଦିହରେ ଲାଗିଯାଉଛି୤ କ୍ରମେ ଅବସ୍ଥାଟା ଏତେ ଖରାପ ହୋଇ ଆସିଲା ଯେ, ଗାଡିଟା ଅଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ ଆଡକୁ ହାତ ବଢାଇଲା ପରି ଜଣାଗଲା୤ ନାଗ ଚୁଚୁନ୍ଦ୍ରାଟାକୁ ଧରିଲେ ତାକୁ ଯେପରି ଗିଳିପାରେ ନାହିଁ କି ଛାଡି ପାରେ ନାହିଁ, ଅଯନ୍ତ୍ରୀ ବାବୁ ସେହିପରି ରଖିପାରୁ ନଥାନ୍ତି କି ଛାଡିଦେଇ ପାରୁ ନଥାନ୍ତି୤ ଘରୁ ଅଫିସ ୨୩ କି.ମି. ରାସ୍ତା୤ ଯିବା ଆସିବା ୪୬ କି.ମି. ପାଇଁ ବି ପେଟ୍ରୋଲ ଯୋଗାଇବା କଷ୍ଟକର ହେଲ୤ ଅନ୍ୟ ଖର୍ଚ୍ଚରୁ କାଟିବାକୁ ପଡିଲା୤ ଚାଳକଜଣେ ରଖିଲେ ଦରମା ଯୋଗାଇବାକୁ କଷ୍ଟ ହେବ ଭାବି ଅଯନ୍ତ୍ରୀ ନିଜେ ଗାଡି ଚଳାଉଥିଲେ୤

ଅଫିସକୁ ଯିବା ଆସିବା ରାସ୍ତାରୁ କିଛି ଯାତ୍ରୀ ଯୋଗାଡ କରି ପେଟ୍ରୋଲ ଖର୍ଚ୍ଚାନ୍ତ ଅନ୍ତତଃ ଉଠେଇ ନେବାକୁ ଅଯନ୍ତ୍ରୀବାବୁ ମନେ ମନେ ଠିକ୍‌ କରିନେଲେ୤ ପଛ ସିଟ୍‌ରେ ଚାରିଜଣ ଯାତ୍ରୀ ବସେଇ ନେଇଗଲେ କେହିଜାଣି ପାରିବେନି, ଅଥଚ ପେଟ୍ରୋଲ ଦାମ୍‌ଟା ଉପରେ ଉପରେ ମିଳିଯିବ୤ ଯିବା ଆସିବାରେ ଏହିପରି ଆଠଜଣ ଯାତ୍ରୀମିଳିଗଲେ କାମଫତେ୤ ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡମାନଙ୍କରେ ଯାତ୍ରୀମାନେ ଯେପରି ସାଲୁବାଲୁ ହେଉଛନ୍ତି ଓ ଗାଡି ଫେଲ୍‌ ହୋଇ ମୁହଁ ଆମ୍ବିଳା କରୁଛନ୍ତି, ସେଥିରେ ମାତ୍ର ଚାରି ଚାରିଟା ଯାତ୍ରୀ ଗୋଟେଇ ନେବା ଏକ କିଞ୍ଚିତକର କଥା୤

ପହିଲିଦିନ ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ଦଇ ଅଫିସ ଆସିଲାବେଳେ ଟିକିଏ ଦୂରରେ ଚାରିଜଣ ଲୋକ ଅପକ୍ଷା କରୁଥିବାର ଦେଖି ଗାଡି ଅଟକେଇ ଦେଲେ ଆଉ ପଚାରିଲେ – ରାଜଧାନୀ ଆଡେ ଯିବ କି ? ଚାରିଜଣଯାକ ଏକ ସଙ୍ଗେ କହିଲେ ହଁ – ହଁ ଯିବୁ୤ ଅଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିମନ୍ତ୍ରଣକ୍ରମେ ଚାରିଜଣଯାକ ପଛସିଟ୍‌ରେ ବସିପଡିଲେ୤ ଗାଡି ଚାଲିଲାବେଳେ ଅଯନ୍ତ୍ରୀ ଗପିଚାଲିଲେ – ଆମ ଇଂଲଣ୍ଡରେ ଜଣେ ଖାଲି ଗାଡି ନେଇଯାଉଥିଲାବେଳେ ରାସ୍ତାରେ ଯଦି କୌଣସି ବାଟୋଇକୁ ଚାଲି ଚାଲି ଯାଉଥିବାର ଦେଖେ, ତେବେ ସେ ଗାଡି ଅଟକାଏ, ଆଉ ସେ ବାଟୋଇକୁ ଗାଡିରେ ବସାଇ ତାର ଗନ୍ତବ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚାଇ ଦିଏ୤ ଏଇଟା ସେଠି ଏକ ସାଧାରଣ ଭଦ୍ରତା୤ ଦୁଃଖର କଥା ଏ ଦେଶରେ କେହିବି ଏ ଭଦ୍ରତା କଥା ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ୤

ଜଣେ ଅତି ଆଗ୍ରହର ସହିତ କହି ପକାଇଲେ – ସେମାନେ ସେତିକି ଭଦ୍ର ନହୋଇଥିଲେ ଏ ଛତରା ଦଶଟାକୁ ୨୦୦ ବର୍ଷଧରି ଶାସନ କରିଥାନ୍ତେ ? ଅନ୍ୟମାନ ମନେ ମନେ ଭାବିଲେ ଯାହାହେଉ ବସ୍‌ଭଡାଟା ଆଜି ବଞ୍ଚିଗଲା୤
ହଠାତ୍‌ ଗାଡିଟା କେମିତି ଗୋଟେ ଅସ୍ବାଭାବିକ ଶବ୍ଦ କରି ଗୋଟାଏ ପେଟ୍ରୋଲ ଡିପୋ ପାଖରେ ଅଟକିଗଲା୤ ଅଯନ୍ତ୍ରୀ ବିବ୍ରତ ହୋଇପଡି କହିଲେ – ଓଃ, କି ଭୁଲ୍‌ଟା କରି ପକେଇଲି୤ ଘର ପାଖରେ ପେଟ୍ରୋଲ ପକେଇ ଦେଇଥିଲେ ଭଲ ହୋଇଥାନ୍ତା୤ ଟଙ୍କା ଥଳିଟିବି ଘରେ ଛାଡି ଦେଇ ଆସିଲି୤ ଗାଡିଟା ବାଟରେ ଏମିତି ଦଗା ଦେବ ବୋଲି କିଏ ଜାଣିଛି୤ ଏବେ କରେ କଅଣ୤ କୋଡିଏଟି ଟଙ୍କାର ପେଟ୍ରୋଲ ନହେଲେ ଏ ଗାଡି ନହୁଙ୍କେ୤ ଅଫିସ ଆଜି ଯାଇ ପାରିବିନି ଦେଖୁଛି୤

ଯାତ୍ରୀମାନେ ଦେଖିଲେ ଏତେବଡ ଜଣେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଫେରନ୍ତା ଅଫିସରକୁ ଏତେବେଳେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ବହୁତ କାମରେ ଲାଗିବ୤ ଟ୍ୟାକ୍‌ସିରେ ଆସିଥିଲେ ଚାରିଟଙ୍କା ପଡିଥାନ୍ତା, ହେଇ ହେଇ ଜଣକୁ ଟଙ୍କାଏ ଲେଖାଏଁ ଅଧିକ ପଡିବ୤ ସେଇଟା କିଛି ନୁହେଁ୤ ଏହା ଭାବି ସମସ୍ତେ ନିଜ ନିଜ ମୁଣିରୁ ଟଙ୍କା କାଢି କୋଡିଏଟି ଟଙ୍କା ଅଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହାତରେ ଗୁଞ୍ଜିଦେଲେ୤ ଗାଡି ଠେଲା ହୋଇ ପମ୍ପ ପାଖକୁ ନିଆଗଲା ଓ ପେଟ୍ରୋଲ ପୁରାଗଲା୤ ଅଯନ୍ତ୍ରୀବାବୁ ଏତେ କୃତଜ୍ଞତା ଜଣାଇଲେ ଯେ ଚାରିଜଣଯାକକୁ ମାଡି ମାଡି ପଡିଲା୤ ଯାହାହେଉ ଗାଡି ଚାଲିଲା୤ ଗନ୍ତବ୍ୟସ୍ଥଳରେ ଚାରିଜଣଙ୍କୁ ଓହ୍ଲାଇ ଅଯନ୍ତ୍ରୀ ବାବୁ ଅଫିସ ଚାଲିଗଲେ୤ ଦୁଇତିନି ଦିନର ପେଟ୍ରୋଲ ଟାଙ୍କିରେ ମହଜୁଦ କରିଦେଇ ପାରିଥିବାରୁ ବେଶ ଆତ୍ମପ୍ରସାଦ ଅନୁଭବ କଲେ୤

( ପରବର୍ତ୍ତୀ ପୃଷ୍ଠା ଦେଖନ୍ତୁ → )

ପୃଷ୍ଠା ସଂଖ୍ୟା : 1 2 3

ତୁଣ୍ଡ ବାଇଦ :
  ଲେଖା ପଠାନ୍ତୁ - ନିୟମାବଳୀ →
 
ଫତୁରାନନ୍ଦ
ଫତୁରାନନ୍ଦ
ଓଡ଼ିଆ କଥା ସାହିତ୍ୟରେ ଜଣେ ବଳିଷ୍ଠ ଏବଂ ଶାଣିତ ବ୍ୟଙ୍ଗ ସାହିତ୍ୟିକ ଭାବେ ଫତୁରାନନ୍ଦ ପରିଚିତ୤ ନିଜର ପ୍ରକୃତ ନାମ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ରକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ଫତୁରାନନ୍ଦ ନାଁରେ ପରିଚିତ ହେବା ପରେ ନିରୁତା ବ୍ୟଙ୍ଗ ରଚନା ପାଇଁ ସେ ବେଶ୍ ପାଠକୀୟ ସ୍ବୀକୃତି ହାସଲ କରିଥିଲେ୤ ତାଙ୍କର ରଚନା ମଧ୍ୟରେ “ନାକଟା ଚିତ୍ରକର”, “ସାହିତ୍ୟଚାଷ”, “ଫମାଲୋଚନା”, “ଅମୃତ ବେହିଆ” ଆଦି ଅନ୍ୟତମ୤ ଫତୁରାନନ୍ଦଙ୍କ “ମୋ ଫୁଟା ଡଙ୍ଗାର କାହାଣୀ” ନାମକ ଆତ୍ମଜୀବନୀ ସମକାଳୀନ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ବ୍ୟଙ୍ଗ ରଚନାରେ ଏକ ଅନବଦ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି୤... [ କ୍ରମେ ସବିଶେଷ ]
ଫତୁରାନନ୍ଦଙ୍କ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଲେଖା →
 

ମତାମତ ସଂଖ୍ୟା - ୧୬ ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ ?

  • ୧. Aswini Kumar Sahoo |  ଫେବୃଆରୀ ୨୮, ୨୦୧୧ - ୮:୧୧ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    gapati ete hrudaya sparshi helani. Ahuri bhala hei parithanta.

  • ୨. ହରପ୍ରସାଦ |  ମାର୍ଚ୍ଚ୍ ୫, ୨୦୧୧ - ୧୦:୪୭ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    ଓଃ ବଢ଼ିଆ ନା! ମାତ୍ର ଏତକ ପେଟ୍ରୋଲ୍ ସରିଆସିଲା ବେଳକୁ?
    ନୂଆ ନୂଆ ଯନ୍ତ୍ର ପୁଣି ଅଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହାତକୁ ଯୁଟିନି କି? ଅଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଫିଆଟ୍ ସବୁ ଦିନକୁ ସବୁ ଆଡ଼କୁ ସବୁ ବେଳେ ଫିଟ୍ ପରା!

  • ୩. ରାଜେଶ କୁମାର ସିଂହ |  ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୨, ୨୦୧୧ - ୧୨:୨୫ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    ଓନ୍ ଲାଇନ୍ ଓଡିଆ ମାଗାଜିନ୍ ଦେଖି ବହୁତ ଭଲ ଲାଗିଲା. ଗପଟି ଏତେ ଭଲ ହେଇ ନାହି

  • ୪. SURESH PANDA |  ମେ ୨୧, ୨୦୧୧ - ୮:୫୭ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    MIND BLOWING

  • ୫. SURESH PANDA |  ମେ ୨୧, ୨୦୧୧ - ୮:୫୯ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    AJI MADHYA ORISSA O ODIYA SIRSHA RE

  • ୬. SURESH PANDA |  ମେ ୨୧, ୨୦୧୧ - ୯:୦୨ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    ଓନ୍ ଲାଇନ୍ ଓଡିଆ ମାଗାଜିନ୍ !

  • ୭. Akhaya |  ଜୁନ୍ ୨୭, ୨୦୧୧ - ୪:୧୨ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    Galpati khub bhala heichhi. Ehi bhali byanga galpakaranku proschahan deba nihati darkar.

  • ୮. ମନୋରଞ୍ଜନ୍ ବେହେର |  ଜୁଲାଇ ୧୫, ୨୦୧୧ - ୫:୪୫ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    ଭଲ ଲଗିଲ ବହୁତ ଧନ୍ୟବଦ

  • ୯. Galpati |  ଜୁଲାଇ ୧୫, ୨୦୧୧ - ୫:୪୮ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    Galpati khub bhala heichhi. Ehi bhali byanga galpakaranku proschahan deba nihati darkar.

  • ୧୦. jyotiranjansahoo |  ଅଗଷ୍ଟ୍ ୨୬, ୨୦୧୧ - ୮:୧୭ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    badia heichi

  • ୧୧. ବିଶ୍ନୁ ପ୍ରସଦ ମଲିକ୍ |  ସେପ୍ଟେମ୍ବର୍ ୧୦, ୨୦୧୧ - ୬:୪୮ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    ବହୁତ ଭଲ ଗପ

  • ୧୨. ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ତ୍ରିପାଠୀ, କେନ୍ଦୁଝର, ଓ଼ଡିଶା |  ଅକ୍ଟୋବର୍ ୫, ୨୦୧୧ - ୩:୩୬ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    ଖୁବ ଭଲ ଲାଗିଲା ୤ ଧନ୍ୟବାଦ

  • ୧୩. SUMANTA |  ଜାନୁଆରୀ ୧, ୨୦୧୨ - ୧୧:୪୪ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    ଏହି ଭଳି ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାର ମାନ ବଢିବ ,ଧନ୍ୟବାଦ ।

  • ୧୪. kamakshya jena |  ଜାନୁଆରୀ ୭, ୨୦୧୨ - ୮:୧୧ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    Galpa ti samapta na hela bhali lagila.

  • ୧୫. କୃଷ୍ଣ ପ୍ରସାଦ ପୃଷ୍ଟି |  ଜୁନ୍ ୩, ୨୦୧୨ - ୧:୦୬ ପୂର୍ବାହ୍ନ

    ବହୁତ ବଢିଆ ହୋଇଛି

  • ୧୬. ରତନ କୁମାର ଜେନା |  ଜୁଲାଇ ୩୧, ୨୦୧୨ - ୧:୫୭ ଅପରାହ୍ନ

    ଭଲ ଲାଗିଲା!!!!!!!!!

ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ ?
କମ୍ପ୍ୟୁଟର୍ keyboardର F12 ବୋତାମ୍ ଟିପି ଓଡିଆରେ ଲେଖିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଓଡିଆ କି-ବୋର୍ଡ୍ ( ପୃଷ୍ଠାର ଶୀର୍ଷ-ଦକ୍ଷିଣ ପାର୍ଶ୍ବରେ ) ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରି ଲେଖନ୍ତୁ୤ ଓଡିଆ ଲେଖିବା ପାଇଁ କୌଣସି ବିଶେଷ softwareର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ୤




ବି.ଦ୍ର: ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଗୋପନୀୟତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ, ନିଜର ଇ-ମେଲ୍ କିମ୍ବା ଫୋନ୍ ନଂ ଏହି ମତାମତ ବିଭାଗରେ ପ୍ରକାଶ ନ କରିବା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ୤